W Niemstowie odsłonięto pomnik ku pamięci mieszkańców wywiezionych do Niemiec

fot. CKiS w Cieszanowiefot. CKiS w Cieszanowie

W niedzielę w Niemstowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika ku pamięci mieszkańców Niemstowa, którzy 80 lat temu zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Niemstowie. Tam odbyła się uroczysta msza święta, którą poprowadził proboszcz, ks. Piotr Ciećkiewicz. Po mszy świętej, zgromadzeni udali się pod pomnik.
Część oficjalna rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Rzeczpospolitej Polskiej - Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał Prezes OSP w Niemstowie, dh Edward Pokrywka, który powitał przybyłych gości. Następnie dh Krystian Naparty - Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie, poprosił proboszcza parafii Niemstów, ks. Piotra Ciećkiewicza o poświęcenie pomnika.

Po poświęceniu, przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, a następnie zaproszeni goście zabrali głos. Przepiękny wiersz odczytał przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów podkreślił jak ważne jest upamiętnianie takich wydarzeń.

Dh Tadeusz Sitarz przedstawił zgromadzonym rys historyczny dotyczący m.in. Akcji Werwolf. Następnie dh Edward Pokrywka opowiedział szerzej o procesie powstawania pomnika. Na koniec, zgromadzeni mogli wysłuchać pieśni patriotycznych.

Zdjęcia: CKiS w Cieszanowie

Komentarze   

Oczywiście
+8 # Oczywiście 2023-11-13 14:58
Należy być uczciwym i dodać, że listy Polaków wysyłanych na roboty i do obozów robili lokalni ukraińcy. Szkoda, że nie poproszono o pomoc Pana Roga aby utwierdził dzisiejszych Polaków w prawdzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia