Całkowity koszt pożyczki - ile wynosi

Finansowanie pozabankowe jest droższe niż kredytu konsumenckiego. Podyktowane jest to kilkoma czynnikami. Przede wszystkim firmy pozabankowe mają wyższe koszty pozyskania kapitału oraz przyjmują do swojego portfela Klienta o wyższym poziomie ryzyka. Często firmy pożyczkowe udzielają Klientom pożyczek gotówkowych bez zaświadczeń, bez formalnego dokumentowania osiąganego dochodu co może czynić te produkty bardziej ryzykownymi dla firmy finansującej. Warunkiem udzielenia pożyczki jest czasami samo oświadczenie klienta bez formalnego potwierdzenia dochodu, czasami też wystarczy samo konto bankowe i wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Zwróć uwagę na stronę https://pozyczkanadowod.net.pl/

To, ile zapłacimy za pożyczkę uzależnione będzie od konkretnego produktu i firmy pożyczkowej. Na samym końcu możemy wyróżnić kilka opłat, które w pożyczce występują:

pierwszym podstawowym składnikiem ceny w każdej pożyczce będzie oprocentowanie. Wysokość oprocentowania nie może przekraczać pewnego ustawowego limitu. Podstawą prawną, która określa wysokość odsetek jest zapis w Kodeksie cywilnym w art. 359. Od 1 stycznia 2016 roku oprocentowanie liczone jest według następującego wzoru – 2 x (stopa referencyjna NBP + 3,5%). Również rzeczywista roczna stopa oprocentowania będzie warunkowana przez oprocentowanie pożyczki.

pozostałe opłaty i prowizje – niestety, tak niskie oprocentowanie często nie wystarcza, aby instytucja skompensowała sobie swoje koszty pozyskania kapitału. W rzeczywistości, firmy pozabankowe są w stanie utrzymać rentowność na pożyczanym kapitale dzięki dodatkowym opłatom. Tą najpopularniejszą będzie prowizja. Najczęściej wysokość pobranej prowizji zostanie Klientowi doliczona do salda zadłużenia, czyli będzie kredytowana. Maksymalną wysokość dodatkowych opłat, które mogą zostać pobrane od Klienta określa ustawa antylichwiarska. W ustawie o kredycie konsumenckim zawarty jest natomiast wzór na maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu: MPKK ≤ (K × 25%) + (K × N /R × 30%) gdzie:

MPKK – maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu, 

K – całkowitą kwotę kredytu, 

N – okres spłaty wyrażony w dniach, 

R – liczbę dni w roku

Jeżeli zatem pożyczam np. 3000 PLN w pożyczce jednoratalnej na 30 dni to maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu po podstawieniu do wzoru wyjdzie 823,97 PLN.

opłaty występujące w szczególnych przypadkach – oprócz opłat obligatoryjnych, instytucja finansująca zastrzeże sobie możliwość pobrania opłat dodatkowych jeżeli wystąpią pewne okoliczności. Tą okolicznością może być np. niezapłacenie przez Klienta raty w terminie lub brak spłaty pożyczki w określonym umową czasie w przypadku pożyczki jednoratalnej. Zakres opłat dodatkowych może obejmować m.in.:

opłatę za przedłużenie pożyczki o kolejny okres;

powiadomienie Klienta o zaległości, czyli tzw. monit;

odsetki karne od niezapłaconej w terminie raty;

koszty windykacji – w przypadku potrzeby jej dokonania przez instytucje.

Wyjątek stanowi pożyczka online za darmo. Jest to produkt finansowy, gdzie Klient może liczyć na promocyjne warunki spłaty. Taka chwilówka za 0 PLN skierowana jest do pierwszych klientów danej instytucji finansowej, a jej rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 0%. Natomiast, jeśli interesuje Cię pożyczka online bez BIK i KRD, to zwykle musisz liczyć się z wyższym oprocentowaniem i prowizją za udzielenie pożyczki, dodatkowymi opłatami, które rekompensują podejmowane przez firmy pozabankowe ryzyko. Całkowita kwota pożyczki będzie więc wyższa niż w przypadku pożyczki udzielanej z potwierdzeniem dochodu i w wyniku oceny zdolności kredytowej.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane