Co z porodówką w Lubaczowie? Dyrektor szpitala odpowiada
Featured

Co z porodówką w Lubaczowie? Dyrektor szpitala odpowiada

Lubaczowski szpital wciąż zmaga się z problemem braku personelu na oddziale ginekologiczno-położniczym. Dyrekcja SP ZOZ w Lubaczowie podejmuje intensywne działania, aby przywrócić funkcjonowanie zawieszonych oddziałów. Dyrektor szpitala, Piotr Cencora, poinformował, że istnieje realna szansa, by oddział wznowił działalność już w styczniu 2025 roku.

Problemy z oddziałem rozpoczęły się w sierpniu, gdy kilku lekarzy, w tym kierownik oddziału, złożyło wypowiedzenia. W efekcie zawieszono działalność oddziałów: Ginekologiczno-Położniczego, Neonatologicznego oraz poradni ginekologiczno-położniczej. Od tego czasu szpital nieustannie poszukuje specjalistów, którzy mogliby podjąć pracę w Lubaczowie. Dotychczasowe próby, w tym ogłoszenie konkursu na kierownictwo oddziału i świadczenie usług zdrowotnych, nie przyniosły rezultatu.

Dyrekcja szpitala jednak nie ustaje w działaniach. Jak podkreślił dyrektor Piotr Cencora:

„Ciągle prowadzimy bardzo intensywne poszukiwania, zataczamy coraz szersze kręgi, by wyłuskać jeszcze funkcjonujących lekarzy tej specjalności. Można powiedzieć, że jest już jakiś szkielet tego zespołu, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tego oddziału. Mamy deklarację kilku lekarzy, że dołączyli by do procesu tworzenia oddziału i pracy w nim. [...] Jest duże prawdopodobieństwo, że w styczniu oddział uruchomimy ponownie.” - powiedział Piotr Cencora na sesji Rady Powiatu, która odbyła się w czwartek

Starostwo wspiera działania szpitala

W sprawę wznowienia działalności oddziału zaangażowanych jest wiele podmiotów, w tym Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Temat był także omawiany na poziomie Ministerstwa Zdrowia. Starosta lubaczowski Barbara Broź podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu podkreśliła determinację w poszukiwaniu rozwiązań:

„Nie ustajemy w poszukiwaniu lekarzy, aby wznowić pracę porodówki. W dalszym ciągu się nie poddajemy i walczymy o to, aby udało się pozyskać odpowiednią kadrę. Nie możemy na chwilę obecną dać gwarancji, że to się powiedzie, ale pewne jest to, że nie ustajemy w staraniach o to, aby lubaczowską porodówkę udało się odbudować.” - mówiła Barbara Broź

Nadzieja na styczeń

Według deklaracji dyrekcji szpitala, działalność porodówki jest zawieszona co najmniej do końca grudnia. Jednak pozytywne sygnały, takie jak deklaracje kilku lekarzy o chęci współpracy, dają nadzieję na wznowienie funkcjonowania oddziału już na początku przyszłego roku. Sytuacja pozostaje jednak trudna i wymaga dalszych wysiłków zarówno ze strony szpitala, jak i innych zaangażowanych instytucji.

Alternatywne rozwiązania dla pacjentek z powiatu lubaczowskiego

Przypominamy, że w celu zapewnienia opieki pacjentkom w stanach „ostrych” i wymagających natychmiastowej interwencji, szpital niezmiennie utrzymuje stały dyżur położnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym wraz z zapewnieniem transportu sanitarnego do najbliższej placówki realizującej świadczenia ginekologiczno-położnicze.

Dyrekcja szpitala poinformowała również, że trzy szpitale zadeklarowały gotowość do zabezpieczenia i przyjęcia pacjentek z naszego powiatu:

  • Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, 37-500 Jarosław, ul. 3 Maja 70.
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim, 22-600 Tomaszów Lubelski, ul. Al. Grunwaldzkie 1.
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku, 37-200 Przeworsk, ul. Szpitalna 16.

