Uczcili pamięć mieszkańców Wólki Krowickiej zamordowanych przez OUN-UPA [NASZA FOTORELACJA]

W niedzielę (28.04) w Wólce Krowickiej odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę spalenia wsi i mordu na jej mieszkańcach przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA.

Tragiczna noc z 24 na 25 kwietnia 1944 roku na trwałe zapisała się w historii tej miejscowości i całej Gminy, a w tym roku obchodzimy 80 rocznicę tych wydarzeń. 

O godzinie 9:30 w kościele w Wólce Krowickiej odbyła się msza święta za dusze pomordowanych i ofiar II wojny światowej. Po mszy, na dziedzińcu przy kościele, został uroczyście odśpiewany hymn państwowy. Następnie głos zabrali uczniowie ZSP w Lisich Jamach, którzy przygotowali wzruszający montaż słowno-muzyczny. Były też przemówienia okolicznościowe, apel pamięci oraz salwa honorowa. Na koniec złożono kwiaty przy tablicach pamiątkowych. 

W uroczystościach udział wzięli m.in. starosta lubaczowski Zenon Swatek, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel oraz lokalni radni. Obecni byli również żołnierze z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia z Lubaczowa. O oprawę muzyczną tego wydarzenia zadbała Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy.

Zobaczcie naszą fotorelację:

Komentarze   

Czy wiadomo?
+8 # Czy wiadomo? 2024-04-29 07:11
Dlaczego taka mała tabliczka i to skryta we wnętrzu budynku? Może czas na pomnik na wzniesieniu na zewnątrz aby przypomniał kiedy tylko podniesie i obruci się głowę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.