W 83. rocznicę tragicznych wydarzeń w Lesie Niwki, gdzie podczas okupacji hitlerowskiej nacjonaliści ukraińscy dokonali mordu na mieszkańcach Lubaczowa i okolic, odbyły się uroczystości upamiętniające. Mieszkańcy, samorządowcy i rodziny ofiar złożyli hołd pomordowanym poprzez modlitwę i symboliczne złożenie kwiatów.
W tym roku przypada 83. rocznica tragicznych wydarzeń, kiedy to podczas okupacji hitlerowskiej nacjonaliści ukraińscy dokonali mordu na mieszkańcach Lubaczowa i okolic. Tegoroczne uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbyły się 29 września i rozpoczęły się uroczystym nabożeństwem w lubaczowskiej Konkatedrze. W ceremonii uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo oraz przedstawiciele instytucji, szkół, środowisk kombatanckich, strzelców, a także mieszkańcy i rodziny pomordowanych.
Po nabożeństwie zebrani udali się na miejsce zbiorowej mogiły w Lesie Niwki, gdzie odbyła się droga krzyżowa, złożono kwiaty oraz zapalono znicze na cześć ofiar. Tegoroczne uroczystości religijno-patriotyczne zorganizował Komitet Społeczny "Las Niwki" przy współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana Oddział w Lubaczowie.
Pierwsze egzekucje na Niwkach miały miejsce na początku lipca 1941 roku. W lipcu i sierpniu funkcjonariusze gestapo oraz policji ukraińskiej rozstrzelali w lesie 36 Żydów przewiezionych z więzienia w Lubaczowie. Do kolejnych masowych egzekucji doszło w dniach 11, 14 i 16 sierpnia. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w Lesie Niwki zginęły 84 osoby, w tym mieszkańcy Lubaczowa i okolicznych miejscowości. Do dziś nie wszystkie nazwiska ofiar udało się ustalić. Inne źródła podają, że w okresie od końca czerwca do połowy sierpnia 1941 roku mogło tam zginąć około 200 osób, zamordowanych przez okupanta oraz ukraińską policję.
Pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa, a coroczne uroczystości w Lesie Niwki przypominają o tragicznej przeszłości oraz oddają hołd pomordowanym mieszkańcom regionu.
Zdjęcia: Powiat Lubaczowski