Przed nami EKOfestiwal 2023 - wspólnie zadbajmy o klimat i różnorodność! [ZAPOWIEDŹ]

Ekofestiwal 2022 fot. archiwum ZLUBACZOWA.PLEkofestiwal 2022 fot. archiwum ZLUBACZOWA.PL

W najbliższy piątek w Lubaczowie odbędzie się coroczny EKOfestiwal, w tym roku pod hasłem „Dbamy o klimat i różnorodność”- wydarzenie pełne warsztatów, spotkań z ciekawymi gośćmi, zabaw i  konkursów, a wszystko w duchu edukacji ekologicznej i dbałości o dobro Ziemi. 

Już w piątek 15 września Starosta Lubaczowski oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne  Roztocze Wschodnie zapraszają wszystkich mieszkańców Powiatu Lubaczowskiego na coroczny EKOfestiwal, w tym roku pod hasłem „Dbamy o klimat i różnorodność”- wydarzenie pełne warsztatów, spotkań z ciekawymi gośćmi, zabaw i  konkursów, a wszystko w duchu edukacji ekologicznej i dbałości o dobro Ziemi.  Gościem specjalnym tegorocznej edycji EKOfestiwalu, będzie Anna Kubisz – artystka, uznana projektantka recyklingowa, autorka kolekcji ,,Moda z recyklingu”.

Wiodącą tematyką tegorocznej edycji EKOfestiwalu będzie ochrona bioróżnorodności w ekosystemach oraz dbałość o klimat, poprzez zwiększenie świadomości na temat ogromnej roli zapylaczy w środowisku, potrzeby zakładania łąk kwietnych, sadzenia roślin miododajnych oraz funkcjonowania ekosystemów leśnych jako istotnego czynnika łagodzącego zmiany klimatu. Nie mniej ważnym obszarem będzie recykling, ograniczenie  i segregacja odpadów na rzecz budowania odpowiedzialnego społeczeństwa.

PROGRAM EKOfestiwalu:

9:00– Oficjalne rozpoczęcie EKOfestiwalu na placu przed Starostwem Powiatowym w Lubaczowie ( od strony Miejskiego Domu Kultury)

9:10-9:30– „Bioróżnorodność w ekosystemach leśnych” – prelekcja popularnonaukowa  cz.I

9:30-10:00 – ”Eko-moda”-prezentacje szkół

10:00-11:00- Spektakl ekologiczny  Teatru Kultureska „Kosmolenie ratują Ziemię”– sala widowiskowa MDK

10:00-11:00 – Wspólne tworzenie eko-sukni z liści z najdłuższym w Polsce trenem z Anną Kubisz

10:10- 10:30– Bioróżnorodność w ekosystemach leśnych”- prelekcja popularnonaukowe  cz.II

10:30-11:00–   „I ty możesz zostać pszczelarzem” -konkurs dla szkół

11:00-11:30–  ”Eko-moda”-prezentacje przedszkoli

11:30-12:00 –  „I ty możesz zostać pszczelarzem”- konkurs dla przedszkoli

12:00-12:30– „Ekologiczne koło fortuny” – zabawy animacyjne, gry planszowe

12:30-13:00  „Eko-zagadki”- zabawy i konkursy

13:00-13:30–  Prezentacja eko-sukni i sesja zdjęciowa z projektantką Anną Kubisz

13:30– Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród

Ponadto na uczestników czekać będą stoiska edukacyjne i warsztaty :

  • Stoisko ,,Pszczeli raj” z warsztatami plastycznymi związanymi  z tematem festiwalu – tworzenie owadów z papieru, „pszczele gry logiczne”, kolorowanki dla dzieci, budowa domku dla pszczół z gazet, warsztaty zakładania łąk kwietnych w ogrodach przydomowych oraz konkurs na scenie: „I ty możesz zostać pszczelarzem!”;
  • Warsztaty „Wszystko o pszczołach” – stoisko edukacyjne Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli;
  • ,,Ekosystemy leśne” – stoiska edukacyjne Lasów Państwowych i Parków Krajobrazowych;
  • „Ekolodzy na start”– segregacja odpadów poprzez zabawę – gry i zabawy o tematyce segregacji odpadów;
  • „Odpakuj swoją Naturę” – warsztaty na temat ograniczenia ilość wytwarzanych opakowań;
  • „Dobre z lasu” – promocja i degustacja produktów leśnych, stoisko Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych,
  • „Skąd się bierze ekologiczna żywność” – warsztaty.

Zostanie również ogłoszony konkurs na najpiękniejszą łąkę kwietną dla przedszkoli i szkół  – zostaną przekazane nasiona rośli miododajnych i podane szczegóły konkursu.

Nie zabraknie również stałego punktu każdego EKOfestiwalu- akcji „Drzewko za surowce wtórne i elektrośmieci”. Każdy, kto przyniesie: 5 kg makulatury lub 20 szt. zgniecionych butelek PET lub 1 kg baterii lub 1 szt. elektrośmieci (tj. mały sprzęt AGD, RTV możliwy do przeniesienia przez jedną osobę) otrzyma sadzonkę drzewka leśnego ( modrzewia, świerka, jodły lub brzozy) lub rośliny miododajnej ( drzewa: lipy drobnolistnej, klonu zwyczajnego, jarzęba, kasztanowca, akacji, karagany syberyjskiej lub rośliny: surmii zwyczajnej, glediczii trójcierniowej, aronii czarnoowocowej, forsycji pośredniej, pęcherznicy kalinolistnej, rokitnika zwyczajnego lub  żylistka ).

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. Partnerami EKOfestiwalu są: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie- Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Nadleśnictwo Lubaczów, Nadleśnictwo Narol, Nadleśnictwo Oleszyce, Miejski Dom Kultury w Lubaczowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, FHU „Master” oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Empol Sp. z o.o.

Organizacja EKOfestiwalu została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Komentarze   

Date
+6 # Date 2023-09-09 16:45
A propos eko.... tak pięknie to brzmi.
A MOŻE CZAS ZAPYTAĆ MALUCHY DLACZEGO DO SZKÓŁ RODZICE PODWÓRZA ICH PO KILKASET METRÓW ? I tutaj kłania się zdrowie malutkich z nadwagą,bo w szkole więcej Religi jak wychowania fizycznego!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.