Nadmiar potasu a kawa

Kawa to produkt bogaty w potas. Czy przekroczenie dopuszczalnej dawki tego pierwiastka we krwi oznacza konieczność rezygnacji z kawowego naparu?

Czym się objawia nadmiar potasu?

Potas jest minerałem, którego ludzki organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Właściwe stężenie potasu pomaga bowiem w procesie spalania węglowodanów oraz białek, wspiera dotlenianie mózgu oraz innych komórek ciała. Niedobór potasu może powodować bóle głowy, utrudniać koncentrację, wywoływać bezsenność oraz nadmierną nerwowość.

Może się jednak zdarzyć, że we krwi pojawi się zbyt duże stężenie potasu (powyżej 5,5 mmol/L) - hiperkalemia, co wywiera niekorzystny wpływ na pracę układu nerwowego oraz mięśniowego.

Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest upośledzenie pracy nerek, a także przyjmowanie leków przeciwdrobnoustrojowych, immunosupresyjnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inhibitorów konwertazy angiotensyny itp.

Do podstawowych objawów hiperkalemii należą:

- osłabienie, ciągłe uczucie zmęczenia,
- skurcze mięśni,
- osłabienie siły mięśniowej
- zmiany w obrazie EKG,
- duszność,
- szybko pojawiająca się zadyszka,
- utraty przytomności,
- zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie kończyn),
- spowolnione tętno (bradykardia).

Szybki i nagły przyrost potasu przy jego nadmiarze może nawet spowodować zatrzymanie akcji serca.

Czy nadmiar potasu wyklucza picie kawy?

Zbyt wysokie stężenie potasu we krwi wymaga podjęcia szczególnych kroków, które pomogą sprawnie go obniżyć. Tu pod znakiem zapytania staje ulubiony napój kawoszy. Kubek klasycznej kawy bowiem dostarcza organizmowi ok. 200 mg potasu. Wielu lekarzy odradza zatem sięganie po tradycyjną kawę do czasu poprawy wyników badań. Warto jednak zgłębić temat, bo kawa kawie nierówna. Ciekawostką bywa również fakt, że im mocniejszy napar, tym mniej potasu w sobie zawiera. Różnica może wynosić nawet powyżej 50%. Najmniej potasu znajdziesz w kawie rozpuszczalnej, który wypłukuje się z niej w procesie produkcji. Najwięcej tego pierwiastka zawiera zaś kawa zielona i tej zdecydowanie warto unikać, zmagając się z hiperkalemią.

W tym miejscu należy wspomnieć o dodatkach do kawy. Mleko krowie, jak i jego roślinne zamienniki, również są bogatym źródłem potasu.

Kiedy picie kawy staje się medycznym przeciwwskazaniem, pierwszą myślą bywa zastąpienie jej bezkofeinowym odpowiednikiem. Jest to błąd. Kawy bezkofeinowe, zbożowe zawierają więcej potasu niż mocny napar z klasycznych ziaren kawowca.

Jeżeli więc w badaniach wykryto u Ciebie nadmiar potasu, nie wystarczy przerzucić się na słaby napar lub wersję bezkofeinową. Najbezpieczniejszą opcją będzie ograniczenie, a najlepiej rezygnacja z kawy na jakiś czas. Najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym i dostosuj się do jego zaleceń. Z pewnością będą one uwzględniać Twój aktualny stan zdrowia oraz jego przyczynę.

Jak wyregulować poziom potasu we krwi?

Aby szybko powrócić do bezpiecznego picia kawy w swojej ulubionej postaci, możesz wspomóc się naturalnie. Przede wszystkim zrezygnuj z suplementacji, odstaw preparaty witaminowe z potasem w składzie. Unikaj w swojej diecie pomidorów, ryb, orzechów, bananów, ziemniaków, pestek słonecznika, pomarańczy, rodzynek, soczewicy, awokado, szpinaku oraz innych produktów o wysokim stężeniu tego pierwiastka.

Jak już jesteśmy przy kawie to warto sprawdzić temat kawa zbożowa dla całej rodziny - czy taka istnieje? Jakie są jej zalety i wady? Warto ją pić?

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane