W Oleszycach powstanie pomnik Ofiar II Wojny Światowej i Sybiraków

fot. oleszyce.plfot. oleszyce.pl

Radni Rady Miejskiej w Oleszycach wyrazili zgodę na wzniesienie Pomnika Ofiar II Wojny Światowej i Sybiraków. Pomnik ma powstać niedaleko budynku urzędu.

Inicjatorami wzniesienia Pomnika Ofiar II Wojny Światowej i Sybiraków jest stowarzyszenie "Czas na Pomoc".

- Pomysł uczczenia pamięci ofiar II Wojny Światowej i Sybiraków w Oleszycach poprzez budowę pomnika pojawiał się od wielu lat w dyskusjach osób zainteresowanych historią regionu. Budowa pomnika z tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej Gmina Oleszyce ma na celu upamiętnienie oraz ma być wyrazem szacunku dla osób związanych z tragicznymi wydarzeniami. Budowa pomnika upamiętnia walkę i martyrologię mieszkańców Miasta i Gminy Oleszyce w latach 1939 - 1947. – czytamy w uzasadnieniu do uchwały z 22 lipca.

Obiekt, który zostanie postawiony niedaleko budynku Urzędu Miasta i Gminy Oleszyce będzie w formie kamiennego głazu o nieregularnych kształtach usytułowanego na postumencie, na którym zostanie zamontowana tablica z napisem:

PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW MIASTA I GMINY OLESZYCE
POLEGŁYM I POMORODWANYM W LATACH 1939 - 1947
PRZEZ NIEMCÓW, SOWIETÓW I NACJONALISTÓW UKRAIŚKICH,
WIĘŹNIÓW NIEMIECKICH OBOZÓW KONCETRACYJNYCH,
DEPORTOWANYCH NA SYBIR I DO KAZACHSTANU,
ORAZ PRZYYMUSOWO PRZESIEDLONYCH Z PASA PRZYGRANICZNEGO
WIECZNA IM PAMIĘĆ
BURMISTRZ I MIESZKAŃCY MIASTA GMINY OLESZYCE ORAZ CZŁONKOWIE
STOWARZYSZENIA CZAS NA POMOC

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.