„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" [CZĘŚĆ I]

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.comZdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Wiesław Kudyba: Powyższy cytat pochodzi z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej z roku 1600. W największym skrócie sens tego zdania mówi o tym, że takie będziemy mieli w przyszłości społeczeństwo, w jaki sposób wychowamy nasze dzieci, naszą młodzież, którzy za kilka lub kilkanaście lat staną się osobami dorosłymi.

Młodzież wchodząc w dorosłe życie w pierwszej kolejności nabędzie bierne i czynne prawo wyborcze, a więc będzie decydowała o kierunku rozwoju państwa czy swoich miejscowości. W dalszej kolejności bedzie podejmować decyzję o swojej przyszłości zawodowej o nauce, później o pierwszej pracy. Kolejny krok to założenie rodziny, wychowanie dzieci, odpowiedzialność za siebie i za swoich najbliższych. Następnie dorosłe życie ze wszystkimi przywilejami i konsekwencjami tego stanu. Życie jest procesem i to co mamy dzisiaj jest konsekwencją tego co zrobiliśmy lub jak żyliśmy wcześniej.  Na pytanie jaką mamy młodzież  postarała się odpowiedzieć Fundacja UNAWEZA, która przeprowadziła zakrojone na szeroką skalę badania dotyczące „Zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości, sprawczości wśród młodych ludzi”. W badaniu udział wzięły 1923 szkoły z terenu Polski. Przygotowany raport zawiera dane dla łącznej liczby 184 447 uczniów, którzy ukończyli badanie w całości. W przeprowadzonej ankiecie zaangażowano ponad 180 000 rodziców i nauczycieli. Według Martyny Wojciechowskiej Prezeski Fundacji UNAWEZA, projekt Młode Głowy obejmuje największe w Polsce badania stanu zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród dzieci i młodzieży. Zdaniem Pani Prezes wyniki badań są przejmujące i wskazują na ogromne poczucie bezradności wśród  dzieci i młodzieży. Stres je przerasta, ponad 80 procent z nich w sytuacji kłopotliwej nie znajduje rozwiązań. Czasem próba samobójcza wydaje się im jedynym sposobem, żeby przerwać cierpienie. Mówią: „Chciałabym/Chciałbym zniknąć”. Badaniem objęto 61 obszarów życia społecznego, szkolnego i rodzinnego. Oto szczegóły badania:

 1. Najczęstsze problemy:
 • ponad połowa młodych odczuwa brak motywacji do działania - 52,4%
 • niemal co trzeci uczeń nie ma chęci do życia - 28%
 • jedna trzecia uczniów zgłasza problemy w nauce - 30,6%
 • co trzeci uczeń czuje się samotny - 37,5%
 • jeden na trzech zgłasza problemy ze snem - 37%
 • ponad jedna trzecia uczniów nie akceptuje tego kim jest i jak wygląda - 32,5%
 1. Zachowania ryzykowne i autodestrukcyjne podejmowane przez młodzież:
 • jeden na trzech uczniów regularnie się odchudza - 32,2%
 • szesnaście procent uczniów okalecza swoje ciało - 16%
 • prawie połowa uczniów objada się lub głodzi -  43,3%
 • co drugi uczeń dokonuje zakupów w grach – 49,1%
 • ponad jedna trzecia uczniów przyznaje się, że pomimo złego samopoczucia regularnie ćwiczy ponad siły - 34,2%
 • ponad połowa uczniów ogląda galę FAME MMA - 54,1%
 • co trzeci ogląda w sieci materiały prezentujące przemoc – 39,5%
 • co piąty uczeń ogląda pornografię – 20,7%
 1. Kryzys psychiczny:
 • co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji – 29,3%
 • ponad 40% badanych młodych ludzi przyznało, że w ich najbliższym otoczeniu ktoś mówił o samobójstwie, podjął próbę samobójczą lub odebrał sobie życie – 41,9%
 • czterech uczniów na dziesięciu myślało o podjęciu próby samobójczej – 39,2%
 • co czwarta młoda osoba przyznaje, że mówiła o samobójstwie – 25,95
 • co dziesiąty badany uczeń deklaruje, że podjął próbę samobójczą – 8,8%
 • jeden uczeń na pięciu nie chce żyć – 20,1%
 • prawie co piąty uczeń planował samobójstwo – 18,6%
 1. Doświadczenie przemocy:
 • co trzeci uczeń hejtuje innych - 32,5%
 • co dziesiąty uczeń deklaruje, że doświadcza przemocy rówieśniczej -9,5%
 • jedna trzecia uczniów deklaruje, że najczęściej okrutne treści o samym sobie słyszy od siebie – 30,7%
 • co dziesiąty uczeń czuje się zaniedbany przez rodziców – 11,3%
 • ponad cztery procent doświadcza przemocy domowej – 4,5%

Przytoczone punkty, to blisko połowa obszarów w których młodzież wypowiedziała się o swoich problemach. Po lekturze tej części można tylko potwierdzić, to co powiedziała Pani Martyna Wojciechowska, że wyniki badań, są... przejmujące.

Na analizę kolejnych obszarów zapraszam do następnego felietonu w dniu 22 stycznia 2024r.

Wiesław Kudyba

Komentarze   

Kmicic
-7 # Kmicic 2024-01-15 22:23
Dlatego powtórzę to co myślę:
Każdy człowiek posiada życie duchowe
Fenomen religijności jest silnie związany z psychiką działaniami społecznymi człowieka, z jego filozofią, światopoglądem, przekonaniami, wartościami. Re ligijnością jes t więc to wszystko, co człowiek przeżywa, doznaje, doświadcza także to wszystko, co w nim się dzieje.
Wielce Oświeceni rodzice którzy nie wychowują dzieci w poczuciu jakiejkolwiek wiary są odpowiedzialni w dużej mierze za słaby stan psychiczny swoich dzieci.

Najważniejsze w wychowaniu naszych dzieci jest Silna Rodzina i Polskie Wartości Bóg Honor i Ojczyzna
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
andrzejjj
-9 # andrzejjj 2024-01-15 22:45
Cytuję Kmicic:
Dlatego powtórzę to co myślę:
Każdy człowiek posiada życie duchowe
Fenomen religijności jest silnie związany z psychiką działaniami społecznymi człowieka, z jego filozofią, światopoglądem, przekonaniami, wartościami. Religijnością jest więc to wszystko, co człowiek przeżywa, doznaje, doświadcza także to wszystko, co w nim się dzieje.
Wielce Oświeceni rodzice którzy nie wychowują dzieci w poczuciu jakiejkolwiek wiary są odpowiedzialni w dużej mierze za słaby stan psychiczny swoich dzieci.

Najważniejsze w wychowaniu naszych dzieci jest Silna Rodzina i Polskie Wartości Bóg Honor i Ojczyzna


Nie zapomnij jeszcze o Jarosławie wiecznej dziewicy, Ty nic nie myślisz, skopiowałeś fragment tekstu z pewnej publikacji pisorczyku
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-9 # Krzysztof Kaiser 2 2024-01-16 10:45
Kmicic vel polak2010. Piszesz Bóg, Honor i Ojczyzna piszesz o religijności. PiS zniszczył te wartości. Zwłaszcza w oczach młodzieży. Bóg, Honor i Ojczyna jest wszystkich a nie tylko PiS-u. Mówisz o religijności. PiS wydobył z Kościoła to co najgorsze. Czyli kolesiostwo i robienie biznesów z klerem. PIS pokazał młodym, że można być złym człowiekiem, ale jak jesteś w PIS i siadasz w pierwszej ławce w kościele i złożysz ręce do modlitwy to wszelkie zło będzie Ci wybaczone bez okazania skruchy a z Kościoła zrobi maszynkę do robienia głosów. Ile razy to mnie odsądzano od Boga i Ojczyzny. Mówiono, ze nie jestem katolikiem bo Kościół krytykuję za jego wady bo chcę by było lepiej w Kościele. Ile razy mówiono, ze nie jestem patriotą bo nie jestem za PiS.

