Niemiecki cmentarz w Podlesiu odnowiony

Gmina Lubaczów wraz z mieszkańcami odrestaurowała ewangelicki cmentarz w Podlesiu. Z udziałem Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec dr Wernera  Kohlera poświecono nekropolię liczącą ponad setkę nagrobków.  Są tam pochowani dawni mieszkańcy niemieckiej kolonii Raichau założonej w 1783 roku. - informuje Polskie Radio Rzeszów

Pomimo podziałów jakie przyniosła II wojna światowa mieszkańcy Podlesia zachowali o nich dobrą pamięć. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są informacje na temat ich życzliwości w stosunku do Polaków a także o ich pracowitości i  pedantyczności. Pozostały po nich : ewangelicki zbór, pastorówka i ewangelicki cmentarz. Wszystkie te trzy obiekty zostały odrestaurowane przy wsparciu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przy pomocy  działaczy Stowarzyszenia MAGURYCZ odkopano z ziemi zapadnięte nagrobki i położono je na nowo, posklejano połamane bruśnieńskie krzyże. W południe,  modliły się tam rodziny zmarłych przybyłe z Niemiec oraz mieszkańcy gminy Lubaczów. Odrestaurowany cmentarz został poświęcony przez pastorów ewangelickich i kapłanów katolickich.  - czytamy na stronie Radia Rzeszów

Źródło: Radio Rzeszów

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

ak
# ak 2014-09-21 21:46
Reichau, nie Raichau
Lautnes
+3 # Lautnes 2014-09-22 08:09
Po odsłuchaniu nagrania okazuje się, że cześć Niemców mówi po polsku i coś cicho bąka o mordowaniu.Więc kogo tam faktycznie zaproszono?Wójt wspomina też o Ukraińcach ale z jakiego powodu?
Dziwny ten świat.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane