Zmarł zasłużony lekarz lubaczowskiego szpitala Jerzy Tabaczek

fot. Muzeum Kresów w Lubaczowiefot. Muzeum Kresów w Lubaczowie

W niedzielę (02.07) w wieku 88 lat zmarł wieloletni lekarz lubaczowskiego szpitala Jerzy Tabaczek.

Jerzy Tabaczek urodził się w 1934 r. we Lwowie. Całe swoje życie rodzinne zawodowe związał z Lubaczowem. Jako lekarz, specjalista z dziedziny pediatrii, przez ponad pół wieku pracował w lubaczowskim szpitalu. Pełnił przez 40 lat na funkcję ordynatora oddziału dziecięcego. W zakresie swej pracy w dziedzinie medycyny był inicjatorem powołania w powiecie lubaczowskim Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Był też inspektorem pediatrii i kierownikiem specjalizacji kilkunastu lekarzy z tego zakresu.

Pasją i zamiłowaniem dr. Jerzego Tabaczka była historia, a szczególnie dzieje Lubaczowa i regionu. Z racji swego zawodu zajmował się szczególnie historią lokalnej medycyny. Opracowywał biogramy miejscowych lekarzy, a ukoronowaniem jego pracy badawczej była monografia lubaczowskiego szpitala wydana w 2018 r. Był również autorem licznych artykułów publikowanych w „Roczniku Lubaczowskim” oraz w magazynie historyczno-kulturalnym „Lubaczów”, tzw. jednodniówce. Należał do zespołów redakcyjnych tych wydawnictw.

Jako regionalista aktywnie działał w wielu towarzystwach społeczno-kulturalnych. Należał do władz i był członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, Polskiego Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. O/ Lubaczów. Był też wierny organizacji harcerskiej, Hufiec ZHP Lubaczów, ostatnio włączając się do prac w Instruktorskim Kręgu Seniora.

Bliska była mu pasja kolekcjonerska. Zgromadził liczny zbiór często unikalnych starych pocztówek związanych z Lubaczowem. Podziw budziła jego biblioteka domowa obfitująca w cenne i rzadkie publikacje. Wiele z nich trafiło do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie.

Zainteresowania historyczne i zbierackie związały Pana Doktora z lubaczowskim Muzeum Kresów w Lubaczowie. Dzięki niemu zbiory Muzeum wzbogaciły się o liczne eksponaty z zakresu historii i etnografii. Wspomagał również muzealną bibliotekę.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dnia 4 lipca (wtorek) o godz. 14:00 Mszą Świętą Pogrzebową w kościele pw. św. Stanisława w Lubaczowie, po czym nastąpi przeniesienie do grobowca rodzinnego na cmentarz komunalny przy ul. T. Kościuszki.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia