II miejsce uczennic ZSCKR w Oleszycach w Europejskim Konkursie Kulinarnym

fot. ZSCKR w Oleszycachfot. ZSCKR w Oleszycach

Uczennice ZSCKR w Oleszycach Natalia Kołodziej i Klaudia Skali stanęły na podium w XVI Europejskim Konkursie Kulinarnym, który odbył się w dniach 16-17 grudnia 2022 na Hali Podpromie w Rzeszowie.

Konkurs został zorganizowany podczas Międzynarodowych Targów Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA 2022. W rywalizacji brali udział uczniowie szkół gastronomicznych z Polski, Słowacji i Ukrainy.

Dziewczyny w duecie pokonały rywali zajmując II miejsce.

- Konkurs był nie lada wyzwaniem, gdyż na przygotowanie 8 talerzy dania głównego i deseru było zaledwie 80 minut. W roli głównej była polędwica wieprzowa z sosem demi – glace oraz czekoladowy deser z dodatkiem anyżu i owocem tropikalnym. - informuje ZSCKR w Oleszycach

Klaudia i Natalia pod opieką Beaty Kuczek-Niechaj i Agaty Dudzińskiej przygotowały następujące potrawy: polędwiczkę wieprzową w sosie demi–glace z dodatkiem czerwonego wina, puree ziemniaczane, gołąbek warzywny, borowiki na maśle, majonez buraczany, oliwę pietruszkową, z dodatkiem czerwonej marynowanej cebulki i borowikową cygaretką. Natomiast na deser czekoladowe brownie, krem anyżowy, karmelizowane orzechy, chutney z mango i pomarańczy, udekorowane ziarenkami granatu.

Zdjęcia: ZSCKR w Oleszycach

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.