W lasach jest bardzo sucho. Pożary w Witkach i Rudzie Różanieckiej
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: środa, 04, wrzesień 2024 21:55
Utrzymująca się fala upałów oraz niska wilgotność powietrza spowodowały poważne zagrożenie pożarowe w okolicznych lasach. W ostatnich dniach strażacy musieli interweniować przy dwóch pożarach – w Witkach, gdzie pięć zastępów gasiło las, oraz w Rudzie Różanieckiej, gdzie interweniowały cztery jednostki straży pożarnej.
Obecnie na terenie lasów w regionie panuje wyjątkowo wysokie zagrożenie pożarowe. Jest to spowodowane utrzymującymi się wysokimi temperaturami i bardzo niską wilgotnością powietrza. Tego rodzaju warunki sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia, co w ostatnich dniach doprowadziło do kilku niebezpiecznych sytuacji.
Pożary w okolicach Witek i Rudy Różanieckiej
W ostatnich dniach strażacy byli zmuszeni interweniować przy dwóch poważnych pożarach lasów. Pierwszy z nich miał miejsce w okolicach miejscowości Witki, gdzie ogień objął dużą powierzchnię leśną. Do gaszenia tego pożaru skierowano aż pięć zastępów strażackich, które przez kilka godzin walczyły z ogniem, aby zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu się.
Kolejna akcja gaśnicza miała miejsce w Rudzie Różanieckiej, gdzie pożar lasu wymagał interwencji czterech zastępów straży pożarnej. Oba pożary zostały opanowane dzięki szybkiej i skutecznej pracy strażaków, jednak każda z tych sytuacji mogła skończyć się tragicznie, gdyby nie natychmiastowe działania służb.
System monitoringu przeciwpożarowego w Nadleśnictwie Oleszyce
W związku z wysokim ryzykiem pożarów, Nadleśnictwo Oleszyce od lat stawia na innowacyjne rozwiązania w zakresie zapobiegania i szybkiego wykrywania pożarów. Od 2011 roku w leśnictwie Stare Sioło funkcjonuje zaawansowany system monitoringu przeciwpożarowego, który obejmuje teren pięciu nadleśnictw: Oleszyce, Lubaczów, Narol, Sieniawa i Jarosław. Dzięki zamontowanym kamerom możliwe jest monitorowanie obszaru liczącego kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasów.
System ten pozwala na bieżąco kontrolować sytuację na ogromnym terenie, co znacząco skraca czas reakcji w przypadku zauważenia ognia. Operatorzy systemu są w stanie natychmiast dostrzec pojawiający się dym, co daje szansę na szybkie powiadomienie straży pożarnej i zapobieżenie rozprzestrzenieniu się pożaru na większy obszar.
Apel do mieszkańców i turystów
W obliczu obecnego zagrożenia apelujemy do wszystkich mieszkańców i osób przebywających w lasach o zachowanie szczególnej ostrożności. W takich warunkach nawet najmniejsza iskra może wywołać poważny pożar. W związku z tym przypominamy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
-
Nie pal ognisk – w warunkach tak niskiej wilgotności palenie ognisk jest szczególnie niebezpieczne. Nawet jeśli ognisko wydaje się dobrze zabezpieczone, wiatr może łatwo przenieść iskry na suchą ściółkę.
-
Unikaj używania otwartego ognia – nie korzystaj z zapalniczek, świec czy innych źródeł otwartego ognia na terenach leśnych. Nawet niewielki płomień może wywołać niekontrolowany pożar.
-
Nie wyrzucaj niedopałków – papierosy są jedną z najczęstszych przyczyn pożarów w lasach. Nigdy nie wyrzucaj niedopałków na ziemię, szczególnie w lesie.
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.