W podkarpackich szkołach uczniowie będą nosić przyłbice

fot. lo-lubaczow.plfot. lo-lubaczow.pl

W szkołach na Podkarpaciu dzieci będą uczyły się w przyłbicach, a zajęcia wychowania fizycznego będą odbywać się na zewnątrz – to wytyczne podkarpackiego inspektora sanitarnego dla dyrektorów szkół w regionie.

O przygotowaniach do rozpoczęcia roku szkolnego poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie. Udział w niej wzięli m.in. Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

Rauch powiedziała, że we wtorek odbyła się konferencja z samorządowcami i dyrektorami szkół w zakresie organizacji nowego roku szkolnego. "Już teraz należy myśleć kompleksowo, całościowo we wszystkich możliwych wariantach zdarzeń, co do nowego roku szkolnego. To, co najważniejsze to to, że rozpoczynamy rok szkolny w tym modelu, który najbardziej znamy, który jest oczekiwany, czyli w modelu tradycyjnym, stacjonarnym” – dodała.

Zaznaczyła, że dyrektorzy placówek dostali wytyczne ministra zdrowia, edukacji narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego. Wytyczne te, jak mówiła Rauch, pozwalają m.in. określić kompetencje poszczególnych osób, które są w szkole i pozwalają zadbać o bezpieczeństwo uczniów i pracowników.

Kurator podkreśliła, że dyrektor po zasięgnięciu opinii powiatowego inspektora sanitarnego będzie mógł zdecydować o formie prowadzenia zajęć, czy będą to lekcje online czy hybrydowe. „Ale będą to działania czasowe” – mówiła Rauch.

Natomiast Sidor zaznaczył, że wśród jego rekomendacji dla dyrektorów szkół jest wyposażenie każdego ucznia w przyłbice oraz prowadzenie zajęć wychowania fizycznego na zewnątrz, bez względu na warunki atmosferyczne.

"Każdy dyrektor ma stworzyć warunki do bezpiecznej nauki. I na trzech konferencjach z dyrektorami placówek z regionu mówiłem o moich rekomendacjach i nie słyszałem żadnego głosu sprzeciwu. Żaden dyrektor nie mówił, że będzie z tymi rekomendacjami jakiś problem” – zaznaczył.

Sidor argumentował, że w warunkach szkolnych, kiedy nie można zachować dystansu, jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka zakażenie jest zasłanianie nosa i ust. „Póki co nie mamy leku ani szczepionki, dlatego musimy przestrzegać tych zasad” – mówił.

Przyłbice zapewnić uczniom ma dyrekcja danej szkoły. Część dyrektorów, jak mówił Sidor, już zakupiła odpowiedni sprzęt. Jego zdaniem, przyłbice mogą też kupić dzieciom rodzice lub zrobić je własnoręcznie w domu.

Obecna na konferencji wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka powiedział, że jeśli dyrektor nie będzie miał pieniędzy na zakup przyłbic, powinien zwrócić się o ich dofinansowanie do lokalnego samorządu.

Inspektor zapowiedział również, że kluczowa będzie współpraca między dyrektorami a powiatowymi stacjami Sanepidu. "Dlatego każdy dyrektor placówki będzie miał bezpośredni telefon do powiatowego inspektora sanitarnego, aby ta współpraca była dobra” – powiedział.

Według wtorkowych danych w regionie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 1917 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z tego 1129 osób wyzdrowiało. Odnotowano 75 zgonów. We wtorek przybyło w regionie 39 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. 

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

ewa
-3 # ewa 2020-08-19 22:27
to chore, nienormalne idiotyczne nie do przyjęcia dziekuje moje dziecko będe edukowac sama....
to normalne
+6 # to normalne 2020-08-20 12:22
Cytuję ewa:
to chore, nienormalne idiotyczne nie do przyjęcia dziekuje moje dziecko będe edukowac sama....

to proszę edukować samodzielnie, Pani chyba nie zdaje sobie sprawy z ilości zachorowań jaka nastąpi po otwarciu szkół i w okresie jesienno-zimowy m. Przyłbice to dobry pomysł, ponieważ jakoś trzeba będzie funkcjonować przez najbliższe lata
ciekawa świata
-4 # ciekawa świata 2020-08-20 13:24
jakoś sobie nie wyobrażam dzieci w przedszkolu ,czy pierwszej klasie w przyłbicy na głowie....a Pani? Pan?
to normalne
+2 # to normalne 2020-08-20 20:17
Cytuję ciekawa świata:
jakoś sobie nie wyobrażam dzieci w przedszkolu ,czy pierwszej klasie w przyłbicy na głowie....a Pani? Pan?

Ja sobie wyobrażam, a jeśli pani ma problem z myśleniem kreatywnym, no to co poradzić...
Karol
# Karol 2020-08-19 23:13
absurd goni absurd
Jola
-11 # Jola 2020-08-20 11:12
Proponuje strajk biednych nauczycieli od 1 wrzesnia
kola
-5 # kola 2020-08-20 11:24
Zaproponuj też termin strajku bogatych nauczycieli. Tych jest więcej.
Jola
-1 # Jola 2020-08-20 11:47
Wiekszosc deklaruje sie jako boedna, wiec jezeli znasz bogatych i zadowolonych to fajnie. Tez chetnie poznam takich, dla ktorych moje dzieci nie sa zlem koniecznym do uzupelnienia eyatu.
Jatoja
+4 # Jatoja 2020-08-21 06:45
Jak bardzo trzeba być sfrustrowanym, żeby przy okazji tematu ochrony orzed covidem w szkołach, znów wylewać wiadro żółci na nauczycieli? Ludzie zajmijcie się życiem, a nie pierdolami.
ewa
-2 # ewa 2020-08-20 13:54
do to normalne...

szanowna Pani(Pan) ja doskonale zdaje sobie sprawę jaka moze byc zachorowalnosc w okresie jesienno zimowym zarówno u dzieci(szczegol nie jesli lekcje wychowania fizycznego maja sie odbywac na powietrzu bez wzgledu na warunki atmosferyczne) jak i u nauczycieli, ale niekoniecznie beda do zachorowania na Cowit, będą to zachorowania na zapalenie oskrzeli, grypę itp.....a do lekarza będziemy dzwoni po recepte bo jak inaczej????? a co do przyłbic to wyobraza sobie Pani dziecko 6, 7...letnie kilka godzin w tym plastiku?????
ewa
# ewa 2020-08-20 13:56
Ktoś mądrze napisał..absurd goni absurd
Ja
+1 # Ja 2020-08-20 14:51
To juz lepiej poubierać w kombinezony przynajmniej ciepło będą dzieci miały
zlp
+3 # zlp 2020-08-20 22:55
Jaka jest skuteczność samych przyłbic bez maski w walce z Covid?
Osobiście mam wrażenie, że przyłbica to tyle ochrona ucznia, co dupy decydenta.
zlp
# zlp 2020-08-20 22:57
Cytuję zlp:
Jaka jest skuteczność samych przyłbic bez maski w walce z Covid?
Osobiście mam wrażenie, że przyłbica to tyle ochrona ucznia, co dupy decydenta.


nie tyle ochrona ucznia miało być

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane