Najlepsze szkoły – znamy ranking Perspektywy 2021. Jak wypadły nasze placówki?

fot. zlubaczowa.plfot. zlubaczowa.pl

Fundacja Edukacyjna PERSPEKTYWY udostępniła wyniki najnowszego rankingu najlepszych szkół w Polsce – Perspektywy 2021. Znów w czołówce zabrakło szkół z powiatu lubaczowskiego. 

Przypomnijmy, że już od 23 lat Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" przygląda się polskim szkołom i klasyfikuje je w rankingu, oddzielnie licea, oddzielnie technika. W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Wyniki

Według rankingu najlepsze liceum w Polsce to XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie podobnie jak w ubiegłym roku najlepszym technikum.

W województwie podkarpackim spośród "ogólniaków" najlepiej w rankingu wypadło LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie (33. miejsce w Polsce). Później I LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie (47. miejsce w rankingu ogólnym). Na miejscu trzecim znajduje się I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu (64. miejsce w Polsce). 

Z kolei jeżeli chodzi o technika, to pierwsze miejsce w naszym województwie piastuje Technikum nr 6 (ZSD-GiL im. A. Witkowskiego) w Jarosławiu (21 miejsce w kraju), na drugim miejscu Technikum nr 5 (ZSP nr 5) w Krośnie (29. miejsce w Polsce), a na trzecim Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Dębicy (31. miejsce w kraju) 

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie

W zestawieniu Perspektyw LO w Lubaczowie zajęło dopiero 871 miejsce w kraju. W rankingu województwa podkarpackiego na 68 szkół lubaczowskie LO znalazło się na 49 pozycji. Z roku na rok lubaczowski ogólniak jest coraz gorzej oceniany w rankingu. W poprzedniej edycji tego rankingu nasz ogólniak zajmował 43 miejsce, a dwa lata temu 42 miejsce. 

Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie

Technikum w ZS im. gen. Józefa Kustronia w Polsce zajęło odległe 427 miejsce. Natomiast ZS w naszym województwie zajął 27 miejsce - w stosunku do ubiegłego roku, to również spadek, bowiem wtedy lubaczowskie technikum zajęło 16 pozycję.

W rankingach nie ujęto Zespołu Szkół w Oleszycach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Ken
-7 # Ken 2021-01-28 10:25
Ale za to nauczyciele są zadowoleni. Nic nie muszą robić, zero ambicji i rozwoju, totalna prowincja i zacofanie. I tylko każą się profesorami nazywać...Parad ne
Ciekawy
-8 # Ciekawy 2021-01-28 14:05
Cytuję Ken:
Ale za to nauczyciele są zadowoleni. Nic nie muszą robić, zero ambicji i rozwoju, totalna prowincja i zacofanie. I tylko każą się profesorami nazywać...Paradne

Tu się mylisz, że nic nie muszą robić. Prowadzą lekcje zdanie, mają kontakt z uczniami, przez te 30 minut chyba nie patrzą sobie w oczy.
JW
+24 # JW 2021-01-29 21:20
Jestem uczniem Liceum Ogólnokształcąc ego im. T. Kościuszki w Lubaczowie. I jestem z tego dumna. Na liscie zdających na UMCS w Lublinie byłam w ... dziesiątce. To wynik nie tylko mojego zamiłowania i mojej indywidualnej pracy i współpracy ze starszymi braćmi, ale też i przede wszystkim mojego nauczyciela i wychowawcy: tak tak - Pana profesora Wacława Jaroslawca - DZIĘKUJĘ PANIE PROFESORZE - za wiedzę ubraną w poczucie humoru.
A dziś ucząc w LO nie wymagam, by uczniowie zwracali się do mnie Pani Profesor, ale nie ukrywam - ten zwyczajowy zwrot kryje w sobie popiew SZACUNKU i UZNANIA przekazanej mi przez RODZICÓW i bliskich, w tym moich braci, którzy byli uczniami LO w Lubaczowie i zdobyli dyplomy szanowanych uczelni.
Co do rozwoju? To podstawowa potrzeba każdego myślącego człowieka, w tym wielu moich uczniów. Czyżbyś jej nie miał?
Co do ambicji? A może to Twój problem? Na pewno nie mój, ani też moich uczniów!
Ani też moich koleżanek ...
Serdecznie pozdrawiam!
Popatrz na siebie i odpowiedz sobie szczerze na pytania
Prowincja? Tak. To fakt. Daleko do gmachu kina, teatru, fiharmonii, opery. Ale wszystko jest na szczęście w zasięgu 90 km, a dziś w trybie on line.
Zacofanie? A może zacofaniem jest takie myślenie?
Mikuś
-1 # Mikuś 2021-02-28 22:30
Do kina to akurat bardzo blisko :)
olaf
-21 # olaf 2021-01-28 12:36
Lubaczowskie liceum prezentuje żenujący poziom, nawet na tle województwa.
sowa
-23 # sowa 2021-01-29 14:26
To już poziom gimnazjalny jest. Już nic nie zostało z dawnego LO w Lubaczowie jeśli chodzi o poziom nauczania. Teraz to cichutko, może nam nic nie zrobią....

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane