Samorządowcy zawierzyli „Małą Ojczyznę” Matce Bożej Łaskawej

W środę samorządowcy z Podkarpacia i Lubelszczyzny spotkali się na V Papieskim Odpuście Maryjnym ku czci Matki Bożej Łaskawej w konkatedrze w Lubaczowie. Podczas Pielgrzymki Samorządowej do cudownego wizerunku z lubaczowskiej konkatedry samorządowcy powierzyli sprawy „Małych Ojczyzn” pieczy Matki Boskiej Łaskawej.

Rozpoczynając mszę świętą bp Mariusz Leszczyński powiedział - Przeżywamy uroczystość niecodzienną. Pragniemy uczcić tego wieczoru Matkę Boską Łaskawą, przy której dokonało się tyle wielkich wydarzeń tutaj w Lubaczowie. Pamiętamy koronacje tego obrazu z 1983 r. przez papieża Jana Pawła II, dzisiaj naszego Wielkiego Świętego. Możemy być naprawdę dumni i zaszczyceni tym, że ten słynny obraz, przed którym król Jan Kazimierz składał pamiętne śluby 1 kwietnia 1656 r. w Katedrze Lwowskiej, był czczony także w tej świątyni. Dzisiaj się przed tym obrazem modlimy o łaski dla nas, dla Kościoła, dla Ojczyzny, dla świata.

Nabożeństwo połączone z dziękczynieniem samorządów za kanonizację świętego Jana Pawła II rozpoczęło się od wyśpiewania liturgicznego utworu „Wielkiej mszy na cześć Jana Pawła II”. Głosem sopranowym zaprezentowała go Grażyna Zielińska, natomiast prof. Jan Purzycki akompaniował jej na skrzypcach, a Wojciech Zdzarski na organach. Muzycy z Wiednia wykonali mszę skomponowaną przez Geralda Spitznera na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II, która miała być zaprezentowana w Watykanie na 85. urodziny papieża.

Koncelebrowanej mszy świętej przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, sekretarz Jana Pawła II, który wygłosił kazanie. Podczas homilii przypomniał historię związaną z obrazem Matki Bożej Łaskawej i ślubami Jana Kazimierza - Król Jan Kazimierz oddawał całe swe wielonarodowe dziedzictwo Bogarodzicy, jako Królowej. Wówczas dokonywały się szczególne zaślubiny. Były to zaślubiny Bożej Mądrości, która w sposób proroczy mówi o sobie słowami Księgi Syracydesa: „Wyszłam z ust Najwyższego i niby mgła okryłam ziemię." Sekretarz papieża do samorządowców skierował słowa Jana Pawła II - Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów, tak aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany.

Podczas uroczystości Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, w imieniu samorządowców zawierzył naszą „Małą Ojczyznę” Pani Łaskawej. Dokonano także uroczystego poświęcenia obrazu z wizerunkiem Ojca Świętego, który będzie umieszczony w Konkatedrze w ołtarzu Jana Pawła II.

Na koniec uroczystości Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego i Maria Magoń – Burmistrz Miasta Lubaczowa złożyli podziękowania za przygotowanie spotkania - Dla Lubaczowa to wielki zaszczyt, że po raz piąty spotykamy się podczas Pielgrzymki Samorządowców. W tym roku jest to dla Lubaczowa czas szczególny - szczególny dla Polski. Nie tak dawno była kanonizacja dwóch papieży, w tym papieża Polaka, Honorowego Obywatela Miasta Lubaczowa, przyjaciela dzieci i młodzieży, nauczyciela nas Polaków, dlatego bardzo cieszymy się, że w tym, tak bardzo ważnym roku możemy gościć w Lubaczowie tak ważne osobistości.

Po uroczystej Mszy Świętej w podziemiach Konkatedry otwarto wystawę „Śladami Świętego Jana Pawła II na Lubaczowskiej Ziemi”, a następnie w sali teatralnej odbyło się spotkanie z abp Mieczysławem Mokrzyckim, które poświęcone zostało prezentacji książki pt. „Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II”. Książka opowiada o codziennym życiu papieża Polaka. Publikacja Brygidy Grysiak i abp Mieczysława Mokrzyckiego jest wynikiem wywiadów przeprowadzonych przez dziennikarkę z pochodzącym z Majdanu Łukawieckiego sekretarzem polskiego papieża.

 

109852321.jpg238135523.jpg637513189.jpg2147358668.jpg

Źródłlo/foto: lubaczow.pl

{flike}

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.