Co więcej, kierownictwo lubaczowskiej lecznicy poprosiło również niżej wymienione szpitale o umożliwienie korzystania kobietom z powiatu lubaczowskiego z ich usług medycznych:

  • Centrum Medyczne w Łańcucie, 37-100 Łańcut, ul. Paderewskiego 5.
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, 35-055 Rzeszów, ul. Chopina 2.
  • Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, 35-301 Rzeszów, ul. Lwowska 60.
  • Szpital Specjalistyczny Pro-Familia T. Wapiński, Z. Sobieszczański i Wspólnicy Spółka Jawna, 35-302 Rzeszów, ul. Witolda 6B.
  • Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, 37-700 Przemyśl, ul. Monte Cassino 18.

Asia
Szkielet jest. Porodówki nie ma i nie będzie. Wtajemniczeni wiedzą.
1
Aaa
Zamknięcie tej umieralni nie przyniesie nikomu szkody a , lekarzy i tak będzie ubywać i tak nikt nie przyjdzie do tej dziury mieszkać przynajmniej napewno nie młody wyksztalcony lekarz . Kasa nie wszystko. Zostaną sami emerycii. A że szpitala nie ,a w ogóle korzyści
1
Kmicic
Najlepsza porodówka na Podkarpaciu, świetna opieka tam przyszły na świat moje skarby.
Cieszę się, że będzie otwarta na nowo.

-1
Kamil
Przy dzisiejszym kryzysie demograficznym i popularności innych ośrodków, w tym oddziale rodzilo się jedno dziecko na 2-3 dni. Oddział działał teoretycznie na okrągło , lekarze i pielegniarki na dyżurach spali smacznie jak w domu. Kompletny brak uzasadnienia ekonomicznego. Taka prawda.
7
Kamil
W lubaczowskim szpitalu na płace personelu i opłaty stałe( prąd, woda , ogrzewanie, śmieci, inne) przeznaczane jest ponad 95% !!! budżetu szpitala, a im ciągle mało ( pielęgniarki i lekarze). Na leczenie pacjentów natomiast szpital wydaje aż 3% rocznego budżetu. Przecież to jest postawione na głowie... A władze powiatu i dyrekcja nic z tym dalej nie robią. Dbają wyłącznie tylko o swoje lukratywne stołki....
10
Stella
Istnienie oddziału ginekologiczneg o nie ma uzasadnienia ekonomicznego i jest bez sensu, w dużo większych miastach na Podkarpaciu np. w Sanoku polikwidowano oddziały położnicze z braku wystarczającej liczby pacjentek. Natomiast to, że dyrektor przez tyle miesięcy nie potrafił zapewnić funkcjonowania bezpłatnej poradni ginekologicznej na NFZ to skandal i całkowita patologia ! Nie ma takiego drugiego miasta powiatowego w Polsce ! Niestety, to przykład działania amatorskiej pisowskiej władzy i nieudolnej dyrekcji
8
szpitalne echo
Brak od miesięcy bezpłatnej poradni ginekologicznej na NFZ w szpitalu w Lubaczowie, to (jak głoszą coraz powszechniejsze nieoficjalne informacje) efekt lokalnych układów towarzysko-biznesowych. Kobiety nie mają wyjścia i są zmuszone płacić duże pieniądze za wizyty prywatne, lekarze czerpią z tego ponadprzeciętne profity i odwdzięczają się władzom, która utrzymuje ten stan. To klasyczny tzw. układ zamknięty.
7
yom
zmiencie pseudo dyrektora....i zmieni sie wszystko.....tylko pisowiec tak zmarnotrawił ten szpital....to nie magazyn panie cencora....
0

1000 Pozostało znaków


ZLUBACZOWA.PL - Informacje Lubaczów, powiat lubaczowski

e-mail: redakcja@zlubaczowa.pl
tel. 782 496 418

ZLUBACZOWA.PL - Lubaczowski portal informacyjny. Najważniejsze informacje i wiadomości z Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego.

Jesteśmy na Facebooku