Cieszanów. Dyskutowali o pomocy dla uchodźców z Ukrainy [ZDJĘCIA][VIDEO]

fot. Powiat Lubaczowskifot. Powiat Lubaczowski

Współpraca samorządów w czasie kryzysu uchodźczego na pograniczu polsko-ukraińskim była głównym tematem „II transgranicznego spotkania samorządowców, służb i organizacji pozarządowych zaangażowanych w kryzys uchodźczy”, które odbyło się środę (15.03) w Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieszanowie.

Powiat lubaczowski i działające na jego terenie samorządy i organizacje są przykładem budowania transgranicznych mostów współpracy. Cykliczne spotkania pozwalają na wymianę doświadczeń oraz poszukiwanie partnerów do współpracy. Pomimo trwającej w Ukrainie wojny i zniszczeń, które ona powoduje, ciągła współpraca samorządów pozwala na budowanie nowych partnerstw, a co za tym idzie rozwój społeczeństw po  obydwu stronach granicy.

- Podczas spotkania zostały poruszone zostały tematy zmian prawnych w zakresie pobytu uchodźców w Polsce oraz działalności WHO w Polsce i  możliwości współpracy. Informacje na temat dotychczasowych działań i udzielanej pomocy oraz przygotowania polskich samorządów do działania w czasie kryzysu uchodźczego w Polsce przedstawił Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, burmistrz Cieszanowa – Zdzisław Zadworny , Arkadiusz Mroczek- zastępca burmistrza MiG Narol oraz Jarosław Wojtak z UMiG Oleszyce. - czytamy na stronie Powiatu Lubaczowskiego

Z kolei ukraińscy samorządowcy przedstawili sytuację uchodźczą na Ukrainie. W ukraińskich przygranicznych miejscowościach około 10% obecnych mieszkańców stanowią tzw. uchodźcy wewnętrzni, najczęściej zw wschodniej Ukrainy.  Samorządowcy mieli także możliwość bezpośrednich rozmów i nawiązania współpracy z lubaczowskim szpitalem, którego dyrektor Piotr Cencora uczestniczył w spotkaniu, przedstawiając przygotowanie medyczne do obsługi uchodźców oraz potrzeby służb medycznych.

Przed rozpoczęciem konferencji w Cieszanowie lubaczowski szpital odwiedzili przedstawiciele WHO oraz UNHCR, zapoznając się z  dotychczasowymi działaniami lecznicy na rzecz uchodźców  oraz potrzebami, które ułatwiłyby udzielanie pomocy medycznej wszystkim pacjentom. To właśnie szpital w Lubaczowie był miejscem, do którego trafiali w pierwszej kolejności potrzebujący pomocy medycznej uchodźcy z Ukrainy na przełomie zimy i wiosny ub. roku.  Dziś w placówce pracuje 4 lekarzy z Ukrainy, w tym 3 kobiety, którzy do miasta przyjechali razem z dziećmi i tu zamieszkali.

Swoje działania związane z wojną na Ukrainie zaprezentowały także organizacje pozarządowe- Fundacja Folkowisko Caritas, Towarzystwo Miłośników Lwowa oraz Lubaczowskie Centrum Inicjatyw Społecznych „Nasza przyszłość”.

Spotkanie zakończyła dyskusja na temat potrzeb i możliwości współpracy między samorządami i organizacjami pozarządowymi z Polski i Ukrainy.

Powiat lubaczowski od początku wojny pomaga ukraińskim samorządom oraz daje schronienie uchodźcom. Obecnie mieszka tu 80 Ukraińców, z czego 50 podjęło pracę. W szkołach średnich prowadzonych przez Powiat  uczy się 60 uczniów z Ukrainy. 40 z nich mieszka w internatach (Zespołu Szkół w Lubaczowie oraz CKR w Oleszycach), a 20 w prywatnych mieszkaniach.

Dzięki współpracy z międzynarodowymi organizacjami udaje się remontować lub przygotowywać kolejne miejsca dla uchodźców.  Obecnie na poddaszu internatu Zespołu Szkół w Lubaczowie dzięki UNHCR oraz COR powstaje prawie 20 mieszkań dla ukraińskich rodzin. Inwestycja za ponad 2,5 mln zł ma być zakończona do 30 kwietnia.

Zobaczcie relację TVP Rzeszów

Zdjęcia: Powiat Lubaczowski

Źródło: powiatlubaczowski.pl

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.