Kurzajki u dzieci - jak je bezpiecznie leczyć?
Kurzajki, czyli brodawki skórne, to jeden z najczęściej występujących problemów dermatologicznych u dzieci. Sposobów na ich leczenie jest wiele, jednak warto nieco zgłębić temat, aby postawić wyłącznie na te w pełni bezpieczne. Jak zatem pozbyć się kurzajek u najmłodszych? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy.
Czym są kurzajki?
Brodawki skórne, zwane potocznie kurzajkami, to niewielkie zmiany skórne, wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęstszym miejscem ich występowania są dłonie, stopy oraz okolice intymne. Są niewielkiego rozmiaru i mogą mieć gładką lub szorstką formę. Kurzajki łatwo się rozprzestrzeniają i można się nimi zarazić zarówno poprzez bezpośredni kontakt, jak i dotykanie zakażonych przedmiotów.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, kurzajki występują u około 10% dzieci i młodzieży. Ich największe nasilenie odnotowuje się między 12 a 16 rokiem życia. Najczęściej występują u dziewcząt, rzadziej u chłopców.
Sposoby na leczenie kurzajek u dzieci
Metod uporania się z kurzajkami u dzieci jest naprawdę wiele. W aptekach czy drogeriach dostępne są liczne preparaty, które wspomagają leczenie brodawek skórnych. To, co najlepiej sprawdzi się na kurzajki dla dzieci, to przede wszystkim specjalistyczne preparaty o wartościowym składzie. Przykładem takiego specyfiku jest Brodacid dla najmłodszych (sprawdź tu: https://brodacid.pl/dla-dzieci/). To preparat na kurzajki, który pozwala w bezpieczny i naturalny sposób, w zaciszu własnego domu, czyli przyjaznym dla dziecka środowisku, skutecznie pozbyć się nieestetycznych i uciążliwych brodawek skórnych.
Kolejnym ze sposobów na walkę z kurzajkami jest zabieg wykonany w gabinecie dermatologicznym. Mowa tu o wymrażaniu ciekłym azotem lub łyżeczkowaniu. Po przeprowadzeniu całej procedury konieczne jest dbanie o miejsce zabiegowe i przemywanie go zalecanymi przez lekarza środkami. W przypadku wyjątkowo opornych kurzajek może okazać się, że konieczny będzie zabieg, podczas którego, w miejsce ogniska brodawki wstrzykuje się bleomycynę. Niestety jest on bolesny.
Jak zapobiegać występowaniu kurzajek?
Mimo tego, że problem jest dość powszechny, kurzajkom u dzieci można próbować zapobiegać. Jak? Oto kilka podpowiedzi:
• Dbać o higienę osobistą dziecka,
• Nie wycierać dziecka cudzym ręcznikiem,
• Pilnować, aby dziecko używało klapek na basenie czy innych publicznych kąpieliskach,
• Regularnie sprawdzać ciało dziecka, a w razie konieczności, skonsultować się z lekarzem.
Ponadto warto zwracać uwagę na dietę podopiecznego i kontrolować jego wagę, regularnie dezynfekować obuwie przy użyciu specjalistycznych preparatów, a w przypadku pojawienia się infekcji podjąć stosowne działania, w celu zapobiegnięcia dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.