Opony całoroczne. Co musisz o nich wiedzieć?

Wyobraź sobie następującą sytuację – późnojesienny poranek, właśnie spadł pierwszy śnieg. Temperatura powietrza wokół kilku stopni na plusie, więc biały puch po chwili zmienia się w brudną breję.

Warunki na drogach są dalekie od idealnych, a ty do tej pory nie zmieniłeś jeszcze opon na zimowe. Dzwonisz do swojego ulubionego serwisu wulkanizacyjnego, ale terminy na najbliższe dni są zajęte. To samo w innych warsztatach. Przypominasz więc sobie o oponach całorocznych i zastanawiasz się, czy będą dla ciebie dobrym rozwiązaniem.

Jak są zrobione opony całoroczne?

Opony całoroczne, jak nietrudno się domyślić, łączą w sobie cechy modeli letnich i zimowych. Pod względem rzeźby bieżnika są bardzo podobne do zimówek, ale jest on nieco płytszy, przez co latem nie wpływają tak negatywnie na osiągi auta. Jeśli chodzi o mieszankę gumową, jest ona zbliżona do tej stosowanej w oponach letnich. Jej skład został jednak tak dobrany, by osiągnąć nieco większą twardość i zminimalizować ścieranie w niskich temperaturach. Przyczepność ogumienia całorocznego jest wprawdzie nieco mniejsza niż w topowych modelach zimowych, ale zazwyczaj w zupełności wystarcza do zachowania bezpieczeństwa.

Opony całoroczne – wady i zalety

Opony całoroczne 225 45 r17 zapewnią dobrą przyczepność zimą, a jednocześnie pozwolą wykorzystać sporą część potencjału samochodu. Uwalniają też kierowcę od obowiązku pamiętania o zmianie komplety wiosną i jesienią, co w dużym stopniu poprawia komfort eksploatacji auta. Na ich zakup warto zdecydować się również ze względów finansowych. Dzięki nim zaoszczędzimy nie tylko na kupnie drugiego kompletu, ale też na kosztach usług zakładów wulkanizacyjnych.

Kiedy warto postawić na opony całoroczne?

Z zalet całorocznych najbardziej zadowoleni będą kierowcy jeżdżący spokojnie i zwykle poruszający się po głównych, dobrze utrzymanych drogach. Jeżeli jednak planujesz zimowy wyjazd po trasach wiodących dużymi wzniesieniami lub preferujesz sportową jazdę i zależy ci na maksymalnych osiągach – wybierz opony sezonowe.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane