Wilki coraz częściej widoczne w lasach i w pobliżu zabudowań. Strażacy przestrzegają
Wilki coraz częściej pojawiają się w pobliżu zabudowań w gminie Oleszyce. Strażacy-ochotnicy ze Starego Sioła apelują o ostrożność, a leśnicy potwierdzają, że drapieżniki zadomowiły się w okolicznych lasach.
Wilki na dobre zadomowiły się w tutejszych lasach
Wiemy już, że wilki zadomowiły się w lasach na terenie Nadleśnictwa Oleszyce, co potwierdzają nagrania i obserwacje lokalnych leśników. W tym miejscu warto wspomnieć nasz artykuł sprzed kilku tygodni, w którym pisaliśmy o wyjących wilkach na terenie leśnictwa Dzików (kliknij, aby przejść). Co więcej, w ostatnich dniach, fotopułapka ustawiona przez Jerzego Skoczylasa w okolicach uroczyska Horaj zarejestrowała parę wilków – samicę i samca. Film możecie obejrzeć poniżej:
Te filmy potwierdzają fakt, że lasy Nadleśnictwa Oleszyce stają się idealnym środowiskiem dla wilków. Te rozległe i bogate w zwierzynę tereny zapewniają drapieżnikom dogodne warunki do życia, co sprawia, że coraz częściej zadomawiają się w tym regionie. To jednocześnie oznacza, że okoliczne lasy są miejscem, gdzie wilki czują się bezpiecznie i komfortowo.
Apel strażaków ze Starego Sioła
W ostatnich tygodniach mieszkańcy Starego Sioła coraz częściej donoszą o obecności wilków w bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych oraz gospodarstw rolnych. W odpowiedzi na te doniesienia, Ochotnicza Straż Pożarna Stare Sioło wydała apel do mieszkańców, w którym przestrzega przed zagrożeniem i przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w przypadku spotkania z wilkami.
Jak postępować w obecności wilków?
Musimy przede wszystkim pamiętać, że wilki zazwyczaj unikają kontaktu z ludźmi, ale mogą zbliżać się do domostw z głodu lub z ciekawości. Ich zachowanie może być nieprzewidywalne, zwłaszcza gdy są chore, zranione, prowokowane, lub przyzwyczajone do obecności człowieka przez dokarmianie. Aby unikać niebezpiecznych sytuacji, nie dokarmiaj wilków i przechowuj odpady spożywcze w szczelnych pojemnikach. Zabezpieczaj zwierzęta domowe na noc, a karmę trzymaj w miejscach niedostępnych dla drapieżników. Jeśli spotkasz wilka zbyt blisko, podnieś ręce, machaj nimi, krzycz, a w ostateczności, jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej to rzucaj przedmiotami, a następnie spokojnie się wycofaj, gdy zwierzę zacznie się oddalać.
Dla wilków las to ich dom
Obecność wilków w lasach Nadleśnictwa Oleszyce nie jest niczym nowym. Choć ich populacja mogła być mniejsza w przeszłości, wilki od zawsze były częścią ekosystemu tych terenów. Warto pamiętać, że nigdy nie stanowiły one realnego zagrożenia dla człowieka. Jednak aby zachować bezpieczeństwo, szczególnie w obszarach, gdzie wilki mogą się pojawić, musimy przestrzegać odpowiednich zasad.
Las jest naturalnym środowiskiem dla wilków, a człowiek, wchodząc do lasu, jest gościem. Dlatego tak ważne jest, aby z szacunkiem podchodzić do obecności dzikich zwierząt i pamiętać, że to ich dom. Stosowanie zasad bezpieczeństwa, takich jak unikanie dokarmiania wilków i zachowanie ostrożności w lesie, pozwala nam współistnieć z tymi fascynującymi drapieżnikami w sposób, który chroni zarówno nas, jak i je.