Upamiętnili gen. Dąbka oraz zamordowanych mieszkańców Dąbkowa i Opaki [ZDJĘCIA]

fot. Gmina Lubaczówfot. Gmina Lubaczów

W ostatnich dniach społeczność Gminy Lubaczów upamiętniła gen. Stanisława Dąbka oraz mieszkańców Dąbkowa i Opaki, pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1944-1947, oraz ofiar represji sowieckich i niemieckich, poległych w czasie II wojny światowej.

19 września obchodzimy rocznicę śmierci gen. Stanisława Dąbka - bohatera walk o wolność, mieszkańca Dąbkowa, honorowego obywatela Gminy Lubaczów.  

W związku z tym w minioną niedzielę w Dąbkowie odbyły się uroczystości upamiętniające generała oraz mieszkańców Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki, pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1944-1947, oraz ofiar represji sowieckich i niemieckich, poległych w czasie II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w tamtejszym kościele, a następnie kwiaty pod pomnikiem złożyły delegację: rodzin pomordowanych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów, Politycznych Koło Miejsko- Gminne w Lubaczowie, Harcerze z Hufca ZHP w Lubaczowie, dyrektorzy i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im Generała Stanisława Dąbka w Lubaczowie oraz Zespołu – Szkolno – Przedszkolnego w Młodowie, przedstawiciele sołectwa oraz samorządu Gminy Lubaczów.

Wartę przy pomniku pełnili Harcerze z Hufca ZHP w Lubaczowie i Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Waldemar Strojny- Sołtys Sołectwa Dąbków odczytał zebranym wiersz Elżbiety Frankowskiej.

Z kolei we wtorek (19.09) Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów wraz z Starostą Lubaczowskim oraz Burmistrzem Miasta Lubaczowa złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Dąbka w Lubaczowie.

Stanisław Dąbek w 1905 r. zamieszkał wraz z rodziną w ówczesnym Felsendorfie (obecnie Dąbków). Jego dom rodzinny znajduje się tam do dziś. 19 września odsłonięto tablicę informacyjną przed tym budynkiem w obecności Stanisława Nowaka - krewnego generała, obecnych właścicieli tej nieruchomości- rodziny Państwa Soplów, Zenona Swatka- Starosty Lubaczowskiego, Przedstawicieli Samorządu Gminy Lubaczów-   Wiesława Kapla – Wójta Gminy Lubaczów,  Romana Cozaca- Przewodniczącego Rady Gminy, Justyny Cozac- Radnej Rady Gminy, Dyrektorów Szkoły Podstawowej Nr 1 im Generała Stanisława Dąbka w Lubaczowie oraz Zespołu – Szkolno – Przedszkolnego w Młodowie, Harcerzy z Hufca ZHP w Lubaczowie, Przedstawicieli Klubu Seniora z Opaki, Mieszkańców Dąbkowa, pracowników GOK i GBP.

- Wójt Gminy Lubaczów podkreślił, że jest to kolejny przejaw dbałości o pamięć i historię naszego regionu, a dzięki uprzejmości obecnej właścicielki domu- Pani Ludwiki Sopel, możemy wiedzę o gen. Stanisławie Dąbku uzupełnić i popularyzować. – czytamy na stronie Gminy Lubaczów

Zdjęcia: Gmina Lubaczów

Źródło: gminalubaczow.pl

Komentarze   

?
+3 # ? 2023-09-21 09:39
Przypominam, że Polaków mordowali ukraińcy! Nie fałszujcie historii!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.