W Lubaczowie stanął pomnik gen. Stanisława Dąbka [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Dzisiaj (03.12) na skwerze u zbiegu ulic Marii Konopnickiej i Unii Lubelskiej postanowiono pomnik gen. Stanisława Dąbka. Oficjalna odsłonięcie odbędzie się we wtorek (06.12).

Prace przy montażu pomnika generała Stanisława Dąbka rozpoczęły się jeszcze na wakacjach. Natomiast w dniu dzisiejszym (03.12) zamontowano odlany z brązu pomnik gen. Dąbka. Monument jest dość duży, bo ma aż 2,8 wysokości. Cokół jest wykonany z granitu polerowanego o wymiarach 1550 na 1700 mm, a jego najbliższe otoczenie wyłożone zostało kostką.

DSC06275.jpgDSC06281.jpgDSC06283.jpgDSC06287.jpgDSC06288.jpgDSC06290.jpgDSC06294.jpgDSC06296.jpg

Oficjalne odsłonięcie pomnika odbędzie się we wtorek (06.12)Uroczystość rozpocznie się o godz. 10:00 w lubaczowskiej konkatedrze uroczystą mszą św. intencji gen. Stanisława Dąbka, Jego Rodziców i podkomendnych Żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie uczestnicy przemaszerują na skwer przy pomniku gen. Dąbka. Zostanie tam odśpiewany Hymn Państwowy. Będą też okolicznościowe wystąpienia i najważniejsza część wtorkowych uroczystości - odsłonięcie pomnika. Następnie odczytany będzie Apel Pamięci, oddana zostanie salwa honorowa i złożone zostaną kwiaty.

Dalsza część uroczystości odbędzie się w Miejskim Domu Kultury, gdzie zostanie zaprezentowany program artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie. Natomiast dr Zygmunt Kubrak zaprezentuje sylwetkę Generała Stanisława Dąbka. Na koniec głos zabiorą zaproszeni goście.

Inicjatorem budowy pomnika było Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.

Stanisław Dąbek był człowiekiem niezwykle zasłużonym dla Ziemi Lubaczowskiej i Polski. Był pułkownikiem piechoty Wojska Polskiego, Dowódcą Morskiej Brygady Obrony Narodowej i p.o. dowódcą Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej, Obrońcą Lubaczowa i bohaterem wojny o niepodległość i granice Odrodzonej Polski. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 1 i jedna z ulic miasta.

Komentarze   

Pppp
+3 # Pppp 2022-12-04 02:02
Na pomniku widnieje napis - w hołdzie PŁK Stanisławowi Dąbkowi. Zatem PŁK czy general?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Krzysztof Kaiser
-2 # Krzysztof Kaiser 2022-12-04 12:30
Cytuję Pppp:
Na pomniku widnieje napis - w hołdzie PŁK Stanisławowi Dąbkowi. Zatem PŁK czy general?


Celne spostrzeżenie. Co innego jakby go później awansowali na generała tak jak zrodziło to problem potem przy ulicach bo w międzyczasie został awansowany. Jak dla mnie na pomniku jest błąd i to, ze tak to zrobili to czysta amatorka i wygląda jak robienie tego na pokaz bo nawet nie raczyli sprawdzić tego, że jest teraz generałem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ada
+2 # Ada 2022-12-04 21:09
Piękny pomnik.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.