Zarobki burmistrzów i wojtów w naszym powiecie - zobacz kto zarabia najwięcej!

Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe burmistrzów i wójtów urzędujących w naszym powiecie. Okazuje się, że najwięcej zarabia wójt Gminy Stary Dzików, Barbara Małecka - ponad 10 tysięcy zł miesięcznie, najmniej zaś Tomasz Lorenc wójt Gminy Wielkie Oczy oraz burmistrz Lubaczowa Maria Magoń - "tylko" 8635 zł. Zobacz, ile zarabia rządzący w twojej gminie!

Na początku chcielibyśmy zaznaczyć, że publikujemy oświadczenia majątkowe za 2013 rok. Powoli kończy się aktualna kadencja, a więc oświadczenia za 2014 rok pojawią się już wkrótce. Już teraz zapowiadamy, że sprawdzimy ile w tym roku zarobili nasi burmistrzowie i wójtowie. Tymczasem teraz dowiedzmy się ile zarobili nasi rządzący w ubiegłym roku!

Z czego składają się pensje włodarzy?

Pensja prezydenta, burmistrza czy wójta składa się z kilku składników - wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, dodatku specjalnego oraz dodatku za wieloletnią pracę. Nie dziwi więc fakt, że z reguły najwięcej mają ci, którzy najdłużej rządzą swoimi gminami czy miastami, a najmniej ci, którzy są dopiero na początku swej samorządowej drogi.
Pensja ustalana jest przez radnych, którzy co ciekawe mogą ją także obniżyć. Takie przypadki to jednak rzadkość. W Polsce, sporadycznie zdarzało się, że dochodziło do obniżeń pensji przez radnych, którzy byli w opozycji wobec osoby rządzącej. W naszym regionie, ewentualna obniżka pensji burmistrzom czy wójtom raczej nie grozi, bo praktycznie w każdym przypadku osoba rządząca ma duże poparcie wśród radnych, którzy stanowią liczniejsze grono niż opozycja.

Kto najwięcej, a kto najmniej?

Wśród rządzących w naszym powiecie najwięcej w 2013 roku zarobiła Barbara Małecka, wójt Gminy Stary Dzików - 126 tysięcy złotych, co daje ponad 10 tysięcy miesięcznego zarobku! Niewiele mniej zarobił wójt burmistrz Gminy Narol, Stanisław Woś - 122 tysiące złotych. Jak się okazuje pan Stanisław zarabia średnio 10 200 złotych miesięcznie - to najwięcej spośród wszystkich burmistrzów w powiecie.  Najmniej zarabia Tomasz Lorenc, wójt Gminy Wielkie Oczy. Warto zaznaczyć, że w gminie tej jest najmniej mieszkańców. Pomimo tego że w Gminie Miejskiej Lubaczów mieszka ponad 12 tysięcy ludzi -  Maria Magoń zarabia "skromne" 8635 zł miesięcznie. Mnożąc to przez 12 wychodzi nam, że w 2013 roku burmistrz Lubaczowa z tytułu zatrudnienia zarobiła nieco ponad 103 tysiące zł.

Warto dodać, że w naszym powiecie zarobki nie są mocno wygórowane. W wielu innych powiatach w Polsce wójtowie bądź burmistrzowie zarabiają więcej. Nie brakuje także powiatów, w których zarobki są stosunkowo małe. Można śmiało stwierdzić, że nasi włodarze zarabiają średnią krajową wśród wszystkich rządzących. Choć średnia krajowa może irytować wielu z nas, bo jak się ma 10 tysięcy pensji burmistrza do 1600 złotych zwykłego mieszkańca? Pamiętajmy jednak, że rządzący sprawują ważną i odpowiedzialną funkcję. Jeżeli sprawują władzę tak jak powinni, nie powinniśmy mieć żadnych pretensji co do zarobków, ale jeśli ktoś jedynie dzierży fotel, a nie rządzi to powinien mocno zastanowić się nad swoją funkcją i pensją. Pracę poszczególnych włodarzy miast i wsi mieszkańcy rozliczą podczas wyborów, które odbędą się 16 listopada.

Co ciekawe Donald Tusk będąc premierem średnio miesięcznie zarabiał 16 tysięcy złotych.

Wszystkie sumy, jakie uwzględniliśmy w powyższych wyliczeniach zostały wzięte z publicznych oświadczeń majątkowych. Bardzo rzadko wypełniający te oświadczenia precyzują, czy jest to kwota brutto czy netto. Domniemamy, że raczej brutto, więc na pewno chcąc wyliczyć wysokość realnych wynagrodzeń trzeba by jeszcze od nich odjąć odpowiednie sumy podatków itp.

