Alkoholizm, a leczenie farmakologiczne — poznaj nowoczesne metody zerwania z nałogiem.

Leczenie alkoholizmu lekami to zupełnie bezpieczny i legalny sposób na zerwanie z uzależnieniem. Choć wokół tego typu kuracji obrosło wiele mitów, mnóstwo osób właśnie tę metodę uważa za najbardziej skuteczną. Wyjaśniamy, jak leczyć alkoholizm tabletkami, jakie leki stosowane są w kuracji i gdzie zapisać się na leczenie.

Kiedy farmakologiczne leczenie alkoholizmu będzie zalecane?

Podstawą do rozpoczęcia kuracji lekami antyalkoholowymi są wcześniejsze, nieudane próby zerwania z nałogiem i co najważniejsze, świadomość, że potrzebuje się pomocy i chęć podjęcia próby zerwania z alkoholizmem. Osoba uzależniona musi wyrazić zgodę na leczenie alkoholizmu lekami, a także zostać zakwalifikowana do kuracji przez lekarza. Podczas badań i wywiadu medycznego sprawdza on, czy osoba uzależniona nie ma psychicznych przeciwwskazań (depresji, schizofrenii czy myśli samobójczych), a także czy nie zmaga się z problemami układu krążenia. Jeśli nie zaistnieją żadne przeciwskazania, pacjent jest dopuszczony do rozpoczęcia leczenia tabletkami na alkoholizm.

Alkoholizm — leki odwykowe, najczęściej stosowane.

- Disulfiram (zwany Esperalem) to starszy lek stosowany w leczeniu alkoholizmu, który zakwalifikowany jako medykament o działaniu awersyjnym, co oznacza, że ma on skutecznie zniechęcić osobę uzależnioną do spożywania alkoholu. Podczas kuracji tym lekiem, nie wolno sięgać po napoje wysokoprocentowe, gdyż dochodzi wtedy do reakcji organizmu, które przypominają zatrucie lub spotęgowanego kaca. W obawie przed nieprzyjemnymi objawami, osoby poddawane kuracji Disulfiramem zachowują wstrzemięźliwość od alkoholu i korzystając z terapii psychologicznej, uczą się życia bez picia.

- Naltrekson — to dużo bardziej nowoczesna tabletka na alkoholizm, która działa na receptory w mózgu, blokując chęć sięgnięcia po substancję uzależniającą. Mówiąc prościej, dochodzi do zobojętnienia na działanie alkoholu, pacjent nie odczuwa po jego spożyciu euforii i rozluźnienia, które były głównymi powodami, sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe. Naltrekson wykazuje także dużą skuteczność w leczeniu uzależnień od narkotyków, szczególnie tych z grupy opiatów.

Jak długo trwa leczenie farmakologiczne alkoholizmu?

Specjalista leczenia alkoholizmu dokładnie określi, ile dawek leków odwykowych zostanie zaaplikowane pacjentowi. Kuracja lekami dla alkoholika nie trwa jednak dłużej niż 6 miesięcy. W tym czasie osoba uzależniona powinna podjąć terapię AA lub indywidualną, aby ograniczyć ryzyko powrotu do nałogu po zakończeniu kuracji lekami.

W jaki sposób aplikuje się leki na alkoholizm?

Aby nie dopuścić do przerwania kuracji w chwili słabości czy zwątpienia, powszechne jest aplikowanie leków na alkoholizm za pomocą specjalistycznej wszywki podskórnej. Zabieg ten jest zupełnie bezbolesny i bezpieczny, lecz sam pacjent nie będzie mógł usunąć leków z organizmu. Co ważne, zaszyte pod skórą tabletki nie są widoczne, nie przeszkadzają także w codziennych aktywnościach, a pacjent zaraz po zabiegu może udać się do domu.

Gdzie odbyć kurację farmakologicznego leczenia uzależnień?

Zalecamy, aby szukając pomocy dokładnie sprawdzić klinikę, która wykonuje zabiegi zaszycia leków antyalkoholowych. Warto umówić się na pierwszą wizytę i dokładnie spytać jak wygląda kuracja, jakie badania wykonuje lekarz i czy zajmuje się, nie tylko chirurgicznym założeniem wszywki, ale oferuje także usługi wspomagające leczenie: badania, wsparcie psychologiczne i doradcze. Taką kliniką na mapie Warszawy jest Insertmed - https://insertmed.pl/, gdzie lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie w farmakologicznym leczeniu uzależnień, mając pełną wiedzę i kwalifikację, aby poprowadzić pacjenta przez całą drogę do zachowania abstynencji.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane