O czym warto pamiętać starając się o kredyt hipoteczny na budowę domu? Krótki informator dla inwestora.

Dom przy Alabastrowej 63Dom przy Alabastrowej 63

Myślisz o rozpoczęciu budowy domu? To dobre posunięcie, które poprawi jakość życia Twojej rodziny. Dzięki temu będziesz mógł osobiście kształtować przestrzeń, która będzie Twoim domem przez wiele lat. W rezultacie, przy wsparciu specjalistów, powstanie budynek gwarantujący najbliższym wygodę i bezpieczeństwo. Wybierając odpowiedni projekt domu i właściwe materiały oraz technologie zyskasz niskie koszty  utrzymania i sprawną realizację inwestycji. Jak podołać finansowo temu przedsięwzięciu? Jednym ze sposobów jest kredyt hipoteczny na budowę domu.

Kredyt hipoteczny – podstawowa forma finansowania inwestycji.

Uzyskanie finansowania na realizację inwestycji w postaci domu jednorodzinnego stanowi nieco większe wyzwanie niż zdobycie środków na zakup już wybudowanej nieruchomości. Co powoduje trudności proceduralne? Istnieją dwie główne przyczyny ograniczonego zaufania banków i instytucji finansowych. Po pierwsze, w oczach banku taka inwestycja jest bardziej ryzykowna, ponieważ nie ma pewności, czy budowa zostanie zrealizowana i dom stanie się pełnowartościowym budynkiem mieszkalnym. Po drugie, czasami niemożliwe jest przewidzenie wszystkich kosztów związanych z budową. Wybierając gotowe projekty domów mamy możliwość sprawdzenia szacowanych kosztów realizacji i porównać je z doświadczeniami innych inwestorów. Nie każda budowa przebiega jednak tak samo, a po drodze może przydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji.

W ostatnich latach da się jednak zauważyć, że banki, z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju kredytowanie, stopniowo ułatwiają procedury udzielania finansowania.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę domu, konieczne będzie przedstawienie w całego zestawu dokumentów. Należą do nich:

  • dowód potwierdzający tożsamość
  • określone przez bank dokumenty potwierdzające źródła dochodu
  • wydane przez odpowiedni organ i aktualne pozwolenie na budowę
  • (mimo, iż można wybudować już dom na zgłoszenie, banki udzielając kredytu przychylniej spoglądają na formalne pozwolenie na budowę),
  • projekt budowlany (gotowy projekt domu po adaptacji), wraz z planem zagospodarowania działki
  • dziennik budowy oraz dane kierownika budowy sprawującego nadzór nad inwestycją
  • kosztorys
  • wycena planowanej nieruchomości ( w zakładanym stanie gotowym) dokonana przez bankowego rzeczoznawcę

Większość tych dokumentów możemy uzyskać od architekta wykonującego adaptację projektu gotowego i projekt budowlany. Pomocny może być również kierownik budowy oraz firma budowlana odpowiedzialna za realizację inwestycji.

Dom przy Bukowej 39Dom przy Bukowej 39

Jak przebiega obsługa kredytu hipotecznego?

Należy jednak pamiętać, że kredyt na budowę domu podlega nieco innym zasadom niż standardowy kredyt hipoteczny na zakup istniejącej już nieruchomości pozostającej w stanie deweloperskim, lub nadającej się do natychmiastowego zamieszkania. Proces obsługi kredytu hipotecznego przebiega w następujący sposób:

*środki są wypłacane etapowo, zgodnie z następującymi po sobie etapami prac budowlanych
* raty w okresie trwania prac budowlanych są niższe, ponieważ spłacane są wyłącznie odsetki
* bank wymaga regularnego dostarczania dokumentacji dotyczącej postępów budowlanych i przeznaczania funduszy z kolejnych transz według założonego kosztorysu

Finansowaniem bankowym nie są objęte kupowane przez inwestora projekty domów – na początkowym etapie realizacji inwestycji, ani wszelkie koszta związane z przystosowaniem projektu domu do warunków lokalnych.
Chociaż może to brzmieć skomplikowanie, w rzeczywistości jest to o wiele prostsze niż mogłoby się wydawać.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.