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

widz
+14 # widz 2014-10-04 11:22
Ci radni co ustalają takie pensje są debilami ,połowa tych kwot to odpowiednia pensja jak na ten powiat,a ile starosta zarabia ?
warus
-14 # warus 2014-10-04 11:30
o co Ci chodzi, drugą częścią wypowiedzi zaprzeczasz pierwszej!!!wie śniaku, to że nie masz szans na wybranie to nie zazdrość innym.
widz
+9 # widz 2014-10-04 11:51
warus gdzie zaprzeczam ?chyba tobie rozum odebrało
hejter.
-18 # hejter. 2014-10-04 12:22
Oj Cebulaczki, co was obchodzi ile zarabiają
nicko
+19 # nicko 2014-10-04 13:16
Obchodzi, bo nie są to prywatne pieniądze. Zarabiają oni z naszej kasy, więc chce wiedzieć ile wpada im do kieszeni.
Miśku
+10 # Miśku 2014-10-04 13:24
Bardzo dobry artykuł i potrzebny. Można pogratulować autorowi. Teraz wiemy ile zarabiają pieniędzy za nic. Jak dla mnie to nic tu nie zrobili przez tą kadencję i chciałbym żeby wszędzie wyszedł ktoś inni a nie aktualni burmistrze czy wójtowie. Żadnych nowych otwartych miejsc pracy a jeśli chodzi o pracę to jest tylko dla tych co mają szerokie plecy.
rrrrr
+3 # rrrrr 2014-10-04 13:30
podzielam zdanie "nicko" z Naszych podatków mają takie pensje a nic totalnie NIC NIE ROBIĄ!!!!!!!!!! !!!!! KOSZMAR tyle kasy biorą rocznie że można by było wiele chodników poprawić za choćby połowę ich pensji.!!!!!!!!
Anna
-12 # Anna 2014-10-04 14:41
Proszę zobaczyć co jest zrobione w Gminie Lubaczów ,trzeba się przejechać .Zastanawiam sie co za fenomen jest w tej Gminie ,dlaczego jedni tak cięzko pracują ,adrugim brak pomysłu .Gmina Lubaczów jest Piękna ,zadbana .,Myśle ze mieszkańcy to widzą i sa zadowoleni .
g mo
+10 # g mo 2014-10-05 19:30
Pani trzyma stronę wójta bo u niego pracuje?
Anna
-2 # Anna 2014-10-07 19:29
Nie pracuję, jestem na emeryturze;)ale widzę co się w gminie dzieje;)
a m s
+5 # a m s 2014-10-06 20:47
Zamieniła pani pielęgniarskie białe służbowe ubranko na szykowne ciuszki więc proszę nie wazelinować.
Anna
# Anna 2014-10-07 19:30
????
Miśku
+3 # Miśku 2014-10-04 15:20
Zrobili tylko dużo orlików w powiecie i nic więcej. A pracy jak nie było tak nie ma.
vvv
+13 # vvv 2014-10-04 16:11
a ile zarabia głównodowodzący powiatu?????
rej
+3 # rej 2014-10-04 17:36
Zarobki powinne być płacone w zależności od efektów pracy. Im większy efekt tym większe mogą być zarobki.
jacky
# jacky 2014-10-04 21:11
Miśku, mało tego nie dość że narobili dużo orlików to jeszcze nie za pieniądze powiatowe tylko w bardzo dużej części sfinansowane z dotacji z programów UE.

rej, masz rację, tak powinno być to obliczane - akordowo, ile zrobiłes(aś) tyle Ci wypłacimi...

patrzcie jaka jest rozpiętość w zarobkach - większość emerytów/rencis tów biduje za 800-1000zł / mc a tutaj takie kwoty... masakra... Ciekawe czemu na stronie BIP'u nie są dostępne oswiadczenia majątkowe osób pełniących funkcję Urzędnika Państwowego..? przecież są one podawane jako informacje jawne dostępne do publicznej wiadomości....
a#
+2 # a# 2014-10-04 22:48
Ciekawe ile zarabiają nasi lekarze rodzinni
lp
+3 # lp 2014-10-05 13:21
Lekarze rodzinni to chyba najlepiej zarabiający lekarze, mają płacone od zapisanej do nich "głowy", im więcej "głów" i więcej oszczędności w postaci braku zleceń lekarskich na badania tym więcej w kieszeni.
obserwator
# obserwator 2014-10-05 09:19
Jeśli chodzi o pensję Wójta Gminy Stary Dzików, to na pewno nie ustalili jej radni, tylko sam Wójt.
xyz
# xyz 2014-10-22 15:20
Cytuję obserwator:
Jeśli chodzi o pensję Wójta Gminy Stary Dzików, to na pewno nie ustalili jej radni, tylko sam Wójt.

Co roku w kwietniu Rada Gminy zatwierdza pensję wójta, która musi się mieścić w określonych widełkach
Mistrz
# Mistrz 2014-10-05 12:58
"Co ciekawe Donald Tusk będąc premierem średnio miesięcznie zarabiał 16 tysięcy złotych. " chyba ktos tu sie pomylil i napisal tysiecy zamiast milionów ;)
Piękny Stefan
+3 # Piękny Stefan 2014-10-05 23:13
widz
+1 # widz 2014-10-06 15:54
starosta ma 12 tys.na miesiąc a zastępca 8 tyś.
robol
+3 # robol 2014-10-07 12:17
Starosta 12 tysięcy na miesiąc, zastępca 8 tysięcy na miesiąc, a szeregowi pracownicy 1300 złotych miesięcznie i w rączki władzę muszą całować, że jeszcze pracują.
nnneeexxtt
# nnneeexxtt 2014-10-07 17:38
gdy się robi bezsensowne inwestycje kilkumilionowe to i 8 tys na miesiąc
starcza na waciki... ;)
a po tych wioskach to nie dziw, że musieli sobie odpalić po 10- 12tys....

UWAGA!