Gmina Lubaczów: Świętowali 90 lat kościółka w Krowicy Samej [ZDJĘCIA]

fot. Gmina Lubaczówfot. Gmina Lubaczów

W minioną niedzielę (26.11) w Krowicy Samej odbyły się uroczystości związane z 90 rocznicą konsekracji kościoła pw. Przemieniania Pańskiego. Ten piękny obiekt należy do grona cennych zabytków architektury drewnianej w województwie.

Kościółek powstał w latach 1932-33 z inicjatywy Polskiej Akademii Umiejętności, która zarządzała dobrami w Krowicy Samej. Został poświęcony 26 listopada 1933 roku.

90 lat od konsekracji kościoła parafianie, mieszkańcy gminy Lubaczów oraz zaproszeni goście wzięli udział we mszy świętej, odprawionej w tej zabytkowej świątyni przez proboszcza ks. Krzysztofa Wawszczaka. Po niej odbyło się spotkanie w domu kultury w Krowicy Samej. Z krótkim montażem słowno-muzycznym przed liczną publicznością wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krowicy Samej, Harcerze, Zespół Śpiewaczy Niespodzianka oraz Strażacy.

Jadwiga Chomyszyn – Dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej, przedstawiła historię kościółka i parafii, wskazując na daty powstania i kolejne zmiany, jakich dokonywali następujący po sobie proboszczowie. Z kolei Wiesław Kapel- Wójt Gminy Lubaczów mówił o historii Polskiej Akademii Umiejętności oraz o pracach konserwatorskich, jakie były przeprowadzone na tym obiekcie w 2010 r. przez Samorząd Gminy Lubaczów i Parafię przy wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Samorządu Województwa. Podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w zachowywanie tego materialnego dziedzictwa, w szczególności Janowi Potymowi – wieloletniemu radnemu Rady Gminy Lubaczów, który nie ustawał w staraniach, by prace konserwatorskie doszły do skutku, a świątynia mogła znów służyć wiernym.

Zebrani goście mogli także wysłuchać historii niezwykłego obrazu „Chrystusa biczowanego”, który po 22 latach powrócił do tej parafii. Opowiedziała o nim Anna Kobiałka- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Malowidło pochodzi z XVII w. i przedstawia wizerunek Chrystusa w trakcie Pasji, przywiązanego do słupa i skrępowanego linami za przedramiona.

Obraz od XVIII w. znajdował się w posiadaniu rodziny Smarzewskich, a około roku 1737 został przekazany do kościoła w Wiśniowczyku w dekanacie podhajeckim (obecnie obwód tarnopolski, Ukraina). W związku z cudownymi zdarzeniami, jakie działy się z wokół obrazu, wizerunek Chrystusa na nim zawarty został otoczony kultem. Ostatni proboszcz parafii w Wiśniowczyku, w 1945 roku, po przekazaniu kościoła grekokatolikom, wywiózł obraz do Lubaczowa, skąd tenże trafił do Krowicy Samej. W 2000 roku malowidło zostało przekazane w depozyt do Muzeum Diecezjalnego w Zamościu. Staraniem proboszcza ks. Pawła Kruka przeprowadzono jego konserwację i wprowadzono uroczyście do kościoła w Krowicy w grudniu 2022 roku.

- Tak liczna obecność mieszkańców gminy na 90-leciu konsekracji kościoła pw. Przemieniania Pańskiego świadczy o godnej uznania dbałości o dziedzictwo naszych małych ojczyzn, przywiązanie do tradycji i historii, a także świadomość, że jest ona częścią naszej tożsamości. - podkreśla Gmina Lubaczów

Zdjęcia: Gmina Lubaczów

Źródło: gminalubaczow.pl

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia