Jakie wymiary powinno mieć łóżko dziecięce?

Spokojny i zdrowy sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka bez względu na wiek. Dlatego tak ważne jest, by wybrać łóżko, które będzie w pełni dopasowane do potrzeb malucha. Idealny mebel powinien być zarówno komfortowy, estetyczny, jak i bezpieczny. Jak wybrać model, który spełni nasze oczekiwania, a na dodatek nie będzie stanowił zbyt poważnego wydatku?

Na rynku jest mnóstwo inspirujących propozycji łóżeczek do pokoju dziecięcego w rozmaitych konfiguracjach, o wielu funkcjach i wymiarach. Jak w gąszczu ofert wybrać tę, która będzie najlepiej służyć Twojemu dziecku? Podpowiadamy.

Łóżko dla noworodków

Jeśli niedawno przywitałeś na świecie swojego potomka, to zapewne wiesz, że pierwszy rok życia spędza on głównie w łóżeczku. Warto zatem zadbać o wygodne oraz bezpieczne miejsce dla malucha, by mógł spokojnie rosnąć, poznawać świat i odpoczywać. Skutecznie pomogą w tym łóżka z barierkami, które w razie potrzeby można zdemontować.

Rozmiar to podstawowe kryterium rozróżniające łóżka. Zasadniczo dostępne są dwie podstawowe wielkości łóżeczek 0+. Są to: 60 x 120 cm oraz 70 x 140 cm. To większe ma opcję przekształcenia na zwykłe łóżko, a więc może rosnąć razem z dzieckiem przynajmniej kilka lat. Przy ostatecznym wyborze zwróć uwagę na jakość materiałów oraz wykonania. Najlepsze są drewniane, proste konstrukcje z zaokrąglonymi szczebelkami. Niektóre modele są wyposażone w szuflady do przechowywania oraz możliwość montażu baldachimu chroniącego maluszka przed promieniowaniem słonecznym.

Łóżko dla starszaka

Miejsce do spania dla dziecka w wieku przedszkolnym powinno być zarówno bezpieczne, jak i wytrzymałe, gdyż coraz bardziej aktywny maluch organizuje swój plac zabaw właśnie na posłaniu. To łóżko w pokoju dziecięcym inspiruje do budowania namiotu, domku dla lalek, kwatery dla wojsk czy statku kosmicznego. Z łóżka mogą zniknąć barierki, za to sprawdzą się doskonale piętrowe konstrukcje. Coraz większa liczba zabawek znajdzie schronienie w przestronnej szufladzie pod materacem. Dobrym wyborem będą łóżka z drewna lub płyty laminowanej o zaokrąglonych krawędziach. Rozmiar łóżka powinien wynosić minimum 160 x 80 cm dla optymalnej przestrzeni do snu oraz zabawy.

Posłanie dla ucznia 7–10 lat

Dziecko w czasie edukacji wczesnoszkolnej ceni sobie więcej prywatnej przestrzeni, która będzie inspirować go i pobudzać jego kreatywność. Pokój dziecięcy w wieku 7–10 lat to już nie miejsce szalonych zabaw na podłodze, ale rozmów o grach komputerowych, nauce, wspólnej pasji i szkolnych perypetiach. Łóżko staje się miejscem nie tylko do snu, ale do nauki oraz spotkań z przyjaciółmi. Nie może ono już przypominać wozu strażackiego ani jednorożca ani być udekorowane bajkowymi naklejkami, różowymi poduszkami czy pluszakami. Powinien być to mebel funkcjonalny, posiadający wygodny zagłówek do wieczornego czytania. W tym wieku dziecko zaczyna bardzo szybko rosnąć, więc materac 160 x 80 cm może szybko okazać się za krótki, szczególnie w przypadku chłopców. Dla optymalnego komfortu i opłacalności inwestycji wybierz ten o długości 180 cm i szerokości 90 cm.

Materac dla nastolatka

Wiek dojrzewania to czas, kiedy waga i wzrost dziecka zmieniają się bardzo szybko. Najlepiej jest zainwestować od razu w materac o rozmiarach dla dorosłych. Szerokość takiego materaca będzie w tym przypadku wynosiła 80–120 cm, a długość 200 cm.

Poniższa tabela pozwoli na usystematyzowanie informacji i uzyskanie dokładnej odpowiedzi na pytanie: Jakie łóżko będzie najodpowiedniejsze dla mojego dziecka?

Niemowlak - 0– 2 lata

120 x 60 lub 140 x 70

Przedszkolak - 2 –5 lat

160 x 80

Mały uczeń - 5–7 lat

90 x 180

Nastolatek - powyżej 10 lat

90 x 190 lub 100 x 200

Wiele inspirujących pomysłów na aranżację pokoju dziecięcego oraz młodzieżowego wraz z łóżkiem znajdziesz na stronie AboutDecor. Warto korzystać z nowoczesnych pomysłów, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również starannie przemyślane pod kątem funkcjonalności i użyteczności.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane