Uczniowie z Narola specjalistami od Parków Krajobrazowych

”Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” to nazwa Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego, który odbywa się już po raz trzynasty. Czwarty etap tegorocznej edycji odbył się 2 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Bezkonkurencyjni okazali się po raz kolejny uczniowie Gimnazjum w Narolu, którzy po zwycięstwie w trzech wcześniejszych etapach okazali się najlepsi również w województwie.

Tegoroczna edycja, była przygotowana przez ubiegłorocznych laureatów finału ogólnopolskiego, czyli Zespół Pomorskich Parków Krajobrazowych. Koordynatorem na Podkarpaciu był Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu, który był odpowiedzialny za przeprowadzenie etapu wojewódzkiego. Po rywalizacji na poziomie szkolnym, gminnym i parkowym do etapu wojewódzkiego przystąpiły najlepsze, czetroosobowe zespoły szkolne z poszczególnych Parków regionu. Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 r. w Narolu (Południoworoztoczański Park Krajobrazowy), Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku (Park Krajobrazowy Gór Słonnych), Publiczne Gimnazjum w Krzywczy (Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego) i po raz pierwszy młodzież z gimnazjów z terenów parków krajobrazowych administrowanych przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie z/s w Dukli, tj. Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Frysztaku (Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy), Gimnazjum Nr 1 w Cisnej (Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy) oraz z Zespół Szkół Publicznych w Tylawie (Jaśliski Park Krajobrazowy.

Konkurs wojewódzki podzielony był na dwie części. Pierwsza, pisemna polegała, na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań, na które należało odpowiedzieć w czasie 45 minut. Na drugą część zmagań składało się rozpoznawanie chronionych gatunków roślin i zwierząt. O zwycięstwie decydowała suma punktów wszystkich zawodników z drużyny, zdobytych w obu częściach konkursu. Po podliczeniu wyników, okazało się po raz kolejny w historii konkursu największy zasób wiedzy miała młodzież z gimnazjum w Narolu, a dodatkowo Kinga Zaborniak zdobyła największą, rekordową ilość punktów (57 - w cz. pierwszej). Kolejność pierwszej trójki przedstawiała się następująco: Gimnazjum w Narolu (359,0 pkt.), Gimnazjum we Frysztaku (324,5 pkt.) i gimnazjum w Krzywczy (285,75 pkt.).

Do następnego Finału Ogólnopolskiego, czyli V etapu zakwalifikowała się drużyna z Gimnazjum w Narolu, której opiekunem jest Anna Wołoszyn. Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Kinga Zaborniak, Joanna Wołoszyn, Hubert Borkowski i Jakub Steczkiewicz.

Nad całością konkursu Tadeusz Kroker – dyrektor Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu oraz Tadeusz Pióro – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, którzy witając uczestników wraz z opiekunami, życzyli wszystkim żarliwej i sportowej rywalizacji oraz by wygrał najlepszy. Jak się okazało tym najlepszym, okazał si e zespół z Narola! wojewódzkie zmagania w Rzeszowie uświetnił swoim wystepem zespół hejnalistów „Tropem Wilka” z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku z dyrektor Jadwigą Szylak.

Drużyna Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 r. w Narolu, zwyciężyła w wojewódzkim etapie konkursu czyli Narol, będzie reprezentować województwo podkarpackie na etapie ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 26-30 maja w Juracie. Gratulujemy młodzieży z Narola sukcesu w Rzeszowie i czekamy na kolejny w finale ogólnopolskim.

parki_0.jpgparki_1.jpgparki_4.jpgparki_5.jpgparki_6.jpgparki_7.jpg

 Źródło: www.umwp.podkarpackie.pl/foto: Sebastian Kieszkowski

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Parkowiec
# Parkowiec 2014-04-08 16:22
Gratulacje!!!

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane