Gmina Lubaczów: Uczcili pamięć mieszkańców brutalnie zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów

fot. Gmina Lubaczówfot. Gmina Lubaczów

W poniedziałek (15.08) w miejscowości Dąbrowa (dawniej Kornagi) odbyły uroczystości patriotyczno-religijne w 78 rocznicę spalenia wsi i mordu na mieszkańcach przez nacjonalistów ukraińskich. 

Mszę świętą w miejscowym kościele pw. Św. Brata Alberta w intencji pomordowanych odprawił ks. Kanonik Andrzej Stopyra Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego. W wygłoszonej homilii nawiązał on do przypadającego święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i obchodzonego w tym dniu święta Wojska Polskiego.  W nawiązaniu do tragicznych wydarzeń z 14/15 – stego sierpnia 1944r. stwierdził, że w ludziach którzy żyli w zgodzie i symbiozie do tej pory na Kornagach otworzyły się najgorsze instynkty, brat podniósł rękę na brata i polała się niewinna krew. W nawiązaniu do wojny za wschodnią granicą powiedział że postęp cywilizacyjny sprawia, że najnowsze wynalazki kierowane są przeciwko drugiemu człowiekowi.

W dalszej części uroczystości, która miała miejsce na dziedzińcu przy kościele, głos zabrał Wiesław Kapel Wójt Gminy Lubaczów. Podziękował on księdzu dziekanowi za sprawowaną Mszę Świętą w intencji pomordowanych oraz wszystkim którzy przyczynili się do współorganizacji tej uroczystości i zaszczycili swoją obecnością. Stwierdził on że w tych niepewnych czasach zobligowani jesteśmy do utrwalania postaw patriotycznych. Szczególny obowiązek spoczywa na nauczycielach i wychowawcach by przypominać dzieciom i młodzieży o mrocznych kartach historii II wojny światowej. Gmina Lubaczów szczególnie została dotknięta w okresie okupacji stąd wiele miejsc pamięci narodowej jak chociażby w Załużu, Podlesiu, Wólce Krowickiej, Krowicy Samej czy Dąbkowie.

Następnie miała miejsce ceremonia złożenia kwiatów przy tablicy pamiątkowej upamiętniającej dwanaście ofiar wsi Kornagi (ob. Dąbrowa).

Wiązanki kwiatów złożyły delegacje Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach oraz Młodowie, Związku Harcerstwa Polskiego, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. Gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, rodzin pomordowanych, przewodnicząca Rady Powiatu Lubaczowskiego oraz delegacja Samorządu Gminy Lubaczów. Po ceremonii złożenia kwiatów w imieniu rodzin pomordowanych głos zabrała Pani Danuta Kacprzak, która podziękowała wszystkim za uczestnictwo w uroczystościach.

Następnie delegacje wraz z ks. Dziekanem udały się na miejscowy cmentarz grzebalny gdzie modlono się i zapalano znicze na zbiorowym grobie zamordowanych.

Zdjęcia: Gmina Lubaczów

IMG_0489.jpgIMG_0495.jpgIMG_0513.jpgIMG_0517.jpgIMG_0520.jpgIMG_0523.jpgIMG_0526.jpgIMG_0527.jpgIMG_0530.jpgIMG_0536.jpgIMG_0540.jpgIMG_0547.jpgIMG_0549.jpgIMG_0552.jpgIMG_0554.jpgIMG_0557.jpgIMG_0558.jpgIMG_0562.jpg

Źródło: gminalubaczow.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.