Alergie wiosenne - jak sobie z nimi radzić?

Mogłoby się wydawać, że wiosna to najprzyjemniejsza pora roku. Dni są coraz dłuższe, temperatura wyższa, a przyroda ponownie budzi się do życia. Jednak nie dla wszystkich jest to dobra nowina. Wiosna to jedna z najmniej lubianych pór roku przez alergików. W Polsce, ponad 15 milionów Polaków cierpi z powodu alergii.

Co nas uczula wiosną?

Za wiosenną alergię odpowiedzialne są pylące sezonowo drzewa i kwiaty. Olsza i leszczyna zaczynają pylić już w lutym, natomiast od maja do lipca można wyczuć również pyłki zbóż (pszenica, żyto) i traw. Warto także zapamiętać, że w czasie wiosny uczulają też całoroczne alergeny: sierść zwierząt, pleśń czy kurz.

Objawy alergii

Alergeny wziewne, to substancje uczulające wiosną. Trafiają one do organizmu przez drogi oddechowe, powodując reakcję alergiczną. Objawia się ona:

- nieżytem nosa (katarem) - katar sienny, charakteryzujący się dużą ilością wodnistej wydzieliny. Towarzyszy mu swędzenie nosa i kichanie,

- gwałtownym kaszlem - jeżeli pojawią się duszności, uczucie ucisku w okolicach serca oraz świszczący oddech to może okazać się, że jest to astma oskrzelowa,

- zapaleniem spojówek - przy przedostaniu się alergenu do oka dochodzi do łzawienia, zaczerwienienia a nawet obrzęków. Dodatkowo pojawia się swędzenie oczu i intensywne łzawienie nasilające katar.

Dodatkowo, alergicy podczas alergii są zmęczeni i osłabieni przez uciążliwość objawów. Istnieją także przypadki, kiedy podczas kontaktu z alergenem wziewnym dochodzi do reakcji skórnych, wysokiej temperatury czy problemów z żołądkiem.

Jeżeli zauważyłeś u siebie lub u kogoś ze swojej rodziny jakiekolwiek objawy wskazujące na alergię - nie czekaj! Umów się w łatwy i prosty sposób do Jutro Medical, przychodni świadczącej usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ich siedziba znajduje się na ulicy Powązkowskiej 44, na warszawskim Żoliborzu. Dzięki ich aplikacji w prosty sposób umówisz się na konsultację lekarską w przychodni lub telemedyczną, bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak leczyć alergię wiosenną?

- należy łagodzić objawy poprzez unikanie kontaktu z alergenem,
- przyjmowanie leków przeciwhistaminowych,
- terapia odczulająca - polega na przeprowadzeniu testu na potwierdzenie alergii, a także wykonaniu testów skórnych, aby określić konkretne alergeny. Ich przeprowadzenie zalecane jest u pacjentów, którzy ukończyli 6 lat.

Sposoby na wiosenną alergię

Największe stężenie pyłków jest rano (5-8) i wieczorem (17-19). Postaraj się więc w tym czasie nie przebywać na zewnątrz. Omijaj także szerokim łukiem wszelkie świeżo skoszone trawniki.

Zmieniaj także często pościel - osiadają na niej alergeny oddziałujące na Twój organizm w czasie snu.

Jeżeli objawy wiosennej alergii zaczynają być uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, pomyśl nad odczulaniem. Niestety, trwa ono przynajmniej kilka miesięcy.

Opracowanie: Jutro Medical - nowoczesna przychodnia online

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane