Kiełbasa wyborcza, czyli niespełnione obietnice

Kiełbasa wyborcza to określenie, które przez mieszkańców jest już bardzo dobrze znane. Politycy i samorządowcy obiecują wiele, a w rzeczywistości z tych obietnic pozostaje tylko słowo „zrobimy”. Obiecują nam złote góry, najczęściej w trakcie kampanii wyborczej. Nagle przed wyborami budowane są drogi i chodniki. Czy w tym roku podczas wyborów samorządowych pojawi się kiełbasa wyborcza? Oczywiście, że tak!

Remonty dróg, budowy chodników, oświetlenia na ulicach, czy nie zauważyliście, że większość z tych inwestycji rozpoczęła się niedawno? Burmistrzowie i wójtowie rządzą przez 4 lata, ale najwięcej dzieje się przed samymi wyborami. Nagle mieszkańcy mają pod domami nowe drogi, w miejscowościach gdzie przez dosłownie kilka lat nic się nie działo, pojawiają się chodniki! Cud? Olśnienie rządzących? Ależ oczywiście, że nie. Takie sprytne zagrania znamy już od wielu lat. To zjawisko zna większość mieszkańców nie tylko powiatu, ale całego kraju! Po co budować oświetlenie na danej ulicy na początku kadencji? Przecież burmistrz urzęduje cztery lata, a więc można zrobić to pod koniec kadencji! Tutaj ważna jest także kwestia psychologiczna. Mieszkańcy wszelkie błędy rządzącym, jakie popełnili przez całą kadencje mogą wybaczyć, wtedy gdy dostaną coś, co w pewien sposób zmieni ich tok myślenia. O czym mowa? Oczywiście, że o inwestycjach, które nam dogadzają. Budowa drogi przed wyborami to świetny sposób, aby zdobyć głosy wielu mieszkańców.

Jeszcze przed wyborami obecni urzędujący burmistrzowie i wójtowie wiele nam obiecują. Najprostszy przykład – basen. Temat budowy basenu w Lubaczowie notorycznie pojawia się w „roku wyborczym” od dobrych kilku, bądź nawet kilkunastu lat. Są zapowiedzi, obietnice, plany, projekty, a co z nich wynika? Nic. Co z tego, że jest projekt, jak nie ma pieniędzy i prawdopodobnie przez dłuższy czas ich nie będzie.  I wiecie co? Gwarantuje wam, że podczas kampanii wyborczej na pewno pojawi się temat budowy basenu. To pewne jak w banku. To się nazywa kiełbasa wyborcza. Zdobywanie poparcia poprzez obiecywanie czegoś, co w rzeczywistości będzie bardzo trudno zrealizować, choć mamy nadzieje, że w tym przypadku się mylimy.

Zapomnijmy chwile o powiecie i przypomnijmy sobie obietnice byłego premiera Donalda Tuska. O "kiełbasach wyborczych" o zasięgu ogólnopolskim można by pisać wiele. Były autostrady i drogi ekspresowe (miały być zakończone w 2012 r.), był gaz łupkowy, była też "zielona wyspa" i wiele innych gospodarczych "cudów".

Ok, wróćmy do naszych terenów. „Przyciągniemy inwestorów, będzie dla mieszkańców powiatu praca!”. Kolejna pewna obietnica, którą usłyszymy z ust wielu kandydatów. Owszem, nie sposób się zgodzić, że dla rządzących ta sprawa powinna być PRIORYTETEM, powinna być najważniejsza, ma być okiem w głowie każdego kandydata i burmistrza. Niestety, ponownie podają nam „kiełbasę wyborczą”. Dopiero w tym roku, w roku wyborczym są przygotowywane tereny pod inwestycję, czym chwalą się rządzący. Dlaczego dopiero teraz? Nie dało się wcześniej? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy osobom odpowiedzialnym.

Pozostańmy jeszcze przy temacie pracy. Chcielibyśmy zaapelować do kandydatów na burmistrzów, aby zajęli się tym tematem. Prosimy was nie o kiełbasę wyborczą, ale poważne plany, chcemy usłyszeć jaki macie pomysł na poprawienie rynku pracy w powiecie. Skontaktujcie się z burmistrzami, który w innych gminach w Polsce sprowadzili inwestorów. Podamy prosty przykład: porozmawiajcie z urzędnikami z Sadów koło Poznania, którzy sprowadzili do siebie amerykański koncert Amazon, dzięki czemu zapewnili mnóstwo miejsc pracy. Zapytajcie, co zrobić, aby inwestorzy byli zainteresowani naszymi terenami. Ich rady naprawdę będą przydatne. Bo mówić i obiecywać łatwo, ale realizować jest trudno.

Dlatego przed oddaniem głosu na danego kandydata zastanówmy się dobrze, czy aby rzeczywiście należy mu się głos. Czy nie zostaliśmy zamroczeni kiełbasą wyborczą. Pomyślmy czy aktualny burmistrz zrobił coś dobrego dla całej gminy, nie tylko dla mnie, bo jeżeli pomyślimy o sobie, to w prosty sposób tracimy szansę realny rozwój naszych terenów! Co z tego, ze dostałeś pod domem śliczny asfalt jak za rok czy 10 lat twój syn czy córką będą musieli uciekać za granicę do pracy? Brzmi brutalnie, ale tak się może zdarzyć.

Temat można skwitować następującą myślą: szkoda, że wybory nie odbywają się częściej. Mielibyśmy więcej dróg, ścieżek rowerowych i placów zabaw. W walce o wyborcę, może w końcu ktoś by sięgnął po coś trudniejszego niż tylko wydawanie publicznych pieniędzy - po zatrudniające na atrakcyjnych warunkach zakłady produkcyjne. Tych ostatnich w powiecie ciągle nam bardzo brakuje.

Rafał Morawski, E.P.C

{flike}

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

dede
-4 # dede 2014-10-07 14:17
:) bardziej tendencyjnie chyba już nie dało rady napisać tego artykułu,a przykład magazynów amazona jako "godnego" inwestora to akurat kpina
x
+10 # x 2014-10-08 07:29
w amazonie masz umowę urlop i ustalone normalne godziny pracy idż do prywaciaża zero urlopu ,praca na czarno to wciąż standart a wynagrodzenie wiadomo żałosne ciągły płacz że za mało zrobione
vvv
+7 # vvv 2014-10-07 15:51
Poprzednia Pani burmistrz Oleszyc przed wyborami duzo drog pokryla asfaltem ale kadencji nie przedlużyła, wiec narod nie jest az tak głupi jak wladza mysli;-)
zzz
+37 # zzz 2014-10-07 17:48
Cytuję vvv:
Poprzednia Pani burmistrz Oleszyc przed wyborami duzo drog pokryla asfaltem ale kadencji nie przedlużyła, wiec narod nie jest az tak głupi jak wladza mysli;-)

To samo dzieje się teraz w Wielkich Oczach. Obłuda. Może przepowiednia z nie przedłużeniem kadencji i tu będzie mieć miejsce. Oby tak się stało.
ewa
-26 # ewa 2014-10-09 19:36
nie kłam zzz,
nic podobnego się obecnie w gminie WO nie dzieje
wygląda mi na to, że masz chrapkę wrócić na to miejsce
Mohort
+8 # Mohort 2014-10-07 17:36
w Lubaczowie praca w amazonie to byłby rarytas. Swoja drogą czuć ból dupy wśród jedynie słusznych kandydatów. PSL może Mirka K. wystawić :) a Peło ma się na czas wyborów zmienić w stowarzyszenie :)
Miśku
+12 # Miśku 2014-10-07 17:49
MIKED w końcu piszesz o tym co należy. Kolejny bardzo dobry artykuł i w odpowiednim czasie. Dokładnie jest tak jak piszesz. Na przykładzie Oleszyc to nic tu nie zrobiono przez ostatnie cztery lata. Jest orlik dla dzieci, kilka kilometrów asfaltu i chyba tyle. Żadnych nowych miejsc pracy a wręcz przeciwnie. Szkoda słów i szkoda iść na wybory bo robimy za murzynów w Polsce. Chyba że mamy wujka burmistrza.
zuza
-28 # zuza 2014-10-07 19:47
Co do Wielkich Oczu w tej gminie zmieniło się dużo od wyborów w 2010 roku i to na plus. Nowy wójt pozyskał sporo funduszy na drogi, chodniki, przeprowadzono termomodernizac ję szkół.
Powstały przedszkola ze środków unijnych. W Łukawcu buduje się nową świetlicę...
Od początku swojej kadencji pokazał się jako dobry gospodarz mimo, że dostał w spadku po swoim poprzedniku olbrzymie długi.(Z pustego i Salomon nie naleje).
Najważniejsze, że skończyły się afery.
osp
+29 # osp 2014-10-08 11:40
Cytuję zuza:
Co do Wielkich Oczu w tej gminie zmieniło się dużo od wyborów w 2010 roku i to na plus. Nowy wójt pozyskał sporo funduszy na drogi, chodniki, przeprowadzono termomodernizację szkół.
Powstały przedszkola ze środków unijnych. W Łukawcu buduje się nową świetlicę...
Od początku swojej kadencji pokazał się jako dobry gospodarz mimo, że dostał w spadku po swoim poprzedniku olbrzymie długi.(Z pustego i Salomon nie naleje).
Najważniejsze, że skończyły się afery.


Nowa świetlica w Łukawcu... a za starą świetlicę i niszczejący ośrodek zdrowia płacimy wszyscy. Do tego dojdzie ta nowa której utrzymanie nie będzie darmowe. Może jeszcze wybudować świetlicę na Tarnawskich. Czemu tamtejsi mieszkańcy mają chodzić kilometr. Na Zagrobli też by się przydała jakaś świetlica. W sumie to dobry pomysł. Nie ma w gminie pracy, wszyscy na bezrobociu, mają dużo wolnego więc będą przesiadywać dniami i nocami w świetlicach. Świetlice dla pospólstwa, praca dla "swoich". To może być niezłe hasło wyborcze.
ewa
-20 # ewa 2014-10-09 19:38
jak wszyscy na bezrobociu to niczego nie płacą, zdecyduj się osp
zawiedziony
+9 # zawiedziony 2014-10-17 11:43
Cytuję zuza:
Co do Wielkich Oczu w tej gminie zmieniło się dużo od wyborów w 2010 roku i to na plus. Nowy wójt pozyskał sporo funduszy na drogi, chodniki, przeprowadzono termomodernizację szkół.
Powstały przedszkola ze środków unijnych. W Łukawcu buduje się nową świetlicę...
Od początku swojej kadencji pokazał się jako dobry gospodarz mimo, że dostał w spadku po swoim poprzedniku olbrzymie długi.(Z pustego i Salomon nie naleje).
Najważniejsze, że skończyły się afery.

Szczególnie zmieniła się ulica Krakowiecka /nowa droga, wjazdy na posesje, chodniki/ na której mieszkają: wójt, sekretarz, radna powiatowa oraz skąd pochodzi starosta. Inne ulice chyba poczekają jeszcze z remontami na zmianę układu sił.
zynio
+2 # zynio 2014-10-08 08:16
przyklad idzie z gory duzo naobiecywac a potem nic patrzac na naszych roznych kierownikow i dyrektorow roznych instytucji to wedlug nich nie mozna zrobic nic a poprostu sie nie chce a czasem wystarczy jeden telefon i mila rozmowa a mozna wiele zalatwic
oko
+32 # oko 2014-10-08 10:14
Wszystkie inwestycje to świetna sprawa, tylko nie zapominajmy, że społeczeństwo za to płaci a nie władza. Jeżeli ktoś wydaje nasze pieniądze to łaski nie robi, a jak zadłuża miasto, to powinien za to wziąć. odpowiedzialnoś ć. A jakie inwestycje przyczyniły się do powstania miejsc pracy dla młodzieży? Myślę, że tym razem młodzież weźmie wszystkie działania władzy pod uwagę.
swój
+27 # swój 2014-10-08 13:24
Cytuję oko:
Wszystkie inwestycje to świetna sprawa, tylko nie zapominajmy, że społeczeństwo za to płaci a nie władza. Jeżeli ktoś wydaje nasze pieniądze to łaski nie robi, a jak zadłuża miasto, to powinien za to wziąć. odpowiedzialność. A jakie inwestycje przyczyniły się do powstania miejsc pracy dla młodzieży? Myślę, że tym razem młodzież weźmie wszystkie działania władzy pod uwagę.

Wójta mądrego - nie świetlic budowniczego. Niebieski na Wójta Gminy Wielkie Oczy. Panie Niebieski, powiat poczeka. Zrób Pan porządki na naszym własnym podwórku. Młodzież na pewno zagłosuje za Panem. Powodzenia!
aga
-29 # aga 2014-10-08 20:17
od kiedy to młodzież kocha się w Niebieskich ha ha

Obecny wójt jest mądry i robi wiele dobrego

a najlepszym dowodem na to, jest fakt, że jego wrogowie są tu bardzo aktywni i w swej bezsilności piszą paszkwile, bo nie potrafią nic konkretnego mu zarzucić
żądają cudów po 4 latach kadencji,
podczas gdy sami rządzili przez 20 lat - i co wtedy zrobili? ile miejsc pracy stworzyli?
zniszczyli nawet te miejsca pracy co zostały po komunie
domcio
-25 # domcio 2014-10-08 20:28
Miejsca pracy są potrzebne i ważne, ale żaden wójt nie poda wam ich na tacy, bo Unia nie da ani centa na żadno miejsce pracy,
Unia daje tylko na przeżarcie
Ale sami głosowaliście na Unię, chcieliście Uni Jewropejskiej - no to macie

a teraz zamiast szkalować obecnego wójta, to wspierajcie go, może jakieś pomysły, inicjatywa?
razem można coś dobrego zrobić

a wy umiecie tylko oczerniać i kąsać jak psy...
i co macie jeszcze nadzieję, że ktoś w tej gminie jest jeszcze tak głupi, by was popierać
ela
-18 # ela 2014-10-09 19:42
nasza młodzież za granicą, niestety za sprawą tych co przez 20 lat siedzieli przy korytku
pan
+21 # pan 2014-10-09 20:35
Cytuję ela:
nasza młodzież za granicą, niestety za sprawą tych co przez 20 lat siedzieli przy korytku

