„Pamięta las wystrzałów trzask” - 70. rocznica walk partyzanckich w lasach Puszczy Solskiej.

20 czerwca 2014 roku miała miejsce na cmentarzu partyzanckim w Rudzie Różanieckiej wyjątkowa uroczystość patriotyczna. Uczczono 70. rocznicę walk partyzanckich w lasach Puszczy Solskiej.

Na cmentarzu wojennym w Rudzie Różanieckiej znajduje się 20 mogił. Spoczywają tu 24 osoby z czego 19 zostało zidentyfikowanych. W mogiłach pochowano partyzantów poległych w 1944 r. w walce z hitlerowskimi wojskami podczas  operacji – "Sturmwind II" ("Wicher II") przeprowadzonej w Puszczy Solskiej. 21 czerwca 1944 r. poległo 18 żołnierzy Armii Krajowej z Rudy Różanieckiej. Na cmentarzu pochowany jest również żołnierz Wojska Polskiego poległy we wrześniu 1939 r.

Rangę uroczystości podniosła obecność pocztów sztandarowych oraz  zaszczytnych  gości, którzy pełniąc ważne urzędy i funkcje przyczyniają się do tego, że pamięć o bohaterach walk za Ojczyznę jest honorowana i doceniana. Wyjątkowym gościem była Pani Małgorzata Puczyłowska, która reprezentowała Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

Swoją obecnością zaszczycili również Starosta Powiatu Lubaczowskiego – Pan Józef Michalik, Burmistrz Narola – Pan Stanisław Woś, przewodniczący Rady Miejskiej w Narolu Pan Krzysztof Szawara, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Narolu Pan Władysław Gałas, radny – Pan Wiesław Łotecki. Wyjątkowym gościem był świadek wydarzeń z czerwca 1944 roku., partyzant 90-letni Pan Władysław Farion.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Dorota Wróbel powitaniem gości, następnie odśpiewano hymn, a uczniowie, których bliscy krewni spoczywają na cmentarzu przedstawili przebieg walk z czerwca 1944 roku oraz historię tego cmentarza, jednak do wyobraźni i serc zebranych przemówiły najbardziej wspomnienia żywego świadka tamtych wydarzeń pana Władysława Fariona. Następnie Ksiądz Proboszcz Waldemar Górski odmówił modlitwę w intencji poległych partyzantów. Jednostka Strzelecka nr 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia z Lubaczowa wraz z dowódcą inspektorem Tomaszem Kantorem odczytała apel poległych.   

Miłym zaskoczeniem było wystąpienie okolicznościowe Pani Teresy Stadnickiej – żony wnuka sierżanta Józefa Gołaszewskiego, który jest pochowany na cmentarzu wojennym w Rudzie Różanieckiej. Pani Stadnicka odczytała powojenne wspomnienia żony poległego partyzanta oraz przekazała pamiątki do Szkolnej Izby Pamięci.

Był to także wyjątkowy dzień dla Szkoły Podstawowej im. kpt. Władysława Ważnego. Sztandar placówki został odznaczony dwoma medalami. Pierwszy medal - „PRO PATRIA” przyznany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, wręczyła Pani Małgorzata Puczyłowska w asyście Starosty Lubaczowskiego Pana Józefa Michalika. Natomiast „Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” został przyznany  przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Rzeszowie i został wręczony przez Pana Burmistrza Stanisława Wosia wraz ze Starostą Lubaczowskim Panem Józefem Michalikiem.

Uroczystość została zakończona koncertem piosenek patriotycznych w wykonaniu kapeli lubaczowskiej.   

IMG_4365.JPGP1050652.JPGP1050706.JPGP1050739.JPGP1050750.JPG

Informacja nadesłana

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Mohort
# Mohort 2014-06-25 18:14
Pamiętajmy też że ci sami partyzanci powstrzymali marsz banderowców, i ich haniebne zbrodnie
yuno
# yuno 2014-06-26 11:00
Chwała bohaterom !!!!!!!!!

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane