Polskie pomidory: jak odróżnić je od tych, sprowadzanych z zagranicy?

Pomidory daktylowe, malinowe, paprykowe… Pomidory z Hiszpanii, Francji, Holandii… Gdzie w tym wszystkim pomidor o smaku pomidora, i jak odnaleźć te nasze, swojskie pomidory? Czy ktoś jeszcze pamięta ich smak i potrafi odróżnić go od innych?

Owocowe warzywo, czyli co tak naprawdę wiemy o pomidorach

Pomidory bez wątpienia należą do najchętniej kupowanych warzyw, chociaż właściwie są owocami z botanicznego punktu widzenia. Zanim trafiły do kuchni na całym świecie, przebyły prawdziwą drogę przez mękę. Początek ich historii wiąże się z Ameryką Południową, gdzie przez wiele lat uważano pomidory za silnie trujące. Kiedy w końcu odkryto ich przydatność żywieniową, pomidory uznano za mało szlachetne i trafiały do rodzin najuboższych. Na szczęście powoli zaczęto doceniać ich smak i… kolor. Pierwsze pomidory miały złotawy odcień, dzięki czemu nazywano je „boskim jabłkiem”. Pomidory, jak wiele innych warzyw, sprowadziła do Polski królowa Bona. Gdy na dobre rozgościły się w całej Europie, początkowo uprawiano je z myślą o przecierach i sokach. Dopiero w XIX wieku weszły do menu niektórych potraw, a w Polsce ich zalety odkryto podczas I wojny światowej.

Informacje i inspiracje z pomidorem w roli głównej

W obecnych czasach pomidory stanowią podstawę wielu potraw, sałatek i odrębnych dań. Nic nie zastąpi smaku zupy pomidorowej opartej na prawdziwych pomidorach. Bardzo często są dopełnieniem kanapek, podkreślając smak serów, wędlin, pasztetów itp. W Polsce pomidory są powszechnie uprawiane, zarówno na większą, jak i mniejszą skalę. Ich niegasnąca popularność sprawia, że coraz chętniej sadzimy je w przydomowych ogródkach i na działkach. Pomidory są też ogólnie dostępne na bazarach, w sklepach i w marketach, bez względu na porę roku. Dużym ułatwieniem są informacje poszczególnych sklepów na temat nowych dostaw i promocji. Nawet nie ruszając się z domu, możemy upewnić się, gdzie znaleźć pomidory w promocji, zaplanować zakupy i ulubione dania, na przykład z pomidorami w roli głównej. To miejsce pełne informacji, pomysłów i inspiracji, dzięki czemu można ustalić menu na cały tydzień.

Polskie pomidory – jak je rozpoznać

Warto jest postawić na polskie pomidory, bo są pyszne i soczyste, a przy okazji można wspomóc lokalnych przedsiębiorców. Jak wyglądają polskie pomidory? I jak je odróżnić od innych? Tak, jak w przypadku wielu innych warzyw i owoców, zagraniczne pomidory wyróżnia kształt. Jest on niemal „idealnie regularny”, bo genetycznie zmodyfikowany, podczas gdy nasze, krajowe mogą być dużo mniejsze i mniej symetryczne. Pomidory sprowadzane z innych krajów, dopiero podczas transportu osiągają dojrzałość. Polskie pomidory są zrywane z krzaczków już w formie dojrzałej. To, z kolei wiąże się z dłuższą kondycją pomidora, który może przetrwać w lodówce znacznie dłużej niż ten importowany. Kolejną cechą „naszych” pomidorów jest bardziej czerwony kolor i specyficzny zapach, kojarzący się swojsko z ziemią, na której były uprawiane. Innym wyznacznikiem może być aktualna pora roku, biorąc pod uwagę, że polskie pomidory szklarniowe pojawiają się w sklepach na przełomie marca i kwietnia, a gruntowe w lipcu.

Zdrowe pomidory w wielu odsłonach

Pomidory polskie są zbierane już jako dojrzałe owoce, zatem są znacznie zdrowsze niż te pochodzące z innych krajów. Jednak pomimo ich niewątpliwych zalet, nie zawsze są gwarancją dobrego wyboru. Powinniśmy upewnić się odnośnie jakości, zarówno w przypadku pomidorów krajowych, jak i importowanych. Warto sprawdzić, czy produkty są wolne od pleśni, czy nie mają przebarwień, odkształceń lub innych niepokojących oznak. Najlepiej zawsze wybierać twarde i jędrne pomidory, które mogą przetrwać w lodówce dłuższy czas. Dobrze jest też zasięgnąć informacji na temat pomidorów i innych produktów, które mogą nam dostarczyć, na przykład gazetki promocyjne - Gazetkowo.pl. Takie pomocne strony pozwolą nam porównać produkty i ceny, a co się z tym wiąże - dokonać najlepszego wyboru. Jeśli nasz wybór dotyczy pomidorów, warto pamiętać, że pasują do bardzo wielu potraw. Pomidory są niezastąpione w sosach, sałatkach, dodatkach do mięs i wędlin, ziemniaków, makaronu, ryżu, pizzy, a także jako dekoracja talerza i… po prostu jako przekąski na surowo.

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia