Wysokie ceny za prąd. Burmistrz znów zapowiada wyłączanie oświetlenia ulicznego

Pod koniec roku burmistrz Lubaczowa z powodu dużego wzrostu cen za prąd zapowiadał wyłączanie ulicznych lamp. W związku z wybuchem wojny na Ukrainie wstrzymano się z realizacją tej decyzji. Do tematu jednak powrócono i Krzysztof Szpyt poinformował, że wkrótce lampy będą wyłączane.

Jak informowaliśmy na początku roku, w związku dużymi wzrostami cen za energię, burmistrz Lubaczowa zapowiedział, że będzie konieczność wprowadzenia ograniczenia zużycia energii.

Krzysztof Szpyt wówczas poinformował, że rozważane jest wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych.

- Całkowite wygaszenie jest nieprzyjemne, ale na początek musimy to zrobić. Potem będziemy starać się tak zmodernizować oświetlenie, żeby przynajmniej w godzinach nocnych, kiedy nie ma ruchu spadała moc świecenia lamp.  – mówił w grudniu burmistrz Lubaczowa

Pomimo zapowiedzi burmistrza, lampy nie były wyłączane. Było to spowodowane wybuchem wojny na Ukrainie:

- Zrezygnowaliśmy z tego działania w styczniu z uwagi na stan wojenny, zwiększony ruch na przejściu granicznym w Budomierzu i napływ uchodźców. Stwierdziliśmy, że nasze lokalne bezpieczeństwo jest ważniejsze niż koszty. Teraz sytuacja się trochę uspokoiła i myślę że trzeba do tego wrócić. – mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Lubaczowie burmistrz

Niestety, ceny za energię są w dalszym ciągu wysokie.

- Do tej pory mieliśmy osobne stawki na dzień i na noc. Światło w mieście świeciło na taryfach nocnych za stawkę 0,6 kWh. Teraz wszystko jest oferowane w jednej taryfie na i dzień dzisiejszy koszt kWh to 1,97 zł. To dla nas bardzo duży wzrost cen.  […] – podkreślał Krzysztof Szpyt

Znaczny wzrost cen to również duży problem dla budżetu.

- Do tej pory płaciliśmy 500 – 600 tysięcy złotych, a w tym roku to będzie 1 mln złotych.  W tym momencie potrzebne są nam działania zaradcze, oszczędnościowe i będziemy to powoli wprowadzać. - mówił Krzysztof Szpyt

Z zapowiedzi burmistrz Lubaczowa wynika, że lampy będą wyłączane na osiedlach i ulicach gdzie jest mniejszy ruch. Pozostaną oświetlone główne ulice.

- Na ulicach i obszarach osiedlowych będziemy ograniczać ilość punktów świetlnych, a późnymi nocami będziemy gasić obszary mniej uczęszczane, zostawiając główne ciągu komunikacyjne w mieście. – zapowiadał włodarz stolicy naszego powiatu

Na szczęście, z przekazanej informacji wynika, że wyłączanie oświetlenia ulicznego będzie tymczasowe. Miasto planuje zmodernizować lampy uliczne na LEDowe dzięki czemu koszty za energie będą znacznie niższe. Na takie zadanie miasto pozyskało kilka milionów dofinansowania.

- Okres wyłączania, ograniczania oświetlenia jest okresem przejściowym. W momencie gdy zaczniemy modernizować oświetlenie uliczne, dokładać instalację fotowoltaiczną przywrócimy te podstawowe czynności naszych punktów świetlnych. […]  Myślę, że to będzie w połowie przyszłego roku i w nowy okres jesienno-zimowy wejdziemy z nowym oświetleniem. - mówił K. Szpyt

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Pitt
# Pitt 2022-08-05 10:07
Czyli przespali prawie rok?
Albo schowali tę sprawę do szuflady i liczyli, że ceny energii spadną?
Przecież każdy trzeźwo myślący wie, że taniej, to już było.
Dlaczego nic nie zrobiono, żeby obniżyć te koszty? Fotowoltaika, LED...
Idąc tokiem myślenia jaśnie panujących i wyłączając po kolei lampy, to może prościej będzie zredukować stanowiska w urzędach, bo niektóre stanowiska, to tak jak te latarnie co się świecą za dnia... a to często spotykana sytuacja.
Tak wiele pytań, a mało odpowiedzi. Każdy sobie potrafi odpowiedzieć chyba ;-)
polak2010
-1 # polak2010 2022-08-06 07:48
Za tak drastyczne podwyżki prądu odpowiadają tzw.,,pakiety klimatyczne" koszt zakupu uprawnień do emisji CO2 – w efekcie drastycznych wzrostów cen w 2021 r. – stanowi już 59 proc. rachunku za energię elektryczną.
Krzysztof Kaiser
-1 # Krzysztof Kaiser 2022-08-06 10:51
Cytuję polak2010:
Za tak drastyczne podwyżki prądu odpowiadają tzw.,,pakiety klimatyczne" koszt zakupu uprawnień do emisji CO2 – w efekcie drastycznych wzrostów cen w 2021 r. – stanowi już 59 proc. rachunku za energię elektryczną.


Znowu manipulujesz i propagandzisz.P iS za uprawnienia emisji CO2 dostał ponad 25 mld (miliardów!!!) złotych. Pieniądze te miały iść na transformację energetyczną w Polsce. PiS chciał je sobie zagrabić fo swoich kieszeni bo o tych pieniądzach mało kto wie. I to właśnie z tych pieniędzy z UE teraz finansowane są te dodatki do węgla. Dodatki, które zostały od PiS dosłownie wydarte przez opozycję, która docisnęła PiS w tej sprawie. I PiS Ci się nie przyzna, że za pieniądze z UE baluje i pokazuje jaki to miłosierny bo 3 tys. daje. Z ,,wielkiej łaski" nam te pieniądze dają. Normalnie sobie od ust mld złotych z UE odbierają z utrzymania tłustych kotów. PiS do tego zniszczył OZE. Najpierw wiatraki. A teraz kiedy PiS pozakładał sobie panele i wziął kasę z Mojego Prądu kiedy było po 5 tys. To teraz ludziom dali takie zasady, że panele się nie opłacają. A wszystko to by nam więcej za tą emisję CO2 dawali z UE. A co w cenie jest procentowo większe niż sama rzecz, którą kupujesz to zobacz sobie na paliwo. Tam już dawno PiS narzucił takie podatki, że cena paliwa to 51% to podatki. I to właśnie za czasów PiS padła bariera 50%. Najpierw poczytaj coś w temacie i pomyśl a nie tępo powielasz kłamliwą propagandę PiS.
polak2010
-1 # polak2010 2022-08-06 22:06
Pomyślcie tylko sobie jakby ci liberalno-lewic owi pajace w parlamencie europejskim tacy jak timermans i mu podobni przepychali by projekt ,,Fit For Fifty Five
Jakie mielibyśmy wtedy ceny prądu !
A teraz jak im ruski gaz odciął to ten błazen timermans nagle zmienił zdanie co do węgla i ropy.
Takie timermanse bo w parlamencie europejskim jest ich wielu to takie z ang. ,,useful idiot Putina.
Krzysztof Kaiser
-1 # Krzysztof Kaiser 2022-08-07 11:53
To Ci Neo-nówka nie wyjaśniło gdzie są ,,useful idiot" czyli ,,pożyteczni idioci". Jak nie to sobie zobacz skecz
Wigkia 2022. Mówisz o przewalaniu kasy. Zobacz sobie na co PiS przewalił miliardy zlotych. Zaraz jeżeli jest możliwość jeszcze dodawania obrazków to Ci dodam img.joemonster.org/.../.... Na razie tutaj masz link do grafiki pokazującej jak PiS przpierniczył publiczne pieniądze i tylko afery z tego są.
Krzysztof Kaiser
-1 # Krzysztof Kaiser 2022-08-07 11:54
Cytuję Krzysztof Kaiser:
To Ci Neo-nówka nie wyjaśniło gdzie są ,,useful idiot" czyli ,,pożyteczni idioci". Jak nie to sobie zobacz skecz
Wigkia 2022. Mówisz o przewalaniu kasy. Zobacz sobie na co PiS przewalił miliardy zlotych. Zaraz jeżeli jest możliwość jeszcze dodawania obrazków to Ci dodam img.joemonster.org/.../.... Na razie tutaj masz link do grafiki pokazującej jak PiS przpierniczył publiczne pieniądze i tylko afery z tego są.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane