Na skrzyżowaniu przy Liceum Ogólnokształcącym powstanie rondo? Ogłoszono przetarg

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji dla rozbudowy skrzyżowania nieopodal Liceum Ogólnokształcącego w Lubaczowie.

O przebudowie skrzyżowania ulic Sienkiewicza, Kościuszki, Słowackiego i Wyspiańskiego mówi się już od lat. Jednak do tej pory roboty nie ruszyły. Być może zmieni to się za sprawą ogłoszono przetargu przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. PZDW szuka wykonawcy na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego.  Drogowcy chcą, aby w tym miejscu powstało rondo o pięciu wlotach.

Jak wskazuje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, obecna geometria skrzyżowania, które jest rozciągnięte wzdłuż drogi wojewódzkiej i posiada pięć wlotów, pozwala wyłącznie samochodom poruszającym się po drodze głównej DW 867 na płynny przejazd. – Natężenie ruchu w godzinach szczytu komunikacyjnego powoduje, że manewry w lewo z dróg podporządkowanych są utrudnione. Zatory szczególnie tworzą się na drodze powiatowej blokując skrzyżowanie z ul. Krasickiego, a jest ona jedną z głównych ulic prowadzących do centrum miasta – wskazują drogowcy.

Zdaniem zamawiającego, konieczne jest wypracowanie optymalnych rozwiązań rozbudowy istniejącego skrzyżowania aby zwiększyć przepustowość, poprawić warunki ruchu, skrócić czas przejazdu przez miasto i poprawić komfort jazdy.

Inwestorem jest Województwo Podkarpackie. Składanie ofert wyznaczono do 28 listopada. Wykonawca będzie miał 5 miesięcy na przygotowanie wszelkiej dokumentacji, na którą ma udzielić 12 miesięcy gwarancji. Oferty będą oceniane pod kątem ceny (60 proc.) oraz okresu przedłużonej gwarancji (40 proc.).

