Poznajcie historię pałacu w Rudzie Różanieckiej [CZĘŚĆ PIERWSZA]

Zgodnie z zapowiedzią w dniu dzisiejszym rozpoczynamy publikację historii rezydencji baronów Brunickich i Wattmannów w Rudzie Różanieckiej.

Autorem publikacji jest pan Wiesław Łotecki, pracownik terapii, muzyk, animator kultury i sportu, który gdy rozpoczął pracę w DPS, zainteresował się losami byłych właścicieli. Pasja do historii zaowocowała znajomością, a w późniejszym czasie przyjaźnią z wnukiem barona Wattmana – Ferdynandem Avenariusem. Wspólne spotkania z Ferdynandem Avenariusem i z prof. Waldemarem Czachurem zarówno te Rudzie Różanieckiej jak i w Warszawie zaowocowały powstaniem bazy ponad 300 zdjęć, kilkunastu filmików wielu anegdot, historyjek i tekstów pisanych związanych z rezydencją baronów.  Z wszystkimi zgromadzonymi materiałami będą mogli zapoznać się mieszkańcy powiatu lubaczowskiego i czytelnicy portalu.

Jednak pałac w Rudzie Różanieckiej to nie tylko historia, to też teraźniejszość. Od 1960 w tym miejscu mieści się Dom Pomocy Społecznej dla osób psychicznie przewlekle chorych.

- Naszymi mieszkańcami są osoby z najodleglejszym miejsc Polski począwszy od Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Warszawy poprzez Śląsk czy mieszkańców z naszego powiatu. Wszystkim zapewniamy komfort i wysoką jakość usług. Na chwile obecną posiadamy wolne miejsca, dlatego zachęcamy Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej do współpracy przy relokacji osób potrzebujących specjalistycznej opieki. - mówi zastępca dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej

Dzięki współpracy z zastępcą dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej na naszym portalu rusza cykl historii o pałacu w Rudzie RóżanieckiejDzięki współpracy z zastępcą dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej na naszym portalu rusza cykl historii o pałacu w Rudzie Różanieckiej

Pod tym linkiem znajdziecie film o Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej.

Historia rezydencji baronów będzie się ukazywała na portalu w poniedziałki, w odstępach dwutygodniowych.

Część I: Baron w Rudzie Różanieckiej

 

Komentarze   

TadeuszK
+8 # TadeuszK 2022-12-06 09:46
Oooooo.... Wiesio Kudyba się odnalazł! A ja się zastanawiałam przez kilka lat gdzie go PiS wepchnął/schowa ł, że do tej pory nie było po nim śladu. A tu proszę... zastępca dyrektora :))))))

Pytanko mam do Pana Dyrektora - kiedy cykl historii na tematy o których tak Pan krzyczał podczas kampanii wyborczych? "Newsy" na portalu zlubaczowa.pl już pokasowane, dlaczego? Wstydzi się Pan czegoś? Opinie publiczna jest ciekawa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Tut.
0 # Tut. 2022-12-06 11:56
Słowa uznania dla miejscowego pasjonata Pana Wiesława za pomysł oraz realizację cyklu publikacji o rodzie Brunickich i Wattmannów oraz ich wkładzie w rozwój Rudy Różanieckiej i innych miejscowości w powiecie lubaczowskim.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Pppp
+1 # Pppp 2022-12-06 13:23
Ten palac bywa czasem nazywany Wesołe miasteczko
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
123
+2 # 123 2022-12-06 17:31
Mistrzu ciętej riposty, jeśli cię stać, to możesz tam zamieszkać. Będziesz wesoły non stop.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
gaj
+2 # gaj 2022-12-07 11:56
W tym temacie polecam mbp.cieszanow.eu/.../... Kresowiak Galicyjski str. 4. Jak poseł Stanisław Hulak oceniał poczynania barona W.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Wiech
+2 # Wiech 2022-12-10 11:56
Chcę tylko przedstawić historię opowiedzianą przez osoby pamiętające tamte czasy,czasy baronów.Kiedys pięknie opisywał to pan Ważny.Pozniej udało mi się dotrzeć do zdjęć rodzinnych Pana Ferdynanda Avenarius.Mnóst wo czasu spędzonych wspólnie z Panem Ferdynandem w pałacu w Rudzie Róż.zaowocowało tymi artykułami.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
123
0 # 123 2022-12-20 10:26
Część drugą zapowiadano na wczoraj (19 XII). Będzie obiecana kontynuacja?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.