Wiara nie determinuje stanu psychicznego człowieka. Wpływa w jakimś stopniu, ale nie determinuje.

I PiS uczy silnych wartości. Silna ręka, traktowanie kobiet jak w średniowieczu i dzielenie rodzin ze względu na poglądy polityczne. To, że PiS nie siada do Wigilii to jest wina PiS-u. Za żadnej władzy nie zapanowało tyle zła co za rządów PiS.

PiS dalej sieje tą nienawiść. Mam nadzieję, że Bóg to widzi i za to wycieranie gęby jego ,,osobą" PiS dostanie zasłużona pokutę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Prawdziwy Kmicic
-4 # Prawdziwy Kmicic 2024-01-16 00:03
Dane, statystyki są szokujące... aparat PiS przez 8 lat nic nie zrobił z reformą szkół, bardziej zabetonował i cofnął do średniowiecza. Pałą i do przodu i teraz zbieramy efekty. Praktycznie żadnych działań psychologicznyc h tylko działania na siłę z religią, praktycznie żadnych działań ochronnych przed hejtem z internetu tylko nabijanie tego hejtu przez farmy troli Mateckiego..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
peło
-10 # peło 2024-01-16 06:22
Cytuję Prawdziwy Kmicic:
Dane, statystyki są szokujące... aparat PiS przez 8 lat nic nie zrobił z reformą szkół, bardziej zabetonował i cofnął do średniowiecza. Pałą i do przodu i teraz zbieramy efekty. Praktycznie żadnych działań psychologicznych tylko działania na siłę z religią, praktycznie żadnych działań ochronnych przed hejtem z internetu tylko nabijanie tego hejtu przez farmy troli Mateckiego..

Zjednoczona prawica nie korzystała z psychologów wobec swoich czlonków, ktorych zachowania aż sie prosily o pomoc psychologiczną. Nie dziwię się, że olali mlode pokolenie, o które wręcz blagały organizacje pozarządowe. Indoktrynacja Czarnka też pokazała ich stosunek do młodego pokolenia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kmicic
+5 # Kmicic 2024-01-16 09:13


Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha. Doprowadziło do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba. Przyjdzie czas gdy sami sprzedadzą swój kraj jak najgorszą dzi.kę.
[/b. Zacytowałem carycę katarzynę II
Takie społeczeństwo chce wychować obecna ANARCHIA
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-11 # Krzysztof Kaiser 2 2024-01-16 11:15
Brzmi jak to czego dokonał PiS. Brat donosił na brata by mu było gorzej. Ojciec z synem się pokłócił bo PiS w telewizji szczuł na ludzi zwłaszcza młodych bo Ci nie wierzyli w PiS.

PiS pod pretekstem walki o ducha tego ducha zniszczył. Ogłupił zwłaszcza osoby starsze i te mniej wykształcone, że jak rzucą i mamonę i pajdę chleba. Sam przecież Kurski gadał w myśl tej zasady ,,Ciemny lud to kupi". Według PiS uważano, ze każdego da się kupić. Prowadzili korupcję polityczną i próbowali zniszczyć inne partie w Sejmie.

PiS chciał Nas wyprowadzić z UE a to właśnie prosta droga do sprzedaży potomkom Carycy Katarzyny II czyli Putinowi i jego świcie. Skończylibyśmy jak druga Białoruś.

To nie takie społeczeństwo ma być wychowane teraz. To PiS chciał stworzyć takie społeczeństwo ,,bez serc, bez ducha". Można dodać , że to ,,Kaczyńskiego ludy".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lubaczów 46
+5 # Lubaczów 46 2024-01-16 13:43
A kim była Katarzyna II jak nie Niemka że Szczecina? Zofia Augusta Fryderyka Anhalt Zelbst. Ruscy że szwabami zawsze się kumali. No,troszkę się pokłócili w 1941 ale to w zasadzie jeden chciał wydymać drugiego tylko ten pierwszy się wyrwał dwa tygodnie wcześniej. A potem dalej przyjazn
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Prawdziwy Kmicic
+1 # Prawdziwy Kmicic 2024-01-17 19:54
Cytuję Kmicic:


Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha. Doprowadziło do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba. Przyjdzie czas gdy sami sprzedadzą swój kraj jak najgorszą dzi.kę.
[/b. Zacytowałem carycę katarzynę II
Takie społeczeństwo chce wychować obecna ANARCHIA


Dlatego ruscy "zainstalowali" Kaczyńskiego i Macierewicza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Pisior
-8 # Pisior 2024-01-16 12:33
Fleja Kaczyński zwany człowiekiem z łupieżem został ukarany przez komisję etyki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Pisior
-9 # Pisior 2024-01-16 12:33
Fleja Kaczyński zwany człowiekiem z łupieżem został ukarany przez komisję etyki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Lubaczów 46
+3 # Lubaczów 46 2024-01-16 13:46
I co z tego?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Babcia
-4 # Babcia 2024-01-16 12:40
`
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Babcia
+2 # Babcia 2024-01-16 12:52
Polityka i religia siadły co poniektórym na głowę już i chyba nie przeczytali tekstu zbyt uważnie. A problem jest poważny i to bardzo.
Tak to się kończy gdy wychowuje internet, a nie rodzice i wzorce czerpane są z sieci, a nie wynoszone z domu. Szkoła ma nauczyć, do partii można się zapisać, a bezstresowe wychowanie się nie sprawdziło!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Mosiek
+2 # Mosiek 2024-01-16 13:19
A jakie kwalifikacje ma ten pan od artykułu? Oprócz promowania samego siebie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
gwoli przypomnienia
-5 # gwoli przypomnienia 2024-01-16 15:38
Trójpodział władzy i jej wzajemnej równowagi -wg Monteskiusza- w myśl której władza powinna dzielić się na; wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Taki podział miał zapobiec pojawieniu się władzy despotycznej, gdyż każdy z tych trzech elementów ma się wzajemnie kontrolować.
W Pislandzie;
- przew. Trybunału Konstytucyjnego Przyłębska Julia – towarzyskie odkrycie Kaczyńskiego (zachwala serwowane przez nią sznycle)
-I prezes Sądu Najwyższego - Manowska Małgorzata – przyjaciółka domu Prezydenta . Dudy (rozmawiają tylko -wg niej - o jej wnukach)
-Prokurator Krajowy – Barski Dariusz – świadek na ślubie Ziobry i ojciec chrzestny jego dziecka
.............i 8 lat rządzenia w Sejmie

TAKA BYŁA POLSKA 2015-2023
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kmicic
+1 # Kmicic 2024-01-16 20:47
Rodzicom tak w ogóle brak jakiejkolwiek empatii, oni już swoje życie duchowe mają unormowane. Myślą, że jak swoim dzieciom dadzą wszystko to sprawa załatwiona, a to tak nie działa szanowni państwo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
andrzejjj
-4 # andrzejjj 2024-01-16 21:16
Cytuję Kmicic:
Rodzicom tak w ogóle brak jakiejkolwiek empatii, oni już swoje życie duchowe mają unormowane. Myślą, że jak swoim dzieciom dadzą wszystko to sprawa załatwiona, a to tak nie działa szanowni państwo.


Dokładnie, rodzice muszą uświadomić swoje dzieci że mogą trafić na taką amebę umysłową jak Kmicic, która próbuje zakrzywić rzeczywistość wypisując te swoje pisowskie, kłamliwe bajki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser 2
-1 # Krzysztof Kaiser 2 2024-01-17 11:48
A Ty dalej swoje. Zajmij się swoimi dziećmi i sonie je wychowuj jak chcesz. Z takim gadaniem według mnie ich skrzywdzisz jak pójdą w Twoje ślady albo zbuntują się wobec Ciebie. Myślę, że ta druga opcja bardziej realna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Mieszkaniec 23
-1 # Mieszkaniec 23 2024-01-17 18:46
youtu.be/.../

Mądrego przyjemnie posłuchać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
rz
-2 # rz 2024-01-17 19:16
Proponuję na Twitterze obecnie ,,X"
Co pisze Zygfryd Czaban, ocenicie sami.
Gdzie zmierzamy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.