Uczennice ZSCKR w Oleszycach wygrały konkurs kulinarny [ZDJĘCIA]

Natalia Kołodziej, Klaudia Skali oraz Diana Skali - uczennice Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach wygrały konkurs kulinarny "Kresowe jadło".

24 listopada w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2022, odbył się Konkurs kulinarny „Kresowe jadło” dla szkół gastronomicznych. Wydarzenie to było pokłosiem warsztatów kulinarnych, które we wrześniu br., w tym samym miejscu poprowadzili Edukatorzy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W Konkursie udział wzięło 6 reprezentacji ze szkół gastronomicznych z Podkarpacia, które uprzednio wzięły udział w ww. warsztatach: Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju, Zespół Szkół nr 3 im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie, Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku, Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych im. Marii Curie Skłodowskiej w Jarosławiu.

Zadaniem konkursowym było przygotowanie jednego z dań, którego przygotowania młodzi kucharze uczyli się podczas jesiennych warsztatów, a były to perliczki spalone na gąszczu z bani. Przepis został zaczerpnięty z wydawnictwa Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany roku 1757 dnia 24 lipca, wydanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Ponieważ danie konkursowe było rekonstrukcją kulinarną dawnej receptury, uczestnicy konkursu na podstawie takich samych produktów bazowych mogli przygotowywać własną wersję potrawy. Niemal wszyscy skorzystali z tej możliwości, wykazując się dużą kreatywnością kulinarną.

Na przygotowanie dania każda ekipa miała 1,5 godziny. Konkursowe potrawy fachowo oceniało i degustowało dwuosobowe jury w składzie: Maciej Nowak – szef kuchni, edukator kulinarny z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Marcin Purgacz – kucharz, dyrektor ZSG w Rzeszowie, ambasador marki Podkarpackie Smaki, członek Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. Pomimo towarzyszącego młodym kucharzom mobilizującego stresu i napięcia, podczas konkursu panowała miła i sympatyczna atmosfera, a uczestnicy wzajemnie się wspierali.

Jury I miejsce przyznało Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach, który reprezentowały: Natalia Kołodziej, Klaudia Skali oraz Diana Skali. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju w składzie: Michał Ryłko, Katarzyna Obój oraz Mateusz Kapica, a trzecie Zespół Szkół nr 3 im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie.

Organizatorzy wydarzenia: Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Gmina Lubaczów wyrazili nadzieję i chęć organizacji konkursu w kolejnych latach.

Zdjęcia: Gmina Lubaczów

uczestnicy_i_organizatorzy-1-.jpgzespol_szkol_centrum_ksztalcenia_rolniczego_w_oleszycach.jpgzespol_szkol_centrum_ksztalcenia_rolniczego_w_oleszycach_-4-.jpgzespol_szkol_centrum_ksztalcenia_rolniczego_w_oleszycach_-6-.jpgzespol_szkol_gastronomiczno-hotelarskich_w_iwoniczu-zdroju-_-2.jpgzespol_szkol_gastronomiczno-hotelarskich_w_iwoniczu-zdroju_-1.jpgzespol_szkol_gastronomiczno-hotelarskich_w_iwoniczu-zdroju_-3.jpgzespol_szkol_im_wincentego_witosa_w_zarzeczu_-4-.jpgzespol_szkol_im_wincentego_witosa_w_zarzeczu_-8-.jpgzespol_szkol_nr_3_im_tadeusza_rylskiego_w_rzeszowie_-3-.jpgzespol_szkol_nr_3_im_tadeusza_rylskiego_w_rzeszowie_-8-.jpgzespol_szkol_spozywczych_i_biznesowych_im_marii_curie_sklodo-3.jpgzespol_szkol_spozywczych_i_biznesowych_im_marii_curie_sklodo-6.jpgzespol_szkol_spozywczych_i_biznesowych_im_marii_curie_sklodo-7.jpgzespol_szkol_technicznych_w_lezajsku.jpgzespol_szkol_technicznych_w_lezajsku_-7-.jpg

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.