Upamiętnili walczących w Powstaniu Styczniowym [ZDJĘCIA]

W środę (15.03) z inicjatywy Nadleśnictwa Oleszyce i Muzeum Kresów w Lubaczowie w miejscowości Cewków uczczono 160. rocznicę wymarszu z Galicji Wschodniej pierwszego oddziału na pomoc Powstaniu Styczniowemu.

Dokładnie 160 lat temu, 500 ochotników z Galicji Wschodniej pod dowództwem pułkownika Leona Czechowskiego, wyruszyło na pomoc powstańcom styczniowym. Wydarzenie to upamiętniono w środę w Cewkowie, a także w lesie leśnictwa Czerniakowa Buda.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Cewkowie, której przewodniczył ksiądz proboszcz Grzegorz Stankiewicz wraz z proboszczem parafii pw. Narodzenia N.M.P. w Oleszycach ks. Arturem Schodzińskim. Wzięli w niej udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, leśnicy, żołnierze, a także dyrektorzy okolicznych szkół.  Po nabożeństwie Dariusz Sałek z Muzeum Kresów w Lubaczowie przedstawił zgromadzonym gościom rys historyczny Powstania Styczniowego. Głos zabrali również: wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, asystenci senatora RP Mieczysława Golby oraz posłanki RP Teresy Pamuły, a także dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do lasu, gdzie na terenie Leśnictwa Czerniakowa Buda od 2013 roku znajduje się obelisk upamiętniający wydarzenia sprzed 160 lat. Tam odśpiewano Hymn Państwowy i złożono wiązanki kwiatów.

Uroczystości zostały zorganizowane we współpracy Nadleśnictwa Oleszyce i Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Zdjęcia: Nadleśnictwo Oleszyce

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

Wybory samorządowe 2024

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

ZDJĘCIA

OSTATNIO NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.