Dyskutowali o potencjalne gospodarczym pogranicza polsko-ukraińskiego

fot. Powiat Lubaczowskifot. Powiat Lubaczowski

Podpisaniem wspólnego stanowiska zakończyła się czwartkowa konferencja„ Potencjał gospodarczy pogranicza polsko- ukraińskiego w Powiatach: Lubaczowskim oraz Jaworowskim”, poświęcona analizie potencjału gospodarczo-ekonomicznego pogranicza polsko-ukraińskiego oraz współpracy pomiędzy samorządami.

Spotkanie jest kolejnym krokiem do zacieśnienia międzynarodowej współpracy na poziomie samorządów, mających świadomość wspólnych interesów wobec wyzwań bezpieczeństwa w Europie oraz chcących kontynuować i pielęgnować wzajemne partnerskie relacje. I tak na zaproszenie Starosty Lubaczowskiego Zenona Swatka w konferencji wzięli udział przedstawiciele niemieckich, ukraińskich i polskich samorządów współpracujących z powiatem lubaczowskim w ramach podpisanego w lipcu br. w Saarpfalz „Międzynarodowego Sojuszu na Rzecz Pokoju i Wspólnoty w Europie”: dr. Theophil Gallo- starosta Powiatu Saarpfalz wraz z delegacją, Przewodniczący Rad Rejonowych w Jaworowie, Lwowie, Kałuszu, Drohobyczu i Vasylivce, starostwie powiatów: krakowskiego, łańcuckiego, przemyskiego oraz jarosławskiego. Na zaproszenie odpowiedział także Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, życzliwie wypowiadając się o współpracy przygranicznych samorządów i zapowiadając wsparcie dla wspólnych inicjatyw.

Po przywitaniu gości oraz wprowadzeniu do konferencji Starosty Zenona Swatka oraz Przewodniczącego Rady Rejonowej w Jaworowie Mykoły Romaniuka, o „Współpracy europejskich samorządów w ramach „Międzynarodowego Sojuszu na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie” opowiedział  Dr. Theophil Gallo- Starosta Powiatu Saarpfalz.

„Potencjał gospodarczy Jaworowa” przedstawił Wołodymir Charchalis, reprezentujący Deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy Pavlo Bakunetsa., a „Potencjał gospodarczy Gminy Lubaczów”- wójt Wiesław Kapel. W konferencji wziął także udział Dawid Lasek- Wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki, który przedstawił „Euroregion Karpaty jako strategicznego partnera w Europie Środkowej”. Cykl wystąpień zakończył Janusz Mroczka- Dyrektor do spraw rozwoju Olymps Group Słowacja, który przedstawił  wątek  inwestycji kolejowych jako gwaranta wzrostu gospodarczego, zwracając przy tym uwagę na potencjał linii 101.

Na zakończenie spotkania 11 sygnatariuszy „Międzynarodowego Sojuszu na Rzecz Pokoju i Wspólnoty w Europie” podpisało stanowisko, deklarując „ wzajemną pomoc i wolę współpracy na rzecz wspólnego budowania i rozwoju potencjału społeczno-gospodarczego regionów przygranicznych Polski i Ukrainy oraz naszych Partnerów, dzielenie się wiedzą, dobrymi praktykami i doświadczeniem oraz realizację wspólnych inicjatyw zapewniających rozwój społeczny i gospodarczy naszych Małych Ojczyzn, a także promocję działań partnerskich samorządów”.

STANOWISKO

„Potencjał gospodarczy pogranicza polsko- ukraińskiego

w powiatach: Lubaczowskim oraz Jaworowskim” 

„W roku tragicznych wydarzeń wojennych w Ukrainie, pełni nadziei na rychły pokój, mając na względzie podobieństwa kulturowe, trwałe relacje społeczno-gospodarcze oraz rozwijanie kontaktów i współpracy gospodarczej między sygnatariuszami „Międzynarodowego Sojuszu na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie”, a także mając świadomość wspólnych interesów wobec wyzwań bezpieczeństwa w Europie, chcąc kontynuować oraz pielęgnować wzajemne relacje między regionami partnerskimi, oparte na zasadach dobrosąsiedzkich, my niżej podpisani

deklarujemy 

wzajemną pomoc i wolę współpracy na rzecz wspólnego budowania i rozwoju potencjału społeczno-gospodarczego regionów przygranicznych Polski i Ukrainy oraz naszych Partnerów, dzielenie się wiedzą, dobrymi praktykami i doświadczeniem oraz realizację wspólnych inicjatyw zapewniających rozwój społeczny i gospodarczy naszych Małych Ojczyzn, a także promocję działań partnerskich samorządów.

Czynimy to ze świadomością samorządowej odpowiedzialności oraz chęcią przyczynienia się do budowy silnej Ukrainy we wspólnej Europie ”.

Zdjęcia: Powiat Lubaczowski

DSC_0379.jpgDSC_0380.jpgDSC_0387.jpgDSC_0391.jpgDSC_0404.jpgDSC_0410.jpgDSC_0413.jpgDSC_0433.jpgDSC_0445.jpgDSC_0446.jpgDSC_0452.jpgDSC_0453.jpgDSC_0457.jpgDSC_0466.jpgDSC_0486.jpgDSC_0496.jpgDSC_0504.jpgDSC_0519.jpgDSC_0536.jpgDSC_0540.jpgDSC_0557.jpgDSC_0564.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia