Szumowski: wybory w tradycyjnej formie możliwe za 2 lata; jedyną bezpieczną formą wybory korespondencyjne

fot. Krystian Maj/KPRMfot. Krystian Maj/KPRM

Bezpieczne wybory w tradycyjnej formie będą możliwe najwcześniej za 2 lata; jeśli partie polityczne się z tym nie zgodzą, to jedyną bezpieczną formą są wybory korespondencyjne - podkreślił w piątek minister zdrowia Łukasza Szumowski.

"Moje rekomendacje przeprowadzenia wyborów prezydenckich w tej tradycyjnej formie, gdzie wszyscy idziemy do urn, spotykamy się w lokalach wyborczych, są możliwe najwcześniej w sposób bezpieczny za 2 lata - i taka jest moja rekomendacja. Jeżeli ugrupowania polityczne nie zgodzą się na taką formułę, takie rozwiązanie, wtedy jedyną formą bezpieczną przeprowadzenia wyborów prezydenckich są wybory korespondencyjne" - powiedział Szumowski.

"Wszelkie dane medyczne mówią, że nie ma lepszych lub gorszych terminów, miesięcy na przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych z punktu widzenia medycznego. O wszystkich szczegółach, o formule, szczegółowych zaleceniach dotyczących przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych będę mógł poinformować pana premiera i przekazać mu swoje rekomendacje w momencie, gdy ustawa o wyborach korespondencyjnych będzie już w pełni ukształtowana i wróci w ostatecznej formie do parlamentu" - dodał szef MZ. 

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

ixi
+13 # ixi 2020-04-17 20:36
bezpieczne dla rządzących ,w ten sposób utrzymają władzę
Historia
+6 # Historia 2020-04-17 21:51
Nie zdradze na kogo oddam glos,nawet gdyby kandydowali kandydaci X ,Y,Z,P
Nie jestem zwolennikiem glosowania korespondencyjn ego. Oczywiscie jak tylko taka forma bedzie to wezme udzial. Dlaczego nawiazuje do historii?poniew az w sytuacji wyborczej i epidemii dwa cytaty wypadaloby przytoczyc:
1)niewazne kto jak glosuje. Wazne kto liczy glosy
2)smierc jednego czlowieka to tragedia. Smierc milionow-statystyka
Autor-Józef Stalin
Mozna sprawdzic. Po 80 z hakiem latach,nadal aktualne
aa
-4 # aa 2020-04-17 22:05
Glosujemy na koronaprezydent a
Mojra
+16 # Mojra 2020-04-18 08:07
Wybory będą przecież uczciwie. Znamy już wyniki także nikt nie oszuka.
janko
+5 # janko 2020-04-18 16:04
Cytuję Mojra:
Wybory będą przecież uczciwie. Znamy już wyniki także nikt nie oszuka.


jEST COŚ TAKIEGO JAK UCZCIWY WYNIK?
Lara
+7 # Lara 2020-04-18 08:09
Pseudolekarz, który był PRZECIWKO regularnym testom dla służby zdrowia...
Tfu!
Paweł 2
+9 # Paweł 2 2020-04-18 16:06
Pseudolekarz, który był PRZECIWKO regularnym testom dla służby zdrowia...
Tfu!
Zapomnialaś o maseczkach
n
+11 # n 2020-04-18 10:12
Pan Szumowski ,naczelny treser Polaków,człowie k który zmienia swoje poglądy co dwa tygodnie ,teraz awansował na naczelnego wróżbitę Polski.Już teraz wie co będzie za dwa lata.
iza
-15 # iza 2020-04-18 10:36
Nigdy wcześniej nie pomyślałam, że opozycja może być aż tak żałosna i „totalna”. Jednak od 5 lat widać to bardzo wyraźnie, począwszy od wyborów prezydenckich, cały czas ataki na prezydenta i na rząd, a teraz na ministra zdrowia, który jako jeden z pieszych w Europie zareagował na pandemię.Wstyd! !!
Ja
+7 # Ja 2020-04-18 13:38
Cytuję iza:
Nigdy wcześniej nie pomyślałam, że opozycja może być aż tak żałosna i „totalna”. Jednak od 5 lat widać to bardzo wyraźnie, począwszy od wyborów prezydenckich, cały czas ataki na prezydenta i na rząd, a teraz na ministra zdrowia, który jako jeden z pieszych w Europie zareagował na pandemię.Wstyd!!!

Cytuję iza:
Nigdy wcześniej nie pomyślałam, że opozycja może być aż tak żałosna i „totalna”. Jednak od 5 lat widać to bardzo wyraźnie, począwszy od wyborów prezydenckich, cały czas ataki na prezydenta i na rząd, a teraz na ministra zdrowia, który jako jeden z pieszych w Europie zareagował na pandemię.Wstyd!!!

