Prawie pełna sala na premierze filmu "Miłków" [ZOBACZ ZDJĘCIA]
- Szczegóły
- Kategoria: Wydarzenia
- Opublikowano: czwartek, 01, grudzień 2022 19:41
Dzisiaj w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie premierowo został zaprezentowany film Miłków. Produkcja wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców naszego powiatu, bowiem sala była prawie w całości zapełniona. Zobaczcie naszą fotorelację.
Film opowiada o nieistniejącej dziś wsi Miłków. Przed II wojną światową położony w powiecie lubaczowskim Miłków był enklawą liczącą ponad 800 mieszkańców - Polaków, Ukraińców i Żydów. We wsi mieściła się cerkiew greckokatolicka i kaplica rzymskokatolicka, prowadzona była szkoła i przedszkole, działał teatr. Miłków słynął z drewnianych chodników, ukwieconych ogrodów, sadów owocowych i pasiek. We wsi organizowano słynne na całą okolice festyny i zabawy. Po wybuchu II wojny światowej wieś została podzielona granicą między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. 18 stycznia 1941 r. wieś została wysiedlona. Ludność trafiła do Besarabii. Po wojnie miłkowscy osiedlali się w najbliższych miejscowościach wokół rodzinnej wsi, która została zniszczona. W ramach akcji "Wisła" część mieszkańców Miłkowa trafiła na Ziemie Odzyskane, a nieistniejąca wieś została zalesiona. Od 2000 r. w Miłkowie odbywa się coroczny odpust, na który przyjeżdżają z całej Polski miłkowscy w poszukiwaniu swojego utraconego raju.
W filmie możemy zobaczyć i wysłuchać autentyczne wspomnienia mieszkańców Miłków. Są też wypowiedzi ekspertów (historyków, etnografów i regionalistów). Całość uzupełniają niezwykłe, mającą wielką wartość historyczną fotografię.
Scenariusz autorstwa Jakuba Kowalczyka, został oparty na książce pana Jana Kucy „Miłków – prawda i legenda o zaginionej wsi”, który napisał jedyną jak do tej pory monografię na temat Miłkowa, opartą o wspomnienia i rozmowy z mieszkańcami wsi.
Producentem filmu jest Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” oraz Powiat Lubaczowski, a koproducentem Podkarpacka Komisja Filmowa. Produkcja otrzymała dofinansowanie Podkarpackiej Komisji Filmowej ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego oraz Starosty Powiatu Lubaczowskiego.
Uroczysta premiera filmu miała miejsce w czwartek w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie. W wydarzeniu tym udział wzięli m.in. mieszkanki nieistniejącej dziś wsi Miłków, starosta lubaczowski Zenon Swatek, wójt gminy Stary Dzików Tomasz Jabłoński, a także emerytowany Nadleśniczy, Nadleśnictwa Oleszyce Stanisław Zagrobelny oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu lubaczowskiego. Po premierze prezes Stowarzyszenia Geoturystycznego „Roztocze Wschodnie” oraz starosta lubaczowski Zenon Swatek podziękowali osobom i instytucjom, dzięki którym powstała ta produkcja.
W niedzielę 4 grudnia film będzie miał swoją premierę on-line, o godz.17:00 m.in. na profilu FB stowarzyszenia oraz Powiatu Lubaczowskiego.
AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems
Dodaj komentarz
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.
Komentarze
Cytuję Ziomal:
Na pewno obejrzę. Z tego co widziałem to już kolejny film o Miłkowie tego Stowarzyszenia, więc wiele ciekawych historii jest do zobaczenia i posłuchania ;)
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.