Z tych co siedzieli przy korycie 20 lat odeszła tylko jedna osoba. Pozostałe czyli nr 2 i 3, nadal przy tym korycie siedzą. Skoro ta władza była taka zła to czemu nie odeszli wszyscy. Bo chyba nie byli aż tak ślepi i głusi aby o szeroko tu komentowanych przekrętach z uwagi na zajmowane stanowiska, nie wiedzieć. Byś może też coś z tego mieli. A później gdy grunt się palił pod nogami to trzymali się zasady "Umarł król niech żyje król".
ela
-10 # ela 2014-10-12 13:04
tu akurat nie miałam na myśli wyłącznie władz gminy ale także rząd, gdyż każdy na swoim poletku załatwił nam taki dobrobyt

a że ci "nasi" w gminie..nadal pracują, cóż może to boleć,
ale też świadczy o ludzkim obliczu młodego wójta
ktoś bezwzględny i mściwy powyrzucałby wszystkich na zbity pysk i wsadził swoją rodzinę
ja też wolałabym ich nie oglądać w urzędzie, ale z drugiej strony szanuję decyzję wójta, ma gość klasę
bez radny
+21 # bez radny 2014-10-09 20:41
Cytuję ela:
nasza młodzież za granicą, niestety za sprawą tych co przez 20 lat siedzieli przy korytku

Teraz to nawet pracujący w CK wyjeżdżają za chlebem za sprawą głodowych wynagrodzeń w UG. Więc nie ma znaczenia jaka władza rządzi. Można stwierdzić, że od czterech lat jest zdecydowanie gorzej. Oczywiście są wyjątki ale by jednym dać innym trzeba zabrać (lub latami nic nie dodawać). Przecież pracownik to śmieć. Jak mu nie pasuje to zawsze może się zwolnić.
niezależny
+43 # niezależny 2014-10-08 12:06
Przykre jest to jak ludzie dają się robić w konia podczas wyborów. PSL tworzy drugi komitet wyborczy pod nazwą Forum Samorządowo-Gos podarcze by mieć z kim stworzyć koalicję po wyborach, a PO zmienia nazwę na czas wyborów na Obywatelski Samorząd, bo po ostatnich wybrykach tej partii w rządzie ciężko byłoby zdobyć mandat pod własnym szyldem. Także uważajcie na tych farbowanych lisów podczas kampanii wyborczej i nie dajcie się im zwieść
zastraszana
+37 # zastraszana 2014-10-08 13:04
Cytuję niezależny:
Przykre jest to jak ludzie dają się robić w konia podczas wyborów. PSL tworzy drugi komitet wyborczy pod nazwą Forum Samorządowo-Gos podarcze by mieć z kim stworzyć koalicję po wyborach, a PO zmienia nazwę na czas wyborów na Obywatelski Samorząd, bo po ostatnich wybrykach tej partii w rządzie ciężko byłoby zdobyć mandat pod własnym szyldem. Także uważajcie na tych farbowanych lisów podczas kampanii wyborczej i nie dajcie się im zwieść


A w jednej z gmin to nawet tworzy trzy komitety:
1. PSL
2. Forum Samorządowo-Gos podarcze
3. KWW Rozwój Gminy Wielkie Oczy
By żyło się lepiej...NASZYM
Maria
+40 # Maria 2014-10-08 20:36
Największym grzechem człowieka jest - STRACH, nie bój się zastraszona, weź sprawy w swoje ręce,
masz rację trzeba być czujnym bo lisów farbowanych sporo dookoła
Maria
+1 # Maria 2014-10-22 17:21
Obawiam się tylko zastraszana, że z tych wszystkich komitetów żaden nie poparł Ciebie, dlatego taka frustracja hi hi no musisz kandydować z całkiem obcego komitetu, znanego jako PSL bis i jeszcze skarżysz się, że ktoś Cię zastrasza ..... ciekawe skąd tak dobrze znasz się na zastraszaniu?
wiktor
+3 # wiktor 2014-10-09 19:52
Naszym?? to tym z PSL czy PSL bis
ktoś
# ktoś 2014-10-08 19:33
w768.wrzuta.pl/.../...

Pasuje piosenka do obecnej sytuacji i artykułu.
Papierowy Gwóźdź
+16 # Papierowy Gwóźdź 2014-10-14 21:16
Mówisz PSL myślisz złodziej
Mówisz złodziej myślisz PSL

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane