Duże straty rolników po nawałnicy (zdjęcia)

Uprawy warzyw, tytoniu oraz zbóż mocno ucierpiały po czwartkowej burze. Szanse na odszkodowania rolnicy mają jednak niewielkie. Nawałnica spowodowała wielkie szkody na polach, zwłaszcza w gminie Stary Dzików

W ubiegły czwartek gospodarze z niepokojem śledzili prognozy pogody. Zapowiadano obfite deszcze oraz grad. W wyniku półgodzinnej nawałnicy najbardziej oberwało się gminie Stary Dzików. Szczególnie ucierpiały uprawy tytoniu w Starym Dzikowie i Cewkowie.

- Deszcz nie był taki szkodliwy, jak grad, który obtłukł uprawy. Na liściach tytoniu widać ślady po gradzie, są one po prostu podziurawione – mówi pan Zbigniew z Starego Dzikowa. - To się trochę zregeneruje, ale plon będzie niższy - dodaje nasz rozmówca.

Czwartkowa ulewa zalała też wiele pól. Woda najwięcej szkód wyrządziła uprawom ziemniaków.

Rolnicy z regionu dodają także, że silny deszcz i grad spowodowały także wiele strat w uprawach zbóż.

Wielu rolników z powiatu lubaczowskiego  swoich upraw nie ubezpiecza, więc nie mają co liczyć na jakiekolwiek odszkodowania. Efektów swojej pracy nie zabezpieczają z powodów oszczędnościowych (za hektar trzeba płacić czasem nawet kilkaset złotych), ale również dlatego, że trudno uzyskać odszkodowanie.

DSC1_0053.JPGDSC_00154.JPGDSC_0058.JPGDSC_0083.JPGDSC_0087.JPGDSC_0091.JPG

{flike}

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Lolek
-1 # Lolek 2014-07-18 20:24
I bakon szlak trafił.

UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane