Zadbaj o swoje serce

Troska o serce jest kluczowa dla zdrowia człowieka. Każdego dnia możesz stosować odpowiednią profilaktykę, aby sobie pomóc i mieć lepsze samopoczucie. Jak to zrobić i jakie zmiany wprowadzić na co dzień? Podpowiadamy!

Zacznij się więcej ruszać

Aktywność fizyczna dostosowana do swojego wieku i możliwości chroni układ naczyniowo-sercowy i kostno-stawowy. Serce lepiej pracuje. Komórki są lepiej dotlenione, intensywniej pracuje mózg i skóra odpowiedzialna za termoregulację. Krew szybciej krąży, aby mogły dotrzeć składniki odżywcze do każdej części ciała. Obniża się poziom cholesterolu i wzrasta odporność na stres. Wzmacnia się działanie różnych narządów w organizmie oraz wydzielają się hormony m.in. te odpowiadające za nastrój  tzw. endorfiny. Pobudzony zostaje również układ nerwowy oraz poprawia się koncentracja i zapamiętywanie. Pozytywne skutki aktywności dotykają też układ kostny, a mianowicie tworzy się macierz kostna i wzmacnia gorset mięśniowy. 

To tylko kilka z wielu pozytywnych skutków aktywności fizycznej. Ruch chroni nie tylko serce, ale cały organizm i poprawia samopoczucie. Jeśli będziesz systematycznie, chociaż pół godziny dziennie, chodzić na spacery czy wykonywać ćwiczenia, ogólny stan Twojego zdrowia na pewno się poprawi.

Dieta czyni cuda

Oprócz ruchu bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim nie powinno brakować w niej warzyw i owoców. W sezonie letnim dostępność do świeżych warzyw jest duża, dlatego warto sięgać po nie, i na ich bazie przygotowywać pyszne dania. NA pewno w Twojej diecie nie powinny znajdować się tłuszcze trans, które powodują zapychanie tętnic, obniżają dobry cholesterol, a podwyższają zły. Znajdują się m.in. w produktach pakowanych piekarniczych, fast-fodach, przekąskach  i margarynach. Zastąp je zdrowymi tłuszczami wielonienasyconymi, nasyconymi i nienasyconymi. Występują np. w tłustych rybach, orzechach, awokado oraz w pestkach i nasionach. Unikaj też dań przetworzonych, słodyczy i soli.

Zioła dobre na wszystko

Dieta jest niezwykle istotna, ale jest jeszcze coś, o czym trzeba pamiętać. To zioła na serce, które wspomagają profilaktykę zdrowotną i przy tym są skuteczne w zasadzie nieszkodliwe. Oczywiście zawsze warto dopytać lekarza lub farmaceutę, aby doradził w doborze odpowiedniej mieszanki. Najlepiej odwiedź dobrze zaopatrzony sklep z ziołami i wybierz dobrej jakości certyfikowane eko produkty: https://mojazielarnia.pl/43-ziola-na-serce. Produkty kupione od dobrego producenta są bezpieczne, dlatego zawsze zwracaj na to uwagę. Wśród ziół wspierających profilaktykę naczyniowo-sercową występują m.in.: głóg, jagody goji, koci pazur, aronia, serdecznik czy wiesiołek. Możesz przygotować na ich bazie pyszne herbatki lub nawary czy napary.

Dieta, zioła, ruch to bardzo dużo, ale pamiętaj też o wysypianiu się i dobrym nastawieniu do życia. Unikaj używek  stresu, aby nie osłabiać układu immunologicznego i nerwowego. No i oczywiście pij ok. 1,5 litra wody dziennie, ponieważ odpowiednie nawodnienie organizmu to gwarancja jego lepszej pracy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.