W wieku 106 lat zmarła Pani Jadwiga Żdan – jedna z najstarszych mieszkanek naszego powiatu

Pani Jadwiga Żdan - fot. archiwum lubaczow.plPani Jadwiga Żdan - fot. archiwum lubaczow.pl

W sobotę 13 sierpnia w wieku 106 lat zmarła jedna z najstarszych mieszkanek powiatu lubaczowskiego Pani Jadwiga Żdan. Kondolencje rodzinie Pani Jadwigi złożyła poseł Teresa Pamuła.

Jadwiga Żdan z domu Kobryn, urodziła się 14 listopada 1916 roku w Birczy. Mieszkała na ulicy Górnej Bramy pod numerem 8. Naukę rozpoczęła w wieku 7 lat w Szkole Powszechnej pod wezwaniem św. Królowej Jadwigi. Po ukończeniu 7 klas wyjechała do Jaworowa, aby kontynuować naukę w Seminarium Nauczycielskim. Tam poznała Włodzimierza Żdana, lekarza weterynarii z Cieszanowa, za którego wyszła za mąż. Po ukończeniu szkoły, z powodu braku pracy, wróciła do rodzinnego miasteczka.

Gdy wybuchła wojna, Jadwiga Żdan z mężem rozpoczęli tułaczkę, jak wiele innych rodzin. Najpierw na wschód, aż napotkali wojska sowieckie. Zdecydowali się na zamieszkanie w Jaworowie. Okupant od razu nakazał Jadwidze pracować w szkole ukraińskiej pod Leskiem, ale nie znała języka ukraińskiego. Włodzimierz Żdan podjął więc kolejną decyzję i wyjechali do Krakowca, gdzie mieszkali do 1943 roku. Niestety na tych terenach zaczęły „szaleć” bandy UPA i jako ostatni Polacy opuścili Krakowiec. Po drodze zatrzymali się w Radymnie, a potem w Roźwienicy w powiecie jarosławskim. 4 września 1944 roku z całym skromnym dobytkiem Jadwiga przyjechała do Lubaczowa, gdzie mieszka do tej pory. Nigdy już nie podjęła pracy zawodowej, zajmowała się domem.

W 2016 roku i 2021 roku informowaliśmy o 100 i 105 urodzinach Pani Jadwigi. Wówczas jubilatkę dwukrotnie odwiedził burmistrz Lubaczowa Krzystof Szpyt, który złożył serdeczne i ciepłe życzenia w imieniu wszystkich mieszkańców Lubaczowa. Życzenia złożyła też poseł Teresa Pamuła.

Pani Jadwiga zmarła 13 sierpnia w wieku 106 lat. Msza Święta Pogrzebowa odprawiona zostanie w dniu 17 sierpnia (środa) o godz. 15:00 w kaplicy przy ul. Kościuszki w Lubaczowie, po której nastąpi złożenie ciała na miejscowym cmentarzu.

Kondolencje od Poseł Teresy Pamuły

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.