Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny coraz częściej okazuje się jedynym sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości, w tym własnego mieszkania. Tego typu produkt znajduje się w ofercie niemal każdego banku, lecz aby otrzymać finansowanie, klienci muszą spełnić określone warunki. Jakie wymagania stawiają im banki?

Zdolność kredytowa - jak jest sprawdzana?

Każdy potencjalny kredytobiorca badany jest pod względem zdolności kredytowej. Banki stosują różne kryteria jej oceny, lecz zazwyczaj biorą pod uwagę przede wszystkim:

- wysokość miesięcznych dochodów,
- źródło dochodów,
- ilość osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy,
- średnie koszty życia w danej miejscowości,
- pozostałe zobowiązania finansowe, jakie posiada kredytobiorca.

O kredyt hipoteczny mogą starać się zarówno przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą (kredyt na cele prywatne), jak i osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę. Zazwyczaj im wyższe dochody miesięczne, tym większa szansa na pozyskanie finansowania, choć oczywiście bank bierze pod uwagę także inne, istotne czynniki. Nie bez znaczenia jest historia kredytowa klienta. Banki sprawdzają, czy sumiennie spłacał on swoje poprzednie zobowiązania oraz, czy na chwilę obecną nie posiada przeterminowanych długów. Jeśli klient okaże się niewiarygodny, bank nie przyzna mu kredytu. Co ciekawe, uzyskanie odmownej odpowiedzi w jednym banku nie musi całkowicie przekreślać szans na kredyt. Instytucje finansujące stosują różne kryteria oceny, zatem dobrze jest złożyć jednocześnie wniosek o kredyt mieszkaniowy w 3-4 bankach.

Od złożenia wniosku do przyznania kredytu

Klient zobowiązany jest dostarczyć wraz z wnioskiem o kredyt kompletną dokumentację, na podstawie której oceniana będzie jego zdolność kredytowa. Warto być sumiennym, bowiem w przypadku jakichkolwiek braków bank wezwie do uzupełnienia, co dodatkowo przedłuża proces oceny zdolności kredytowej. Ponadto klienci zobowiązani są sprecyzować, jaką dokładnie nieruchomość chcą zakupić za pieniądze pozyskane z kredytu. Ma on bowiem charakter celowy, zatem pieniądze nie są przekazywane na konto klienta, a bezpośrednio deweloperowi bądź sprzedającemu mieszkanie. Więcej na temat warunków kredytowania w kontekście kredytu hipotecznego można przeczytać na stronie internetowej https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne.html.

Co warto wiedzieć o wkładzie własnym?

Każdy potencjalny kredytobiorca musi posiadać wkład własny, który przedstawiany jest w postaci procentu od wartości nieruchomości. Zazwyczaj banki wymagają wkładu własnego na poziomie około 20-30%. Przy obecnych cenach mieszkań wydaje się to całkiem sporo, lecz w praktyce każdy bank ustala własne reguły dotyczące wysokości wkładu własnego. Jeszcze jakiś czas temu klienci mogli uzyskać kredyt bez wkładu własnego, na nieco innych zasadach. Dziś jednak nie ma takiej możliwości. Warto więc zacząć od zebrania niezbędnych funduszy i dokonaniu oceny, która oferta banku, także pod względem wysokości wkładu własnego, będzie w danym przypadku najkorzystniejsza. 

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia