Uczniowie Zespołu Szkół w Oleszycach zdobywali doświadczenie w Hiszpanii [ZDJĘCIA]

fot. ZS w Oleszycachfot. ZS w Oleszycach

W dniach 1-22 czerwca 2019 r. 16 uczniów Zespołu Szkół w Oleszycach uczestniczyło w stażach zawodowych w hiszpańskich przedsiębiorstwach. Staże realizowane były w ramach dwuletniego projektu: „Europejskie doświadczenia uczniów Zespołu Szkół w Oleszycach” finansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Realizując program stażu uczestnicy mieli okazję do poszerzenia i wykorzystania w praktyce zdobytych w szkole wiedzy i umiejętności zawodowych oraz językowych. Realizacja projektu pokazała uczniom nowe możliwości podejmowania pracy w zawodzie. Praktyka w całkowicie odmiennych warunkach gospodarczych, a przede wszystkim kulturowych wzmacnia pewność siebie, otwartość na innych ludzi oraz komunikatywność. Uczniowie biorący udział w stażach są lepiej przygotowani do aktywnego wejścia w samodzielne życie zawodowe. Dla większości z praktykantów odbyte staże to pierwsza „praca zawodowa” nie tylko za granicą, dlatego niezmiernie istotne jest, że hiszpańscy pracodawcy bardzo wysoko ocenili umiejętności zawodowe naszych uczniów oraz ich zaangażowanie w pracę, wystawiając wysokie oceny końcowe. Praktykanci podczas stażu mieli wiele możliwości, aby doskonalić swoje kompetencje interpersonalne, umiejętność pracy w grupie, na które hiszpańscy pracodawcy zwracają szczególną uwagę. Zdobyta w trakcie staży wiedza i nowe umiejętności praktyczne pomogą uczniom rozwijać samodzielność i przedsiębiorczość.

Uczestnicy praktyk otrzymali certyfikaty praktyk, karty oceny praktyk zgodnie z ideą ECVET, a także dokument Europass Mobilność. Certyfikaty są potwierdzeniem tego, że uczestnicy poznawali sposoby i metody pracy, nabyli umiejętności rozwiązywania problemów, porozumiewania się z pracownikami w języku obcym. Uczestnicy projektu otrzymali też certyfikaty ukończenia kursu języka hiszpańskiego na poziomie A1. Pierwsze doświadczenia z językiem hiszpańskim w praktyce.

Istotnym elementem działań projektowych była realizacja programu kulturowego. Uczniowie zwiedzali piękne zakątki Andaluzji. Zachwycająca Kordoba, która już w X wieku opisywana była jako miasto odzwierciedlające architektoniczne, intelektualne, społeczne i estetyczne osiągnięcia wszystkich cywilizacji ówczesnej ludzkości. Malaga pośrodku słonecznego Costa del Sol, gdzie oczywiście nie można pominąć choć chwili plażowania. Klimatyczna Baeza i otoczona morzem oliwkowych gajów Ubeda, której renesansowe uliczki uczniowie przemierzali każdego dnia praktyk.  O tym, że „najlepsza oliwa z oliwek – to tylko z Ubedy” , jak podają przewodniki turystyczne, przekonali się praktykanci podczas warsztatów w Centrum Oliwy z Oliwek.

We wszystkich działaniach projektowych szkoła otrzymała wsparcie instytucji pośredniczącej  EuroMind, która  w oparciu o uzgodniony program, zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami uczestników, zapewniła przygotowanie językowe, realizację programu kulturowego, a przede wszystkim wysoki poziom praktyk zawodowych w firmach na terenie Ubedy: Hotel Ordóñez Sandoval, Hotel La Paz, Hotel María de Molina, Hotel Zenit el Postigo,  restauracje: Restaurante Cusco, Restaurante Don Angelo, Café Bar el Polígono, Deliciosa Paula, Bar-Restaurante el Zaguan i park: Excmo. Ayuntamiento de Úbeda- Servicio de Mantenimiento. Relacja ze staży na stronie EuroMind.

Co zapamiętamy z hiszpańskich staży? Zdobyte doświadczenia zawodowe, językowe, całkowicie odmienną kulturę życia, pracy, wypoczynku, nowe smaki typowo hiszpańskich potraw, hiszpański styl zabawy i świętowania, a przede wszystkim to, czego powinniśmy się od Hiszpanów uczyć – otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów. - podsumowują wyjazd uczniowie ZS w Oleszycach

Udział w projekcie potwierdził, że mobilność jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zdobywania nowych kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw) w myśl doskonalenia rozwoju uczestników i zwiększania szans ich zatrudnienia na rynku pracy, a także doskonalenia umiejętności interpersonalnych, nawiązywania kontaktów, poznawania ludzi i nowych kultur.

Zdjęcia: ZS w Oleszycach

ubeda02-1024x768.jpgubeda03-1-1024x498.jpgubeda06-1024x498.jpgubeda07-1024x498.jpgubeda08-1024x498.jpgubeda13-1024x498.jpgubeda15-1024x498.jpgubeda22-1024x498.jpgubeda25-1024x498.jpgubeda29.jpgubeda33-1024x754.jpgubeda35.jpg


Źródło: ZS w Oleszycach

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane