Wiadomo jaki zapłacimy abonament za radio i telewizję

fot. flickr.comfot. flickr.com

Resort kultury ma już gotowy projekt dotyczący nowej ustawy abonamentowej. Składka na radio i telewizję ma być powszechna, wynosić maksymalnie 8 zł i być odprowadzana od PIT i KRUS - poinformował PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

"Projekt dotyczący systemowych zmian poboru opłaty abonamentowej jest już gotowy. W ciągu kilku najbliższych tygodni okaże się, czy będzie on wymagał notyfikacji w Komisji Europejskiej" - powiedział Lewandowski. Jak dodał, w najbliższym czasie resort kultury wdroży komunikat o pomocy publicznej dla mediów.

"To taka specjalna procedura, która dotyczy finansowania mediów ze środków publicznych w UE, w której zobowiązujemy się do tego, co to jest misja publiczna i na co mają dokładnie iść pieniądze z abonamentu. Ten komunikat powinien być wdrożony w ciągu kilku tygodniu i powinien ułatwić nam rozmowy z Unią w odniesieniu do notyfikacji" - mówił wiceszef MKiDN.

Nawiązując do zawartych w projekcie propozycji zmian Lewandowski poinformował, że opłata abonamentowa będzie to pomiędzy 6 a 8 zł od osoby doliczane co miesiąc do składki PIT lub KRUS (w zależności od tego w jakiej formie rozlicza się dana osoba).

"Składkę będzie odprowadzana co miesiąc podobnie jak to jest obecnie w przypadku składki zdrowotnej. Taki jest plan" - powiedział Lewandowski.

Zaznaczył jednocześnie, że ostateczna wartość miesięcznej opłaty będzie znana dopiero, gdy podliczona zostanie liczba osób zwolnionych z uiszczania tej opłaty. "W ramach pomocy publicznej, a za taką Unia uważa abonament radiowo-telewizyjny, możemy udzielić wszystkim państwowym mediom wsparcia nieprzekraczającego 3 mld zł rocznie. W związku z tym musimy ustalić stawkę na takim poziomie, żeby suma wpłat nie przekroczyła tej wartości" - tłumaczył.

Jak dodał środki te będą odprowadzane do funduszu, którym tak jak obecnie będzie zarządzała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i to ona będzie w dalszym ciągu rozdzielać pieniądze z abonamentu pomiędzy publiczne radio i telewizję.

Zgodnie z założeniami resortu kultury nowe przepisy miałyby wejść w życie od stycznia 2019 r.

Źródło: www.kurier.pap.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

donek
+5 # donek 2017-07-13 15:29
TVPiS!!!!
Widz
+9 # Widz 2017-07-13 17:21
Każda partia, która tworzy rząd, tworzy też, mniej lub bardziej, swoją tubę propagandową z telewizji publicznej, więc może niech te partie chociaż częściowo finansują ją z własnych partyjnych budżetów :). Ja nie chcę ciągle słyszeć, i jeszcze za to płacić, jaki to rząd jest super a opozycja wstrętna.
Marian
-2 # Marian 2017-07-14 07:50
zasd
+3 # zasd 2017-07-14 11:32
co to ma wspólnego z abonamentem?
oko
-1 # oko 2017-07-14 13:16
obecnie abonament wynosi ponad 20 zł za miesiąc od odbiornik a telewizyjnego, a płacą go tylko nieliczni, czas na to aby wszyscy opłacali tak jak jest w Niemczech czy innych krajach. 6, czy 8 zł to symboliczna opłata i wszyscy powinni płacić, a nie tylko "frajerzy". Pomysł dobry. Dla tych co nazywają TVP PIS , jak wygra PO to będzie TVP PO, jak było do 2015 roku. Przecież nie musimy oglądać prywatnych telewizji, które reprezentują interesy obcych krajów, i robią pranie mózgu połowie społeczeństwa.
Widz
+8 # Widz 2017-07-14 22:15
Panie oko a co Ty widzisz w tej naszej tv publicznej wartego zapłacenia 6, 8 czy 20 zł, syf taki sam jak w prywatnych, te same syfiaste reklamy tych samych produktów niepolskich koncernów. Myślisz, że jak nie tylko frajerzy będą płacić to będzie inaczej? Nad tym abonamentem warto się zastanowić tylko ze względu na radio, które nie nadaje syfu całą dobę jak dwie stacje ogólnopolskie komercyjne o największej słuchalności.
donek
+3 # donek 2017-07-14 13:59
q............ ja chce publicznej, obiektywnej (patrz na BBC)
oko
# oko 2017-07-15 12:46
Media we Francji są francuskie. Media w Niemczech – niemieckie. A w Polsce? Niestety, są głównie zagraniczne…
Na Zachodzie dobrze rozumieją, że media to zbyt ważny obszar, zbyt silnie oddziałujący na poglądy i decyzje obywateli, aby wpływ na niego oddawać innym (obcym). Niestety pokłosie działania zagranicznych mediów doprowadziło do tego, że sami Polacy atakują polską telewizję.
sk
+3 # sk 2017-07-15 13:28
na wschodzie też to dobrze rozumieją, i dzisiejsza władza raczej z tamtego kierunku czerpie wzorce
Widz
+3 # Widz 2017-07-15 13:42
Niektórzy atakują, bo nie wszyscy są zwolennikami PiS. Takiej prorządowej propagandy jak teraz jest w publicznej tv to jeszcze po 89 roku nie było.
No-tv
+4 # No-tv 2017-07-16 08:59
Jak projekt ustawy ma się do tych co tv nie oglądają wcale a będą musieli łożyć na miłośników reklam , bzdurnych seriali i wszechobecnej polityki?
on
# on 2017-07-16 14:18
Nie ma znaczenia co oglądacie, płaci się za posiadanie odbiornika tv. W większości krajów EU JEST ABONAMENT TV/ RADIO!!!!! Nie rozumie dlaczego takie zamieszanie w sprawie tej opłaty. Jedziesz do innego kraju mieszkać, pracować, i gdy się zameldujesz to na dzień dobry dostaniesz list, w którym
musisz się określić czy posiadasz tv albo radio. Nikogo nie obchodzi czy oglądasz czy nie oglądasz, płacisz za posiadanie danego odbiornika. 8 zł to nie całe 2 euro. Za granica to jest ok 20 Euro miesięcznie i PŁACĄ WSZYSCY chyba, że zdeklarujesz się, że nie posiadasz żadnego z w/w, ale licz się z tym , że po czasie, będziesz mieć kontrole.
Widz
# Widz 2017-07-16 16:21
U nas nie wygląda na to, że będzie się można zdeklarować. No ale to nie ma za bardzo sensu, nie posiadających ani radia ani telewizora jest pewnie ułamek procenta a zdeklarowałoby się dużo więcej mimo groźby kontroli. 8 zł nie majątek, ale mogliby wtedy zmniejszyć ilość reklam, a wątpię czy tak się stanie. Albo przynajmniej niech nie będzie reklam robiących z ludzi idiotów.
robi
# robi 2017-07-30 12:41
Cytuję on:
Nie ma znaczenia co oglądacie, płaci się za posiadanie odbiornika tv. W większości krajów EU JEST ABONAMENT TV/ RADIO!!!!! Nie rozumie dlaczego takie zamieszanie w sprawie tej opłaty. Jedziesz do innego kraju mieszkać, pracować, i gdy się zameldujesz to na dzień dobry dostaniesz list, w którym
musisz się określić czy posiadasz tv albo radio. Nikogo nie obchodzi czy oglądasz czy nie oglądasz, płacisz za posiadanie danego odbiornika. 8 zł to nie całe 2 euro. Za granica to jest ok 20 Euro miesięcznie i PŁACĄ WSZYSCY chyba, że zdeklarujesz się, że nie posiadasz żadnego z w/w, ale licz się z tym , że po czasie, będziesz mieć kontrole.

Głupku" na zachodzie" ludzie podpisywali umowę z publiczną .W Polsce chcą wyłudzić od obywateli haracz..Pierwsz e słyszę że na dzień dobry na zachodzie musisz się określić. Nie siej zamieszania bo nie masz pojęcia o zachodzie kartoflu ze wschodu.Nosa nie wystawiłeś za swoją mieścinę na wschodzie .Znalazł się znawca krajów jak mówi "na zachodzie:IDIOT A!!!!!!!!!Miesz kam już trochę "na zachodzie" i jakoś nie płacę żadnego abonamentu.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane