Parafia św. Stanisława podsumowała kolędę. Ilu mieszkańców przyjęło do swoich domów księży?

Tegoroczna wizyta duszpasterska w parafii św. Stanisław BM pokazała, że znaczna większość parafian z Lubaczowa i okolic zaprosiła księdza do swojego domu czy mieszkania.

Gdy ksiądz chodzi po kolędzie, w gotowości jest cała okolica. Mieszkańcy zwalniają się wcześniej z pracy, żeby nakryć stół obrusem, przygotować kropidło, naczynie z wodą święconą, krzyż i świecę. Najmłodsi w pośpiechu uzupełniają zeszyty do religii, a sąsiedzi dzwonią do siebie nawzajem, próbując ustalić lokalizację księdza. Nie inaczej było w tym roku.

Proboszcz ks. Andrzej Stopyra na niedzielnej mszy św. przekazał, że księża odwiedzili ok. 80% rodzin naszej parafii, spotykając się z bardzo życzliwym przyjęciem.

-  Ze swej strony dziękujemy za otwarte drzwi i serca. Ufamy, że błogosławieństwo i poświęcenie domu umocni wiarę i nadzieję w tym niełatwym dla wszystkich czasie. Tych wszystkich, z którymi nie udało się spotkać, także otaczamy naszą modlitwą i wypraszamy u stóp naszej Pani Łaskawej potrzebne łaski, szczególnie łaskę zdrowia i Bożej opieki. - powiedział proboszcz parafii św. Stanisława BM w Lubaczowie

Łącznie podczas kolędy księża łącznie zebrali 20 400 zł. Ofiary te zostaną przeznaczone na rzecz prace, które planuje parafia, a także na spłatę rat za termomodernizację kościoła.

Niestety, księża zauważyli też smutny fakt – Lubaczów się starzeje

- Niestety, nasze miasto bardzo mocno się starzeje. […] Gdy szliśmy i braliśmy do ręki kartoteki, to w wielu domach kolejne osoby z młodego pokolenia musieliśmy wykreślać, bo opuściły nasze miasto za pracą czy nauką. Często jest tak, że w domach zostają babcie i dziadkowie i nieco starsi rodzice. Taki niestety jest obraz naszego miasta i parafii. Być może to się odmieni. – zauważył ks. Andrzej Stopyra.

Na koniec mała dygresja od redakcji portalu ZLUBACZOWA.PL. W ostatnich latach coraz częściej w internecie pojawią się negatywne komentarze odnośnie wizyt duszpasterskich księży. Często są to bardzo agresywne wpisy. Najczęściej twórcami takich "wypocin" są Ci, którzy do kościoła nie chodzą i w zasadzie na temat kolędy wypowiadać się nie powinni. Pamiętajcie, że nikt nikogo nie zmusza do przyjęcia księdza do swojego domu czy mieszkania. Nie chcesz - nie musisz otwierać drzwi, ale odpuść sobie tą zupełnie bezsensowną nienawiść.

Komentarze   

Abdzreh
+9 # Abdzreh 2023-01-23 09:08
Smutne jest to co powiedział proboszcz odnośnie naszego miasta. Ale to fakt, młodych ludzi tu coraz mniej :(
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
antywoźny
+5 # antywoźny 2023-01-23 09:22
nie rozumiem po co ten komentarz od redakcji?? a gdzie bezstronność?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Monia
+10 # Monia 2023-01-23 11:41
A dlaczego droga redakcja dziwi się komentarzom? Funkcjonariusze kościoła mogą się wsadzać w każdą dziedzinę życia. Ale ich zachowania komentować nie wolno ? Super podejście.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Babcia
+6 # Babcia 2023-01-23 15:17
Bo przepisy proszę pani odnoszą się zawsze do tych, dla których są ustalane, a nie do tych którzy je wymyślają. ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Klips
-4 # Klips 2023-01-23 14:45
Już niedługo nasze miasto się odmłodzi, nadchodzi nowe pokolenie ze wschodu. Tylko księża będą musieli zmienić obrządek a samorządowcy zmienić tablice na pomnikach z II wojny.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ppp
-1 # Ppp 2023-01-23 22:30
O !!! Taki ciul jak słonia nos!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Antymon
+9 # Antymon 2023-01-23 17:51
Autorami największych wypocin, to osoby pokroju Jędraszewski i spółka. A gazeta chyba nie jest wyznaniowa? Chyba, że jest? Do kościoła przestaje chodzić coraz więcej młodych osób. Tak bez powodu? Miasto się starzeje tak bez powodu? Gdzie jakieś sensowne konkluzje, refleksje?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-7 # polak2010 2023-01-24 13:36
Co roku kiedy przychodzi czas wizyty duszpasterskiej w lewicowo-libera lnych mediach, portalach jest opluwanie kościoła i wizyt księży w domach To tzw. obrzydzanie wiary katolickiej ludziom.
Jest bardzo przykro czytać te prowokacyjne wypociny ludzi ogarniętych nienawiścią do wiary katolickiej.
Nie chcesz nie musisz przyjmować księdza po kolędzie, nie chcesz nie dawaj pieniędzy na kościół.
Złotówka dana od serca jest więcej warta niż tysiące dane z łaską. A tak w ogóle to nie o pieniądze tu chodzi tylko o nasze życie duchowe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser
+3 # Krzysztof Kaiser 2023-01-24 16:58
Cytuję polak2010:
Co roku kiedy przychodzi czas wizyty duszpasterskiej w lewicowo-liberalnych mediach, portalach jest opluwanie kościoła i wizyt księży w domach To tzw. obrzydzanie wiary katolickiej ludziom.
Jest bardzo przykro czytać te prowokacyjne wypociny ludzi ogarniętych nienawiścią do wiary katolickiej.
Nie chcesz nie musisz przyjmować księdza po kolędzie, nie chcesz nie dawaj pieniędzy na kościół.
Złotówka dana od serca jest więcej warta niż tysiące dane z łaską. A tak w ogóle to nie o pieniądze tu chodzi tylko o nasze życie duchowe.


Szczerze ja bym zostawił tak jak było za covidu. Kto chce to przyjmuje i obyłoby się przed takimi przykrymi sytuacjami. Ja przyjąłem po kolędzie księdza czy to teraz czy w czasach pandemii, ale pandemia pokazała ile ludzi tak naprawdę wierzy w Kościół a ile chodzi bo tak wypada. Jak były wsie gdzie na blisko 100 numerów tylko kilka przyjmuje to pokazuje tylko to jak ludzie poprzez konszachty PiS-u z Kościołem i też przez nierozliczoną pedofilię odwrócili się od Kościoła. To kolejny alarm dla Kościoła, że to co oni teraz robią pchając się w politykę, kupcząc sakramentami i kryjąc swoje wady sprawia, że Kościół w Polsce powolnie i boleśnie umiera bo ludzi przestają po prostu wierzyć takiemu Kościołowi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.