Pierwszy w Europie? Chyba śnisz!!!!!
Paweł 2
+11 # Paweł 2 2020-04-18 16:08
Cytuję iza:
Nigdy wcześniej nie pomyślałam, że opozycja może być aż tak żałosna i „totalna”. Jednak od 5 lat widać to bardzo wyraźnie, począwszy od wyborów prezydenckich, cały czas ataki na prezydenta i na rząd, a teraz na ministra zdrowia, który jako jeden z pieszych w Europie zareagował na pandemię.Wstyd!!!


Nie widzisz jak tvpis zaatakowalo dziennikarzy tvn? do piątego pokolenia wstecz! jacy oni porzadni
oko
-20 # oko 2020-04-18 10:44
To najlepszy minister jak mógł się trafić na te trudne czasy. Atakowanie go to zwykłe chamstwo.
Zgodnie z Konstytucją, wybór jest prosty, albo wybory w maju albo opozycja zgadza się na przełożenie wyborów o 2 lata. Stan klęski żywiołowej oznacza wydrenowanie pieniędzy z budżetu państwa przez korporacje zagraniczne. Rząd robi wszystko aby nasza gospodarka nie upadła , a opozycja nie pomaga, a nawet można powiedzieć , działa przeciwko interesowi państwa
dren
+6 # dren 2020-04-18 12:07
"Stan klęski żywiołowej oznacza wydrenowanie pieniędzy z budżetu państwa przez korporacje zagraniczne". Skąd takie twierdzenie, mógłbyś to jakoś uzasadnić? Czy piszesz, bo może tak w TVP powiedzieli, a skoro powiedzieli, to tak musi być? A opozycja nie działa przeciw państwu tylko przeciw partii rządzącej, to chyba normalne w demokracji, w innych ustrojach też. Nie utożsamiajmy państwa z jedną partią, tą która akurat rządzi.
Paweł 2
+8 # Paweł 2 2020-04-18 16:10
Ty masz zezowate oko, za 2 lata to zmiana zapisu w konstytucji, wydrenowany budżet (sic!) wydrenowany zostal przez obietnice wyborcze!
oko
-3 # oko 2020-04-18 12:50
tekst z serwisu prawniczego z 2010 roku
Jeżeli chodzi o odpowiedzialnoś ć z tytułu szkody poniesionej w związku z wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego, to kwestię tę reguluje całościowo ustawa z 22.11.2002 r. o wyrównaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela (Dz.U. Nr 233, poz. 1955; dalej StratyMajątStan NadU). Ogólnie rzecz biorąc, akt ten przyznaje roszczenie odszkodowawcze każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego. Odszkodowanie przyznaje właściwy wojewoda na pisemny wniosek poszkodowanego. Wynika z tego, że postępowanie odszkodowawcze na podstawie StratyMajątStan NadU ma charakter wnioskowy, a co za tym idzie – poszkodowany jest związany określonymi terminami. Zgodnie z art. 8 StratyMajątStan NadU, roszczenie odszkodowawcze przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o powstaniu straty majątkowej, w każdym przypadku z upływem trzech lat od dnia zniesienia stanu nadzwyczajnego.
dren
+1 # dren 2020-04-18 13:10
A jakie to straty majątkowe poniosłyby korporacje zagraniczne w wyniku ograniczenia wolności i praw człowieka że odszkodowania wydrenowałyby nasz budżet? W większości krajów Europy jest stan wyjątkowy, widocznie tam nie muszą płacić nikomu odszkodowań. I przede wszystkim nie mają akurat teraz wyborów :)
oko
-3 # oko 2020-04-18 13:21
ALE TAM NIE MA TAKIEJ KONSTYTUCJI I USTAWY.
Ale w twojej telewizji o tym nie mówią, my mamy taki stan prawny i tyle. Warto by było sięgnąć po konstytucję i ustawę.
dren
+6 # dren 2020-04-18 14:47
Stan prawny mamy taki jaki chcą rządzący. Oprócz Konstytucji, bo mają za mało ludzi, gdyby mieli mieli więcej to już dawno by Konstytucję zmienili. Mogą ten stan zmieniać. Zmieniają przepisy dotyczące wyborów na kilka tygodni przed wyborami, mimo że TK orzekł, że na pół roku przed nie powinno się (ale sytuacja nadzwyczajna więc niech tam), to i mogą zmienić tę ustawę o odszkodowaniach . Przed epidemią byli przeciwni głosowaniu korespondencyjn emu wprowadzonego przez PO-PSL (głównie dlatego, że jest podatne na fałszerstwa), po dojściu do władzy skasowali je i pozostawili tylko dla niepełnosprawny ch, a teraz nagle wybory korespondencyjn e są super, jak dla nich jest to wygodne. Zwyczajna polityczna hipokryzja, nie tylko u obecnie rządzących, ale u wszystkich, byłych i przyszłych. Nie mają oporów ze zmienianiem wszystkiego co im nie pasuje, czasem na kolanie piszą ustawy i błyskawicznie je uchwalają. Ale tej ustawy nie zmienią, bo się przydaje do uzasadniania nie wprowadzania stanu wyjątkowego. A całe to zamieszanie wyborcze dlatego, że za parę miesięcy przyjdzie kryzys gospodarczy i obóz rządzący będzie tracił poparcie a opozycja będzie zyskiwała. Dlatego ci pierwsi uparcie dążą do wyborów w terminie, a ci drudzy uparcie chcą ich przełożenia.
oko
-7 # oko 2020-04-18 13:23
dodam,żeby nie było wątpliwości:
Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wyrównanie straty majątkowej, bez korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby strata nie
powstała.

tak dokładnie brzmi ustawa o wyrównaniu strat
Paweł 2
+5 # Paweł 2 2020-04-18 16:14
Tak twierdzą tylko prawnicy PiS
Paweł 2
+4 # Paweł 2 2020-04-18 16:13
STAN KLESKI ŻYWIOŁOWEJ
oko
-7 # oko 2020-04-18 13:03
USTAWA
z dnia 22 listopada 2002 r.
o
wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie
stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela
Art.
1.
Ustawa określa podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat
majątkowych, powstałych w następstwie ograniczenia wolności i
praw człowieka i
obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub
stanu klęski żywiołowej.
Art.
2.
1. Każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia
wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzw
yczajnego, służy
roszczenie o odszkodowanie.
2. Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wyrównanie straty
majątkowej, bez korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby strata nie
powstała.
omega
-9 # omega 2020-04-18 13:36
W USA Niemczech Korei Szwajcarji mogą organizowac obecnie wybory korespondecyjni e. Cały postępowy zachód głosuje korespondencyjn ie. PO PSL SLD twierdzi że nie można Nic dziwnego skoro ta totalna opozycja to skrajnie nieudolni ludzie..W latach rządów PO SLD PSL zabrano Polakom trzysta miliardów, budowali najdroższe drogi , które trzeba naprawiać, Stadion Narodowy zbudowali PO i PSL, trzeba było naprawiać, PO PSL kupili helikoptery które nie latały, zbudowali oczyszczalnie za cztery miliardy , która nie działa i wyrzucili te miliardy do ścieków.Miernot y z PO PSL mówili ze nie ma pieniędzy na 500+ , okazało się że jednak PiS miał. Opozycja chce stanu klęski , aby koncerny zagraniczne otrzymały setki miliardów i Polska będzie bankrutem i nie będzie pieniędzy na szpitale i na lekarzy
dren
+6 # dren 2020-04-18 14:56
Nie można tradycyjnie, w lokalach wyborczych, bez narażania się na złapanie wirusa. Korespondencyjn ie chyba się da. Dałoby się na pewno gdyby trochę wcześniej pomyślano, żeby wybory były tylko w takiej formie, a tak to Senat przetrzyma ustawę ile będzie mógł i zostanie trzy czy cztery dni na druk kart i całą resztę. Co wy z tymi koncernami czy korporacjami. Straszycie jak małe dzieci czarną wołgą.
sio
+2 # sio 2020-04-18 16:17
Kliniczny przekład wydrenowanego mózgu przez rządowe media
sio
+2 # sio 2020-04-18 16:18
Cytuję sio:
Kliniczny przekład wydrenowanego mózgu przez rządowe media


dotyczy sie dywagacji alfy czy też łamagi;-)
Qwerty
+2 # Qwerty 2020-04-18 16:39
A kto zbudował autostrady PiS PiS prowadzi do upadku Polskę
Qwerty
+2 # Qwerty 2020-04-18 16:41
A jakie to helikoptery które nie latały chyba papierowe
dren
+2 # dren 2020-04-18 20:35
Podobno z tymi Caracalami kupionymi przez PO-PSL, które do nas w ogóle nie dotarły, bo zakup został zablokowany przez rząd PiS, były problemy w innych krajach, które też je kupiły i otrzymały. Tak usprawiedliwian o rezygnację z ich zakupu po jakimś czasie od niespełnienia przez pana Macierewicza obietnic zakupu innych śmigłowców (takich bardziej polskich, produkowanych częściowo w Mielcu czy Świdniku) w miejsce tamtych, z których zrezygnowano. Lub przed niespełnieniem przez pana Macierewicza obietnic zakupu innych śmigłowców, już nie pamiętam dokładnie.
Ama
+3 # Ama 2020-04-18 16:30
OKO- ha, ha, ha, włącz inny program
wirtualny
+10 # wirtualny 2020-04-19 16:47
Jestem członkiem Zjednoczonej Prawicy, gdzie dużo mówi się o silnym państwie, ale w walce z koronawirusem państwo okazało całą swoją słabość - uważa Andrzej Sośnierz, bliski współpracownik Jarosława Gowina, poseł Porozumienia i klubu PiS, z zawodu lekarz.

Sośnierz mówi także o wyborach. - Przez dwa miesiące nie udało się zorganizować sprawnego systemu testowania i zbierania próbek, a chce się przeprowadzić wybory dla 30 mln ludzi?

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.