Zgorzel zęba - jak rozpoznać i skutecznie leczyć ten problem?

Zgorzel zęba to poważne schorzenie, którego zdecydowanie nie należy lekceważyć. Do jego wystąpienia prowadzi szereg zaniedbań, powodujących rozmaite dolegliwości i problemy zdrowotne. Czym jest i jak rozpoznać zgorzel w zębie? Jakie są skuteczne metody leczenia tego schorzenia? Odpowiadamy.

Zgorzel zęba – czym jest i jakie daje objawy?

Zgorzel zęba to efekt rozległego zapalenia miazgi i specyficzny rodzaj martwicy tkanki. W trakcie tego procesu, w wyniku wzmożonego działania bakterii beztlenowych, dochodzi do rozkładu gnilnego miękkiej tkanki zęba. Zgorzel zęba dzieli się ze względu na stopień zaawansowania zakażenia, zgodnie z którym można wyróżnić:

· Częściową zgorzel zęba,

· Całkowitą zgorzel zęba.

Co powoduje to schorzenie? Próchnica, która rozwinęła się w takim stopniu, aby dotrzeć do miazgi zęba i w efekcie spowodować martwicę. To natomiast stwarza doskonałe środowisko dla bakterii beztlenowych, które wydzielają gazy, dlatego nierzadko można spotkać się z terminem gazowej zgorzeli zęba. Jakie są jej objawy? Oto najczęstsze z nich:

· Wyraźny, doskwierający ból,

· Opuchlizna twarzy,

· Obrzęk dziąseł,

· Problem z przeżuwaniem pokarmów,

· Nieprzyjemny zapach z ust,

· Ból głowy,

· Podwyższona temperatura ciała.

Jak prawidłowo rozpoznać i leczyć zgorzel zęba?

W celu prawidłowego rozpoznania zgorzeli zęba, należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Lekarz dentysta, na podstawie wnikliwie przeprowadzonej analizy, będzie w stanie postawić trafną diagnozę i podjąć stosowne leczenie, w celu wyeliminowania problemu. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że zgorzel w zębie nie pojawia się nagle, a jest efektem długotrwałych zaniedbań. Zanim wystąpią uciążliwe objawy, w pierwszej kolejności ukazuje się mniej lub bardziej widoczna dziura w zębie, będąca pokłosiem niewłaściwej higieny jamy ustnej i demineralizacji szkliwa. Żeby tego uniknąć, należy prawidłowo czyścić zęby (więcej na ten temat przeczytasz tu: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/jak-szczotkowac-zeby.html) i uczęszczać na regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Zasada ta dotyczy wszystkich, również kobiet w ciąży. Panie spodziewające się dziecka nierzadko rezygnują z odwiedzania gabinetu stomatologicznego, z obawy przed złym wpływem na ich nienarodzone dziecko. Jest to jednak duży błąd, a leczenie zębów w ciąży to w wielu sytuacjach wręcz konieczność.

W uporaniu się ze zgorzelą zęba najczęściej stosowane jest kanałowe leczenie, a w niektórych przypadkach również antybiotykoterapia. Jeżeli problem jest już bardzo zaawansowany i towarzyszą mu dodatkowe schorzenia, może być również konieczne usunięcie zęba. Więcej na temat leczenia zgorzeli zębowej przeczytasz w artykule: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/zgorzel-zeba-leczenie.html, do czego zachęcamy.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.