Powłoki lakiernicze – pomiar jakości. Na co zwrócić uwagę?

Jakość mówi sama za siebie, tych słów można użyć w odniesieniu do dowolnego sektora wytwórstwa, ale w przypadku lakierowania – gdy trzeba zadbać zarówno o wysokie parametry techniczne, jak i o estetyczny wygląd – stanowią one najważniejsze przykazanie. Nawet najlepiej wyglądająca powłoka zostaje poddana testom, które sprawdzają, czy spełnia ona wymagania klienta.

Pomiar jakości powłoki lakierniczej – jakie parametry są poddane testom?

- Grubość powłoki – to jeden z podstawowych atrybutów powłoki, który można sprawdzić za pomocą mierników elektronicznych, ultradźwiękowych lub mechanicznych, oceniających grubość lakieru poprzez oderwanie magnesu od powierzchni. Poprawnie wykonana powierzchnia charakteryzuje się grubością pomiędzy 40 a 120 mikronami, natomiast mniejsza lub większa grubość prowadzi do odrzucenia części.

- Zarysowania – powłoka lakiernicza zostaje wystawiona na działanie narzędzi, takich jak monety, ostrza lub ciężarki, które są wprawiane w ruch przez osobę testującą bądź automat. Wynik testu zależy od rodzaju stosowanego przedmiotu, tak więc w przypadku metody ołówkowej – gdy wykorzystywany jest ołówek o mniejszej twardości niż powłoka – kryterium będzie nieco inne, niż w przypadku użycia np. monety. W przypadku metalowego narzędzia, jeżeli powłoka odpada płatkami i odsłania metal, test zostaje uznany za niepomyślny, natomiast niewielkie uszkodzenia górnej warstwy lakieru są akceptowalnym efektem.

- Udarność – ten parametr jest mierzony poprzez miarowe uderzanie twardym narzędziem w badaną powierzchnię i ocenę zachowania farby. Jeżeli powstają jedynie niewielkie uszkodzenia, a lakier nie odpada od elementu, test jest uznawany za zdany.

- Przyczepność – to kluczowy test, który przeprowadzany jest wszędzie tam, gdzie można spotkać malowanie proszkowe. Aby zbadać przyczepność, wykonywanych jest sześć cięć w odległości 2 milimetrów od siebie w pionie oraz poziomie, po czym do powierzchni przylepiona zostaje taśma klejąca. Jeżeli taśma nie usuwa kwadracików farby, oznacza to, że powłoka zdała egzamin.

- Połysk – wartość ta mierzona jest za pomocą połyskomierza, który wysyła wiązkę światła i rejestruje, pod jakim kątem została ona odbita od powłoki. W przypadku powierzchni lustrzanych kąt odbicia wynosi około 20°, natomiast im bardziej matowy jest lakier, tym większy kąt zostanie zarejestrowany przez połyskomierz. W przypadku tego testu najważniejsza jest zgodność z wymaganiami klienta z tolerancją do 7°.

-Kolor – barwę elementu mierzy się specjalnym miernikiem, który umożliwia porównanie powłoki lakierniczej z międzynarodowymi standardami. Ze względu na zmieniające się warunki obserwacji niezalecana jest inspekcja wizualna. Element przechodzi test, jeżeli kolor farby odpowiada wymaganiom klienta oraz jest zgodny z wynikami miernika.

- Odporność na rozpuszczalnik – ten test przeprowadzany jest poprzez dziesięciokrotne wykonanie podwójnego przetarcia powierzchni szmatką nasączoną metyloizobutyloketonem (MIBK). Jeżeli na materiale nie ma śladów lakieru, oznacza to, że powłoka została wykonana prawidłowo. Duże ilości rozpuszczonej farby świadczą o niewłaściwym nałożeniu farby.

- Inspekcja wizualna – ten ogólny test ma na celu sprawdzenie, czy powierzchnia lakieru jest pozbawiona dużych niedoskonałości, takich jak pęcherze, zarysowania, kratery, zabrudzenia powłoki lub inne skazy. W przypadku ich występowania element nie może zostać uznany za poprawnie wykonany.

Aby mieć pewność, że malowanie proszkowe przebiegło w sposób profesjonalny, a powłoka proszkowa jest najwyższej jakości, należy wybierać polecane ocynkownie ogniowe takie jak Ocynkownia w Owadowie

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.

Ostatnio dodane