Źródło: PZDW, rynekinfrastruktury.pl

Komentarze   

Fan dróg
+8 # Fan dróg 2022-10-28 13:06
A kiedy droga Horyniec-Werchrata?
Chociaż zaraz śnieg przykryje to nie będzie widać, bo pług też nie pojedzie po tym czyms.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
?????
+16 # ????? 2022-10-28 13:53
A skrzyżowanie ul. Wyszyńskiego z ul. Unii Lubelskiej , kiedy doczekamy się świateł lub ronda?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AM
+6 # AM 2022-10-28 17:57
Oczywiście, że rondo jest w tym miejscu bardzo potrzebne. Zastanawiam się jednak kiedy władze dostrzegą potrzebę wybudowania zaledwie kilkusetmetrów !!!!!! drogi łączacej Lisie Jamy z Karolówką. W tan sposób wszyscy jadący z kierunku Jarosławia, Wielkich Oczy, Budomierza itp. w kierunku Baszni, Horyńca i dalej nie musieliby przeciskać się przez centrum Lubaczowa i właśnie chociażby to skrzyżowanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Stryj1
+2 # Stryj1 2022-10-29 14:12
Pomysł dobry! Aczkolwiek bagna miedzy tymi miejscowościami pochłonęły by mnóstwo kasy. Chyba za swego żywota nie doczekamy tego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jakubek
+12 # Jakubek 2022-10-28 18:28
Z tym rondem to będzie jak z parkiem w rynku. Tam powstała bezsensowna betonoza a tu powstanie moloch w centrum miasta, i utrapienie dla pieszych. To dezintegracja tkanki miasta, i pomysł z poprzedniej epoki. Ronda najlepiej funkcjonują na obrzeżach miast, gdzie nie ma duzo pieszych i to wyłącznie przy nie największym ruchu. samochodów. Tam przy Liceum najlepiej sprawdzą się zwykłe światła i to działające tylko w godzinach szczytu, bo poza tym ruch jest płynny i bezproblemowy. Za te pieniadze które trzeba wydać na rondo, powstały by tez np. kolejne światla na skrzyżowaniu Konopnickiej z Unii lubelskiej, bo to najbardziej niebezpieczne w miescie skrzyżowanie.. To rondo . to taki sam głupi pomysł jak rynek z betonu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jan 22
+9 # Jan 22 2022-10-28 19:16
To rondo problemu korków w godzinach szczytu nie rozwiąże. To juz jest praktycznie sprawdzone w wielu miastach. Będzie za to na pewno bezpieczniej, ale czy warto wydawac tylko na to miliony. Lepiej zainwestowac w swiatła, będzie równie bezpiecznie, w godzinach szczytu pewnie nawet szybciej a można za te pieniądze swiatła zrobić w tych kilku miejscach miasta kłopotliwych o których pisano powyżej. I nikt rzeczywiście nie mysli o uciążliwości i hektarach do przejscia dla mieszkańców miasta poruszających się pieszo. A ruch pieszy w tym miejscu jest naprawdę duży. Jak już wydawać pieniądze to sensownie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-14 # polak2010 2022-10-29 13:15
Brawo, rondo na tym skrzyżowaniu jest bardzo potrzebne w końcu jest władza w Lubaczowie która coś robi dla naszego miasta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jan 22
+9 # Jan 22 2022-10-29 13:40
Tam rondo jest tam tak potrzebne jak beton na rynku zamiast parku. Tam potrzebne są po prostu światła, które można zreszta spokojnie wyłączać poza godzinami szczytu. Znowu wydadzą miliony na nietrafioną inwestycję
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser
+9 # Krzysztof Kaiser 2022-10-29 19:09
Widząc, że jest dyskusja dołożę również swoje trzy grosze. O tym rondzie praktycznie od wielu lat się słyszy. Tylko zastanówmy się czy to jest dobre wyjście na to skrzyżowanie. Jest to punkt miasta na którym są największe korki i z bocznych ulic czyli m.in. od przychodni koło pomnika czy z Unii Lubelskiej praktycznie gdyby nie kultura kierowców, że puszczają z tych bocznych ulic to wyjazd z nich jest bardzo ciężki. Czy ronda by dały radę w szczycie komunikacyjnym. Chyba nie a nie wiem czy by nawet nie pogorszyły sytuacji w szczycie bo rondo się blokuje a tu wjechać trzeba najpierw na nie. Widzimy to w Jarosławia gdzie takie ronda są w Szówsku i zaraz za mostem. W najgorszym scenariuszu przejechanie obu rond zajmuje nawet 1,5 h a i tak trzeba puszczać auta co jadą z lewej bo mają pierwszeństwo i w szczycie komunikacyjnym są straszne korki a Nam wszystkim tutaj chodzi o to by odkorkować to miejsce koło LO. Zgadzam się z tym, że światła mogą być lepszym pomysłem bo jednak ten szczyt jest jak ludzie jadą do pracy i z niej wracają. Światła powinny być tańszym rozwiązaniem i takim co od razu usprawniłoby przejazd tak jak na Muzeum od strony centrum miasta i na odwrót.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Prezes
+10 # Prezes 2022-10-30 15:31
Może faktycznie rondo nie będzie najlepszym rozwiązaniem, bo w godzinach szczytu nie tylko jest mnóstwo aut, ale też pieszych, których obowiązkowo trzeba przepuszczać na przejściach. Chyba jednak światła, ale skrzyżowanie do przebudowy. Potrzeba więcej pasów ruchu, rozjazdów itp, a miejsca nie brakuje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AM
+8 # AM 2022-10-29 21:35
Z powyższych wypowiedzi i spostrzeżeń wynika, że warto by się przede wszystkim zastanowić jak odciąży ruch w mieście bo samo rondo nie rozwiąże problemu. Stąd mój powyższy wpis o potrzebie budowy niejako południowo-wsch odniej obwodnicy Lubaczowa. Krótkiego odcinka drogi Lisie Jamy - Zakącie - Młodów. Chcąc połączyć te miejscowości praktycznie w linii prostej od mostu przy dawnym kółku rolniczym w Lisich Jamach do drogi na nowym osiedlu w Karolówce potrzeba raptem 600 metrów asfaltu w tym tylko 300m. po nowym gruncie ( łąka), bo od Zakącia do Kopanki gruntowa kamienista droga już istnieje.
Słyszałem już argumenty o trudnościach i podmokłym terenie ?, ale w identycznych warunkach budowano przecież 3 razy dłuższą drogę łączącą tylko Brozie z Wólką i jakoś się udało. Przelotowa droga łącząca Lisie Jamy z Młodowem służyła by codziennie dużej liczbie mieszkańców powiatu i nie tylko, odciążając przy tym ruch w centrum Lubaczowa.
Naprawdę nie rozumiem zatem jak można nie wykorzystać takiej szansy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Date
+6 # Date 2022-10-31 07:38
Tak na marginesie tej dyskusji niech rodzice prestana każdego dzieciaka wozic po 500m do szkoly tobedzie mniej pojazdow ....a mimo wszystko to tylko. PRZEBUDOWAC SKRZYZOWANIE I POSTAWIC SYGNSLIZACJE SWIETLNA RONDO SIE NIE SPRAWDZI BEDZIE JESZCZE GOZEJ .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ancom
+1 # Ancom 2022-11-03 21:59
głupota rządzących jest porażająca. Rondo nic nie da przy dużym ruchu. to idiot...yzm
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Prezes
-2 # Prezes 2022-11-04 18:54
Głupota piszącego jest porażająca. Idiota?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Hubert
+3 # Hubert 2022-11-05 08:09
Ronda w centrach miast w godzinach szczytu się zupełnie nie sprawdziły. Dlatego na wiekszości takich rond w miastach zamontowane już zostały dodatkowe....sw iatła. Wystarczy pojechać i zobaczyć. Panowie włodarze podejmujący decyzje - TRZEBA MYŚLEĆ i wyciągać wnioski. W tym miejscu w Lubaczowie rondo to bezsens, tam trzeba zamontować po prostu ŚWIATŁA. Jak ktoś już wcześniej napisał...."głu pota rządzacych jest porażająca"...Z nowu pieniądze pójdą na nietrafioną inwestycję.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia